Umění za miliony, které zvládne každý

Na hodinách výtvarné výchovy ve vás možná definitivně pohřbili odhodlání stát se umělcem. Namísto toho jste si ze školy odnesli přesvědčení, že vydělat se dá jen tvrdou prací i to horko těžko za slanou vodu. Našli se však i tací, co zbohatli na umění, které by na škole nemělo šanci dostat se ani na třídní nástěnku.

Kreativní umění z čehokoli
Už to není o tom, že potřebujete výbavu jako Picasso, abyste mohli něco vytvořit. Kreativní umění je v současnosti oceňovaným hitem. Je jedno, jestli chytíte papír, vyhozené plastové lahve, uhlík, vejce, jednu plechovku barvy. Máte vše k tomu, abyste pomocí aranžování vytvořili dílo, které se dá prodat za miliony. Už dnes máte k dispozici mnoho předmětů, které jsou nepotřebné a vy je můžete šmahem ruky přeměnit na čisté miliony.

 
2458287

Kde je umění a jeho hodnota?
Nikdy nevíte, za kolik můžete prodat kus vaší čmáranice. Pokud chcete vydělat, zapomeňte na všechno, co jste o vydělávání peněz slyšeli, viděli a věděli. Jinak by nebylo možné prodat obraz z IKEA, který stál 260 Kč za miliony. Tak trochu skrytá kamera se podařila vtipnému muži, který si nechal tento obraz ohodnotit expertem na více než 26 000,-Kč.

V aukci byla nejvyšší nabídka 67,5 milionu Kč. Samozřejmě, že se obraz neprodal a vtip doběhl všechny, co mluví o umění jako o něčem vznešeném. Prakticky se prodává nic za těžké prachy a byl by hřích na tom nevydělat. Takže berte do ruky barvičky.

 
2458285

Žlutá a modrá
Dvě barvy stačí, aby umělci vydělaly víc než 1,6 miliard Kč. Mark Rothko namaloval v roce 1954 obraz, při kterém se příliš práce navíc nedal. Ani nechceme vědět, jak by ho zhodnotili na základní škole. Obraz se jmenuje Žlutá a modrá a mluví přesně o tom, o čem i je.

Dvě barvy natřené na plátno nad sebou. A to je všechno. Není to však nejdražší Rothkovo dílo. Ještě slavnější je jeho obraz Oranžová, červená a žlutá, který se prodal za 2 miliardy korun. I bez shlédnutí už jistě víte, jak vypadá.

 
2458269