13 hlavních turistických atrakcí chorvatské Rijeky

13 hlavních turistických atrakcí chorvatské Rijeky 1

Pokud hledáte méně turisticky orientované pobřeží Chorvatska, vydejte se do přístavního města Rijeky. Nachází se přímo u Jadranu a v blízkosti řady vynikajících pláží (Modrá vlajka) s čistým teplým mořem, které je v létě skvělé na plavání. Také se může chlubit dobře zachovalým starým městem plným neoklasicistické architektury. Díky tomu má dostatek možností zábavných aktivit a je to třetí nejvýznamnější město v zemi, které po celá staletí sloužilo jako významné dopravní a tranzitní centrum.

Návštěvníci tráví čas procházením se po mnoha starobylých ulicích a třídách lemovaných pěknými domy z 18. století, se zastávkami u starých kostelů a hradu na kopci, tak jako řady působivých muzeí a galerií. Další skvělou lokalitou pro návštěvu je Národní park Risnjak, zalesněná horská oblast s mnoha stezkami pro milovníky outdoorových aktivit. Město je rovněž známé svým každoročním karnevalem, největším svého druhu v Chorvatsku. A pak Rijeka představuje oblíbený počáteční bod pro výlety za poznáváním mnoha chorvatských ostrovů. 

 

Vyjděte po Schodišti Petara Družiće 

13 hlavních turistických atrakcí chorvatské Rijeky 2

Výstup po Schodišti Petara Družiće (Stube Petra Kružića), které je součástí historicky významné poutní trasy ke kostelu Matky Boží Trsatské, je nezbytný při procházení se příjemnými ulicemi a uličkami starého města. Dolní část schodiště vedoucí z ul. Križanićeva nechal vybudovat kapitán Petar Kružić z Klisu v 16. století, zatímco zbytek byl doplněn později. Dnes je schodiště tvořeno celkem z 538 schody a prochází kaňonem řeky Rjeciny. Je to strmý a někdy obtížný výstup, ale určitě stojí za vynaloženou námahu. Kolem něj spatříte řadu malebných kapliček věnovaných různým světcům, které zároveň slouží jako místa odpočinku pro poutníky. Až budete na vrcholu, můžete se těšit z výhledu na 2 hlavní atrakce města: kostel Panny Marie Trsatské a hrad Trsat.

 

Poutní kostel Panny Marie Trsatské

Kostel Panny Marie Trsatské (Gospa Trsatska), poutní místo, která odedávna přitahuje velké počty věřících, je znám svojí zázračnou ikonou Panny Marie. Je známý také jako Svatostánek Matky Boží a zdejší obraz Panny Marie prý namaloval samotný sv. Lukáš. Historie významného chorvatského svatostánku prý sahá až do roku 1291, kdy sem údajně andělé umístili dům Ježíšovy Matky. Kostel, který vidíte dnes, byl vybudován františkánskými mnichy na posvátném místě brzy poté, i když sousední klášter byl přidán až v 17. století. K hlavním atrakcím návštěvy patří bohatě zdobená kaple se sbírkou náboženských pokladů, včetně vzácných předmětů vyrobených ze zlata a stříbra. Také je možné si zamluvit prohlídku a kostela a jeho působivé sbírky umění. Do kostela se dostanete po Schodišti Petara Druziće nebo autobusem z centra města.

Adresa: Frankopanski trg, 51000, Rijeka, Chorvatsko

 

Výhledy z hradu Trsat

Hrad Trsat (Gradina Trsat), tyčící se vysoko nad půvabným středověkým městem, podle kterého byl pojmenován, spolu se sousedním kostelem Panny Marie Trsatské nabízí výhledy patřící možná k nejlepším v zemi. I když dostat se sem vyžaduje trochu námahy vzhledem k jeho převýšení, pokud se vydáte po poutním schodišti (alternativou jsou veřejné autobusy), vynaložená námaha se však vyplatí. Hrad ze 13. století, vybudovaný na místě staré římské pevnosti a během staletí značně pozměněný, má pozoruhodný dvůr (konak), kde je dnes umístěna kavárna, a také nabízí vynikající výhledy na město, řeku Rječinu a jadranský Kvarnerský záliv. Hrad rovněž slouží jako prostředí pro konání akcí a koncertů.

Adresa: Partizanski put 9a, 51000, Rijeka, Chorvatsko

 

Počítačové muzeum PEEK&POKE

Návštěva jedinečného PEEK&POKE Computer Museum dnes patří k nejoblíbenějším aktivitám při návštěvě Rijeky. Zabírá dvě patra a spatříte zde více jak 2000 starých PC, her do ruky, tiskáren, herních konzolí a dalších připomínek pokroku technologie za poslední tři desetiletí. Zábavní atrakce je oblíbeným cílem především rodin s dětmi a můžete si zde také zahrát hry na funkčních PC. Rodiče budou jistě mít chuť vzpomínat a vysvětlovat starou technologii svým dětem.

Adresa: Ivana Grohovca 2, Rijeka, Chorvatsko

 

Pěší prohlídka Městské věže

Městská věž (Gradski Toranj), dnes zabudovaná do okolních staveb, byla původně součástí jedné z hlavních bran vedoucích do Rijeky, která přečkala velké zemětřesení v roce 1750 relativně nedotčena. Věž byla postavena na vrcholu staré brány brzy poté, s hodinami přidanými na konci 18. století, a s dómem v roce 1890, kdy věž prošla rekonstrukcí. Je vyzdobena řadou starých erbů a stojí za návštěvu při pěší prohlídce města, která by měla zahrnovat také radnici z 19. století.

 

Katedrála v Rijece 

13 hlavních turistických atrakcí chorvatské Rijeky 3

Katedrála v Rijece, známá také jako katedrála sv. Víta (Katedrala Sv Vida), dříve kostel sv. Víta, je barokní stavba založená na originálním kulatém půdorysu a umístěná v samém srdci staré Rijeky. Původní stavba, kterou započal známý jezuitský architekt Giacomo Briano v roce 1638, byla vybudována na vrcholu ještě starší stavby a její dokončení (1744) trvalo více jak 100 let. K nejzajímavějším prvkům patří velký kříž z 13. století, který podle legendy začal krvácet poté, co na něj rozladěný místní hodil kámen, spolu s řadou pěkných barokních oltářů.

Adresa: Grivica ulica, Rijeka, Chorvatsko

 

Kapucínský kostel Panny Marie Lurdské

Kapucínský kostel Panny Marie Lurdské (Kapucinska Crkva), vybudovaný v prvních letech 20. století při příležitosti 50. výročí zázraku v Lurdech, je jedna z nejtypičtějších atrakcí Rijeky, natolik fotogenická, že se často objevuje na pohlednicích a v turistických katalozích. Krásný starý kostel navrhl Šime Budinič a málem nebyl nikdy dokončen poté, co se projekt dostal do finančních problémů a byl na roky pozastaven. Díky štědrým měšťanům a farníkům však přicházely dary na jeho dostavbu, takže výsledkem je krásná neogotická stavba se zdobnou fasádou a interiérem bohatým na detaily, s freskami od místního chorvatského umělce Romola Venucciho.

Adresa: Žabica, 51000, Rijeka, Chorvatsko

 

Výlet do města Kastav

Budete potřebovat 2-3 hodiny na průzkum městečka Kastav jen kousek autem na severovýchod od Rijeky. Kastav pochází ze středověku a je znám svým starým hradem, který byl kdysi domovem šlechty a dalších veřejných postav 16. a 17. staletí. Kastavské hlavní náměstí Lokvina obsahuje mnohé z nejzajímavějších architektonických klenotů města. Najdete zde kostel sv. Heleny (Sv Jelena Krizarica) ze 17. století, kostel sv. Antonína z pouště z 15. století a lodžii z 16. století. V Kastavu se koná oblíbený každoroční letní festival: Kastavské kulturní léto (Kastafsko kulturno leto) je věnováno hudebním a divadelním představením, a také vizuálnímu umění (od června do srpna). V zimě město hostí Kastavský zimní karneval, který probíhá od 17. ledna do Popeleční středy, provázejí ho průvody, kostýmy se zdobenými maskami a různé formy zábavy.

 

Národní park Risnjak

Silně zalesněný NP Risnjak (Nacionalni park Risnjak) s nejvyšším skalnatým vrcholem Veliki Risnjak (1528 m) je rájem pro milovníky outdoorových aktivit. K nejznámějším pěším stezkám v parku patří Leska Trail, relativně snadná trasa, která průměrnému pěšímu turistovi zabere asi 2 hodiny. Vynikající park vytvořený v roce 1995 má 12 oddělených oblastí zájmu označených chorvatsky a anglicky, včetně náročnější 3hodinové trasy, která vede na vrchol hory Veliki Risnjak. Park, který byl nazván podle vzácného rysa, který jej obývá, je domovem široké škály fauny, od velkých zvířat, jako jsou medvědi a jeleni, po více jak 50 druhů ptáků. Za pozornost stojí rovněž pramen Kupy, bezedné tyrkysové jezírko, které je počátkem řeky Kupa.

 

Plavání a opalování na pláži Sablićevo

Rijeka má pár krásných pláží, kdy pláž Sablićevo ve východní části města je nejznámější. Dostanete se tam z města pěšky, i když je to dlouhá chůze a je lepší jet veřejnou dopravou nebo autem. Moře má nádherné odstíny smaragdové a kobaltové modré a v létě je čisté a teplé, takže se velmi rychle zaplní (pláž není velká). Pamatujte na to, že – tak jako na většině chorvatských pláží – zde většinou najdete oblázky. Na místě jsou k dispozici bezplatné sprchy a toalety.

 

Místodržitelský palác a Námořní a historické muzeum

Místodržitelský palác (Guvernerova Palača), který byl kdysi rezidencí uherského guvernéra, je dnes sídlem Námořního a historického muzea chorvatského pobřeží (Povijesni I Pomorski Muzej). Nádherná stará neorenesanční budova, kterou navrhl architekt Alajos Hauszmann z Budapešti, byla vybudována na samém počátku 19. století a kvůli své dobře zachovalé velkoleposti stojí za návštěvu. K hlavním atrakcím muzea patří zajímavá expozice modelů lodí spolu s přehlídkou námořního vybavení. Zajímavý je rovněž výběr archeologických nálezů od pravěku do středověku, a dále etnografická sbírka a expozice nábytku. Muzeum bylo založeno v roce 1876, ale v Místodržitelském paláci sídlí až do roku 1955.

Adresa: Muzejski trg 1/1, Rijeka, Chorvatsko

 

Muzeum přírodní historie 

V pěkné vile z 19. století je umístěno Muzeum přírodní historie v Rijece (Prirodoslovni muzej Rijeka), které uchovává širokou škálu expozic a 90 000 artefaktů souvisejících s městem a okolní oblastí. Rozmanité sbírky zahrnují kameny a minerály, paleontologickou část a řadu fosílií nalezených v nedalekých jeskyních. K dalším atrakcím patří expozice nazvaná Vývoj člověka ukazující různé etapy vývoje člověka, 100 let stará sbírka mořských bezobratlých živočichů a velká sbírka motýlů.

Adresa: Lorenzov prolaz 1, Rijeka, Kvarner 51000, Chorvatsko

 

Jednodenní výlet do Mošćenice

Pěkné pobřežní městečko Mošćenice představuje cíl pro skvělý jednodenní výlet asi 30 km jihozápadně od Rijeky. Leží na kopci a skýtá vynikající výhledy na Kvarnerský záliv, přičemž jeho malebné úzké ulice a uličky vedou k malým typickým náměstím. K  hlavním atrakcím patří barokní kostel sv. Ondřeje (Sv. Andrije) přebudovaný v 17. století a dobře viditelný kvůli své vysoké zvonici, která se tyčí nad zbytkem města, dále staré městské hradby, kostel sv. Sebastiana z 16. století a kostel sv. Bartoloměje ze 17. století. Pokud čas dovolí, nahlédněte také do Etnografického muzea (Etnografski Muzej), které se zabývá historií města. Pod městem leží vesnice Mošćenička Draga s oblázkovou pláží, kam se dostanete po schodišti vedoucím z Mošćenice dolů.

***

KDE SE UBYTOVAT

Rijeka je menší město a možností ubytování jsou proto relativně omezené. Ve městě samotném však najdete pár pěkných zařízení, tak jako hned za jeho hranicemi. Většina zdejších hotelů spadá do kategorie střední třídy, i když je zde také pár ekonomických možností a dvě relativně luxusní 4* zařízení.

Luxusní hotely a hotely střední třídy: v Rijece není žádný 5* hotel. K nejluxusnějším patří Hotel Jadran 4*, s moderními a pohodlnými pokoji a hrstkou luxusních apartmánů s balkonem a výhledy na moře. Další je Hotel Bonavia Plava Laguna 4* na příhodném místě v centru města, který nabízí 4* ubytování v pěkně vyzdobených pokojích a snídani v ceně. Něco odlišného je pak zařízení střední třídy Botel Marina 2* s ubytováním na lodi v samém centru města.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: o něco dále od města, ale ještě cenově dostupnější a také se skvělými výhledy na zátoku, je Sobe Slada. Pokoje jsou pohodlné a snídaně formou bufetu v ceně, tak jako Wi-Fi a parkování. Samostatně cestující lidé a turisté hledající hostel mohou vyzkoušet Hostel Morcic-Ri.

Akční nabídka ubytování: