Hlavní turistické atrakce Maďarska

Hlavní turistické atrakce Maďarska 1

Od metropole Budapešti, která bývá někdy přirovnávána k Paříži, až po řadu malebných vesnic a krásnou scenérii, středoevropská země vyvolává obrazy historie a tradice na každém kroku. Zatímco Budapešť je oprávněně přirovnávána k turisticky nejvýznamnějším metropolím Evropy a je hlavní turistickou destinací země, mnoho zajímavých míst a možností aktivit v Maďarsku najdete mimo metropoli. Města všech velikostí si uchovala své klasické a historické atrakce, z nichž mnohé vykazují vlivy různých kultur, včetně kultury tureckých útočníků a italské renesance. Krajina Maďarska uase nabízí scenérie patřící k nejkrásnějším v oblasti. Ať už v Maďarsku budete kdekoli, nikdy to nebude daleko od pozoruhodných hor a jezer, krásných scén kolem řeky Dunaje, která zemí protéká, a zelených údolí skýtajících příležitosti pro pěší turistiku a další outdoorové aktivity.

.

Budínský hrad, Budapešť

Když poprvé na vlastní oči uvidíte velkolepý Budínský hrad (Budavári Palota) v Budapešti, pochopíte, proč mnoho lidí město považuje za „Paříž východu“. Pozoruhodná historická stavba a lokalita na seznamu UNESCO se řadí k památkám, jako je Versailles, co se týče majestátních rozměrů a nádherného designu. Hrad byl vybudován na místě paláce zničeného během obléhání Budína v roce 1686, a tato novější stavba byla upravena v 18. století pro potřeby habsburské monarchie, takže dnes zahrnuje více jak 200 místností. Symetrické uspořádání hradu má ve svém centru ústřední dóm vysoký 61 m obrácený k Dunaji, takže úžasné výhledy nabízí hrad i další stavby na Hradním kopci. Zrekonstruovány byly části původní středověké budovy včetně věže Buzogány a impozantní Jižní věže z 15. století.

 

Dunaj a jeho ohbí

Mohutná řeka Dunaj protéká Maďarskem ze severu na jih, a když prochází Budapeští, rozděluje město na dvě části. Skvělý výhled při západu slunce na řeku a na části Buda a Pest budete mít z Mostu Svobody (Szabadság híd), který je oblíbeným cílem místních lidí. Další skvělá místa, z nichž se můžete podívat na mohutnou řeku, nabízí ohbí Dunaje, jedno z nejoblíbenějších míst pro rekreaci a výlety v zemi. Řeka se tudy vine silně zalesněnými Visegrádské vrchy a pak zahne prudce na jih („koleno řeky“) směrem k Budapešti. Oblast je oblíbeným cílem pěších turistů a milovníků přírody a je součástí mnoha lodních výletů po Dunaji, a to i ze sousedního Rakouska. Dunajská cyklistická stezka představuje možnost pro aktivní cestovatele, jak si prohlédnout řeku, která se vine kopci mezi Budapeští a Vídní. Spolu se stále se měnící scenérií řeky budete míjet elegantní město Ostřihom, římskou pevnosť Kelemantia a tradiční maďarské vesnice, jako je Szigetmonostor. Pokud budete chtít klidnější způsob, jak si řeku prohlédnout, celodenní výlet z Budapešti  do ohbí Dunaje začíná scénickou jízdou po silnici a návrat probíhá lodí.

 

Historická lázeňská města

Pokud si budete přát dovolenou, při které zkombinujete odpočinek s bohatými kulturními zážitky, Maďarsko je tou správnou destinací. V celé zemi naleznete mnoho historických lázeňských města a zařízení nabízejících vše od prostého koupání v léčivé vodě až po delší pobyty v lázeňských resortech. Reputace této oblasti týkající se termálních pramenů a koupelí je dlouhá více jak 2000 let a sahá k Římanům, kteří si velmi cenili léčivých účinků termálních vod z Panonie. Pak v 16. století přišli Turkové, kteří zde postavili mnoho tureckých lázní používaných dodnes. Více jak 1000 pramenů skýtá léčivou a termální vodu do přírodních a léčebných lázní, kdy k nejoblíbenějším patří jezero Hévíz s průměrnou teplotou 25 °C, největší biologicky aktivní termální jezero v Evropě. V Budapešti jsou k dispozici vynikající lázeňské balíčky v Termálních lázních Szechenyi (Széchenyi gyógyfürdo) a na řadě jiných míst ve metropoli.

Dovolená, relax a léčení: Nejlepší termální lázně v Maďarsku

Bazilika v Ostřihomi

Pozoruhodná budova baziliky v Ostřihomi, která dominuje panoramatu jednoho z nejstarších maďarských měst, stojí za to, abyste podnikli cestu dlouhou 46 km z Budapešti. Impozantní gotický kostel (oficiálním názvem katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha) na Hradním kopci nad Dunajem byl budován v roce 1507 a je to jedna z největších náboženských staveb v zemi, a také nejvyšší, kdy se jeho mohutná kopule tyčí do výšky 100 m. K významným prvkům patří velkolepý oltářní obraz dlouhý téměř 14 m znázorňující Nanebevzetí Blahoslavené Panny Marie, který drží rekord coby nejdelší obraz světa. K dalším významným uměleckým dílům patří nejpůsobivější sbírka obrazů z renesančního období v Maďarsku. Za zmínku stojí rovněž mohutná krypta vybudovaná v roce 1831 ve staroegyptském stylu. Při její návštěvě se před Vámi odhalí fascinující podzemní svět hrobek a památníků. V bazilice se také nacházejí největší varhany v Maďarsku z roku 1856 a s píšťalami dlouhými až 11 m. K dispozici jsou komentované prohlídky baziliky a její pokladnice také v angličtině.

Adresa: Ostřihom, Szent István tér 1, 2500 Maďarsko 

 

Budova maďarského parlamentu, Budapešť

Při prohlídce metropole těžko přehlédnete Budovu maďarského parlamentu (Országház) díky jejím pozoruhodným proporcím. Pokud se vydáte na vyhlídkovou plavbu po Dunaji (velmi doporučujeme) nebo se budete na obrovskou stavbu dívat z Hradního kopce na opačném břehu, jistě Vás ohromí její impozantní vzhled připomínající palác a její rozměry; to je obzvlášť působivé v noci, když je krásně nasvícená. Budovu obklopuje po stranách neméně impozantní Ministerstvo zemědělství a Muzeum etnografie, a stojí za to se projít kolem a prohlédnout si její exteriér s detaily. Pokud byste měli dost času, zamiřte do návštěvnického centra a podívejte se, jestli není k dispozici komentovaná prohlídka. Určitě stojí za to: za necelou hodinu Vás provede několika z více jak 690 místností, spolu s hlavní vstupní halou a prostory hlavního lobby, a také Vám umožní se podívat na maďarské korunovační klenoty.

Adresa: Budapešť, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055

 

Tihany a jezero Balaton

Hlavní turistické atrakce Maďarska 2

Tihany je jedno z nejvýznamnějších měst a rekreačních letovisek na jezeře Balaton. Maličký poloostrov (původně ostrov) o rozloze jen 8 km2 se může chlubit scenérii patřící k nejzajímavějším v Maďarsku. Jihozápadní úsek, který zabírá přírodní rezervace, je uzavřený pro dopravu a představuje skvělé místo, které můžete poznávat pěšky po dobře značených stezkách. Významnou památkou ve městě Tihany je krásný benediktinský klášter (Tihanyi Bencés Apátság) ze 17. století se skvělými výhledy na Balaton a okolní oblast, které jsou obzvlášť krásné na jaře, kdy zde kvetou mandloně, a v červnu, když vzduch zaplní vůně levandule. Z kláštera se vydejte do pěkného starého vnitřního přístavu s kotvišti pro osobní lodě a s příjemnou nábřežní promenádou.

Západní Maďarsko a Balaton

Jeskyně Lillafüred

Město Lillafüred v Bukových horách (Bükk) je další velmi oblíbená lázeňská destinace v Maďarsku. Je známé rovněž řadou pozoruhodných jeskyní, které jsou odtud dobře pěšky dostupné. K nejzajímavějším jeskyním patří jeskyně István s fantastickými stalaktitovými formacemi, a jeskyně Petofi/Anna, světoznámá díky otiskům vyhynulých rostlinných druhů na jejích vápencových stěnách. Pokud byste si přáli náročnější pěší túru, vydejte se po stezce k jeskyni Szeleta s pozůstatky z doby ledové, včetně šípů a oštěpů. Až si prohlédnete jeskyně, nasedněte na starou úzkokolejku a projeĎte se jednou z nejdrsnějších částí pohoří.

O maďarském víně

Národní park Hortobágy ve Velké nížině

Ve východním rohu země leží Národní park Hortobágy, který splňuje představu typického Maďarska. Můžete si zde prohlédnout řadu skvělých atrakcí a dělat mnoho věcí, a přitom všem nasávat bohatou místní kulturu a tradice. Park založený v roce 1973 je součástí maďarské Velké nížiny, největší travnaté oblasti (stepi) v Evropě. Při své návštěvě můžete zahlédnout její pestrou faunu od ptáků až po stáda koní, nebo strávit večer v rezervaci s temným nebem, která nabízí vynikající podmínky pro pozorování noční oblohy bez rušivého světla měst. Kromě návštěvnického centra a jeho sbírky místní fauny, na kterou se můžete podívat zblízka, je zde k vidění také mnoho dalšího. Můžete se vydat po zdejších pěších a cyklistických stezkách nebo se projet na koni. Pokud jde o koně, návštěvu Muzea pastevectví si nesmíte nechat ujít, neboť skýtá fascinující pohled na život místních. Také zde můžete navštívit venkovský dům, který skýtá pohled na domácí život v předchozích staletích.

 

Maďarské muzeum pod širým nebem

Další skvělý způsob, jak poznat tradiční Maďarsko, je navštívit vynikající Maďarské muzeum pod širým nebem (Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum). Založeno bylo před více jak 50 lety a leží jen 23 km od centra Budapešti, takže se od té doby stalo jednou z významných turistických atrakcí země, která návštěvníkům nabízí pohled na tradiční život v zemi. Muzeum je rozděleno do 8 sekcí, které přibližují různé regiony a časová období, propojených příjemnými stezkami (můžete očekávat hodně chození po stezkách). Při návštěvě muzea si můžete prohlédnout funkční stáje a stodoly, dílny (včetně kovářské), a také autentický starý parní vlak.

Adresa: Szentendre, Sztaravodai út 75, 2000, Maďarsko

 

Město Sopron

Sopron vzdálený jen 64 km od Vídně a 8 km od rakouských hranic nedaleko východního podhůří Alp je oblíbená destinace pro jednodenní výlety. Jeho atraktivnost pramení z jeho krásného okolí, ale také z mnoha dobře dochovaných středověkých a barokních budov. V Sopronu je 240 chráněných budov, z nichž 115 je na oficiálním seznamu památek, takže tvoří jednu z největších podobných sbírek v Evropě. Všechny budovy ve starém městě se nacházejí v areálu obklopeném středověkými městskými hradbami postavenými na římských ruinách. Mnoho budov obsahuje prvky z jiných historických období, které byly přidány později, takže na první pohled nikdy přesně nevíte, co můžete očekávat.

 

Egerský hrad

Maďarsko má mnoho zajímavých historických pevností, hradů a zámků, z nichž každý je prodchnutý historií. K nejznámějším patří Egerský hrad (Egri vár). Nachází se v pěkném lázeňském městě Eger (Jager) na jižních svazích Bukových hor (Bükk) a kdysi chránil vstupní bránu do severního Maďarska. Rozšířen byl v 16. století, kdy jeho nový vzhled byl založen na italských pevnostech, a znovu byl rozšířen poté, co jej v roce 1596 převzali Turci. Návštěvníci dnes mohou prozkoumat dochované věže vysoko nad městem, a také mnoho ruin, které naznačují velikost a sílu kdysi mocné pevnosti. Hrad zároveň slouží jako vhodné místo, ze kterého se můžete vydávat poznávat středověkou a barokní architekturu v dolním městě, s vynikajícími restauracemi a kavárnami.

Adresa: Eger, Vár 1, 3300 Maďarsko

Hlavní turistické atrakce Maďarska 3
Siofok, Balaton

Katedrála v Pětikostelí (Pécs)

V severozápadním rohu opevněného starého města Pécs (Pětikostelí) se tyčí bazilika Sv. Petra a Pavla (Szent Péter és Szent Pál székesegyház), často nazývaná prostě katedrála. Postavena byla na místě staré římské pohřební kaple a – tak jako mnoho historických atrakcí v Maďarsku – vykazuje s vlivy mnoha různých kultur. Původní kostel založený v roce 1009 vydržel do 12. století, kdy byl přestavěn, a pak utrpěl ještě větší škody při útocích Mongolů. Po letech zanedbávání (včetně období, kdy sloužil jako mešita a sklad zbraní) byl kostel kompletně přestavěn v roce 1891, kdy vznikla nádherná stavba, kterou můžete vidět dnes. Uvnitř se ukrývá mnoho unikátních náboženských artefaktů z historie země, a také řada hrobů z raně křesťanského hřbitova. Poté se vydejte k nedaleké mešitě Jakovali Hassan Pasha s minaretem vysokým 22 m a s muzeem. V centru starého města si prohlédněte nám. Széchenyi tér, pěkné středověké tržní náměstí.

 

Královský palác ve Visegrádu

Zřícenina královského hradu ve Visegrádu a stará citadela se tyčí nad krásným starým městem Visegrád v dunajském ohbí jen 40 km severně od Budapešti, takže sem snadno můžete podniknout výlet z metropole. První královský palác zde byl zbudován za vlády Karla I. poté, co se se svým dvorem v roce 1316 přestěhoval do Visegrádu, a o sto let později byl rozšířen a doplněn o ozdoby v italském stylu, čímž získal pověst jednoho z nejkrásnějších paláců v celé Evropě. I když je dnes v ruinách (legendární palác byl objeven až ve 30. letech 20. století), palác zapůsobí svými rozměry a skvělými výhledy na Dunaj a okolní oblast. Stojí za to si ho prohlédnout a přitom se snažit si představit, jak asi vypadal v době své největší slávy (počítejte však se spoustou chození).

 

Budínské vrchy

Budínské vrchy na západním okraji Budapešti se zvedají do výšky přes 500 m a vede jimi rozsáhlá síť pěších stezek a cyklostezek. Ve městě najdete řadu půjčoven jízdních kol, nebo můžete jet tramvají na konečnou ozubnicové železnice, která jezdí nahoru do pěkného rezidenčního okrsku Széchenyi-hegy. Odtud vede úzkokolejná dětská železnice po scénické trase do čtvrti Huvösvölgy. Od každé zastávky vedou pěší stezky, nebo můžete vystoupit až nahoře na kopci János-hegy a jet dolů budapešťskou lanovkou, která skýtá skvělé výhledy na město.

 

Národní park Aggtelek s jeskyněmi

Jeskyně Baradla, která je součástí Národního parku Aggtelek, je jedna z největších a nejpůsobivějších stalaktitových jeskyní v Evropě a největší v Maďarsku. Nachází se na severu země u hranic se Slovenskem, asi 2,5 hodiny autem z Budapešti. Národní park má rozlohu téměř 200 km2 a většina spadá do lokality UNESCO. Jeskyně Baradla má délku více jak 25 km a jen hlavní tunel je dlouhý 7 km. Vznikala po celá tisíciletí působením deště a tajícího sněhu, které vedly erozi vápence, takže kapající voda bohatá na minerály vytvořila obří stalaktity a stalagmity fantastických tvarů a bizarních barev. Vykopávky ukazují, že jeskyně sloužila jako útočiště lidé po více jak 7000 let. Veřejnosti přístupné jsou ještě 3 další jeskyně: Imre Vass, Béke a Rákóczi. Park je oblíbeným cílem pěších turistů z celé Evropy, kteří se vydávají po zdejší síti dobře značených stezek, a spolu s komentovanými prohlídkami jeskyní nabízí park také ekologické, zoologické a botanické prohlídky. Komentované pěší prohlídky nabízí rovněž přírodní a kulturní prostředí vesnice Jósvafo, kde se konají oslavy sklizně a náboženských svátků.

Adresa: Aggtelek National Park Directorate, H-3758 Jósvafő, Tengerszem oldal.1

***

Hlavní turistické atrakce Maďarska 4

Kde se ubytovat v Budapešti

Když jde o hledání ubytování v Budapešti, nejlepší možnost je zaměřit se na východní břeh Dunaje, kde leží Pešť. Najdete zde kamenné ulice, a také atrakce, jako jsou budovy Parlamentu a Muzeum krásného umění.

Luxusní hotely: pokud jde o skvělé výhledy na Dunaj, zkuste Four Seasons Hotel Gresham Palace 5* blíbený kvůli svým velkým pokojům s vysokými stropy a vynikajícímu krytému spa a bazénu. V samém srdci palácového okrsku v Pešti stojí historický Hotel Palazzo Zichy 4*, který zapůsobí svou velkolepou halou a honosně vyzdobenými prostornými pokoji. Neméně luxusní Corinthia Hotel Budapest 5* se může chlubit velkými dobře zařízenými pokoji, některými s výhledem na pěkný dvůr; hosté rovněž mohou využít terasovitý krytý bazén.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: jen pár kroků od možností nakupování a restaurací naleznete Casati Budapest Hotel 4*, který nabízí relativně tiché útulné prostředí díky svým menším rozměrům (nenechte si ujít návštěvu sauny a tělocvičny ve sklepě s cihlovými stěnami). Další butikový hotel v centru Pešti, Gerloczy Rooms de Lux/Boutique Hotel 4*, skýtá velké pokoje s vysokými stropy, z nichž některé mají balkon s výhledem na malebné náměstí. O něco modernější Bo18 Hotel Superior 3* nabízí dobře vybavené pokoje spolu se zařízením, jako je tělocvična, vana s horkou vodou a finská & infračervená sauna.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Danubius Hotel Erzsebet City Center 3*, který je oblíbený kvůli své cenové doustupnosti a poloze v centru Pešti, nabízí moderní prostorné pokoje. I když se nachází o něco dále od vnitřního města Pešti, Hotel Chesscom 3* má velké pokoje a je v blízkosti veřejné dopravy a letiště. Rovněž v blízkosti veřejné dopravy se nalézá půvabný Kis Gellert Guesthouse, který nabízí vynikající hodnotu v tiché části města.

Akční nabídka ubytování:

.

Budapešť – prohlídky a výlety

Prohlídka památek: pro nezávislou prohlídku pamětihodností (a abyste se ve městě zorientovali) je skvělou možností autobusová prohlídka Budapešti hop-on hop-off . Zahrnuje zastávky u všech hlavních turistických atrakcí. Jízdenky platí 24, 48 nebo 72 hodin. Budete-li mít omezené množství času přát si prohlídku více do hloubky, měli byste se vydat na půldenní prohlídku metropole s průvodcem. Jedinečnou perspektivu pak skýtá noční pěší prohlídka Budapešti s plavbou po řece, kdy spatříte Budínský hrad a Řetězový most v nočním osvětlení a můžete pořídit skvělé snímky.

Jednodenní výlety: pokud si budete přát poznat více z okolního regionu mimo metropoli, k dispozici jsou skvělé možnosti jednodenních výletů. Mimo jiné můžete navštívit slovenskou metropoli Bratislavu; výlet trvá 10 hodin a představí Vám oblíbené atrakce, jako je Michalská brána a Bratislavský hrad. Milovníci přírody se pak mohou vydat na pěší túru do kopců obklopujících Budapešť při jednodenním pěším výletu. Se soukromým průvodcem můžete navštívit vrchol Prédikálószék a roklinu/kaňon Rám, a to tempem, které Vám bude vyhovovat, abyste zároveň mohli obdivovat působivé vodopády a lesy.

.