Kam se vydat v listopadu

Kam se vydat v listopadu 1

Lisabon, Portugalsko

Zatímco se většina evropské pevniny třese zimou, v Portugalsku je stále záviděníhodně teplo: průměrná listopadová teplota činí v Lisabonu 18 °C. Ale není to samozřejmě jen počasí, díky čemu je portugalská metropole tak lákavá. Dnes bývá Lisabon zařazován mezi nejlepší města v Evropě, kam můžete se vydat na víkendovou návštěvu. Nabízí spoustu kvalitních a zároveň cenově dostupných restaurací, strohých barů u okénka ve zdi i prestižních koncepčních obchodů, nemluvě o pěkných žlutých retro tramvajích. Udělejte si čas na prohlídku módního okrsku Cais do Sodré se zrekonstruovanou nábřežní promenádou, upravenými sklady s novým využitím a s fantastickým jídlem na stáncích v Time Out v tržnici Mercado da Ribeira.

 

Sayulita, Mexiko

Připojte se k davu bohémů, neohippies a milovníků života v mexickém městě na tichomořském pobřeží Sayulita, kde pestře pomalované butiky a retro obchody pro surfaře stojí hned vedle stánků s grilem tacos al pastor a vozíků prodávajících pouliční jídlo. Je méně okázalé než Tulum a zároveň více bohémsky tvůrčí než Puerto Vallarta dále na jih. Jeho pohodová scéna se točí spíše kolem surfování a odpoledních míchaných drinků než kolem jógy a za studena lisované ovocné šťávy. Zcela zde chybí velké hotely, které jsou nahrazeny stylovými penziony (doporučujeme Casa Love Petit Hotel Hafa), takže působí jako turistům utajované místo. Jakmile však přijdou Vánoce, v Sayulitě je plno. Stihněte to proto ještě před začátkem hlavní sezony, kdy letní deště a vlhkost konečně polevily a zároveň je to nejlepší doba pro pozorování velryb.

Akční nabídka Casa Love, Petit Hotel Hafa 

Mexický stát Baja California

 

Island

Listopad na Islandu přináší temné noci a s nimi nejlepší šance na spatření polární záře. Je však třeba krotit svá očekávání: spatření a pozorování aurory borealis je vždy ošemetná záležitost. Ale v této zemi byste spíše museli být pěkní smolaři, abyste ji vůbec nespatřili (tanec zelených závojů na nebi je tu občas možné pozorovat už při východu z letiště). Vyjděte štěstí vstříc tím, že se ubytujete na některém odlehlém místě, jako je hotel Deplar Farm, špičkový úkryt na odhlehlém poloostrově Troll (Tröllaskagi), kde nabídka zábavy sahá od tanků pro smyslovou deprivaci až po výlety a heli skiing. V listopadu se také koná hudební festival Iceland Airwaves v Reykjavíku, kde má letos vystoupit např. Cautious Clay a John Grant.

 

Valletta, Malta

V jižním Středomoří mezi Sicílií a pobřežím severní Afrikou neznamená listopad ponurou temnotu a ranní mlhy či mrazíky. Na slunném souostroví Malta se můžete těšit z 8 hodin hřejivých paprsků denně, kdy rtuť teploměru se pohybuje kolem 20 °C. Navíc se jedná o destinaci, která nabízí více než jen pláže. Kamenné pevnosti v metropole Vallettě vypadají jako z filmu, proto se objevily např. ve Hře o trůny jako Královo přístaviště. Paláce ve starém městě nedávno našly nové využití jako špičkové hotely, jako je např. Iniala Malta milionáře a filantropa Marka Weingarda.

Akční nabídka Iniala Malta zde 

.

Egypt

Listopad uvádí egyptskou mírnou zimu, která se ve skutečnosti dost podobá létu v Anglii: Káhira se v této době těší průměrným 25 °C. Je to ideální počasí pro návštěvu Pyramid v Gíze vzdálených jen půl hodiny cesty od chaotického centra Káhiry. Davy jsou řidší v důsledku nedávných nepokojů v zemi, metropole však slaví svůj návrat: v novém hotelu St Regis Cairo je možné se ubytovat už od prosince 2019 a dlouho očekávané Velké egyptské muzeum bude otevřeno v průběhu roku 2020.

 

Havana, Kuba

Čas běží, kdy ještě můžete spatřit Kubu předtím, než se navždy změní. Všechny pláže ještě nezabrala velká letoviska a Havana stále nabízí retro romantiku spojenou s návratem v čase… Ale na jak dlouho? Teplý a slunečný listopad je ideální doba sem zavítat, než vše zaplavit davy od prosince do února. Nejlepší je zdejší rychle se vyvíjející scéna butikových barů a hotelů, které jsou zaměřeny na náročnější cestovatele: koloniální atmosféru 20. let naleznete v restauraci Casa Habana a koktejly v baru 304 O’Reilly, což je bývalý sklad hraček proměněný v koktejlový bar. Udělejte si také čas na výlet na karibské pobřeží do města Holguín, kde naleznete malé plážové hotely s doškovými střechami, neokázalou atmosféru a žádné stopy po zařízení pro organizované turistické výpravy.

 

Patagonie

Vzdálená divočina Patagonie, to je rozlehlý řídce obydlený výběžek Jižní Ameriky. Na každý fotogenický skalní masiv a ledovec jsou tu tisíce kilometrů pusté stepi se zakrslými křovinami. Ale hledání lesknoucích se diamantů v pustině představuje součást potěšení. Modrozelená jezera a praskající ledové jazyky najdete v argentinské Patagonii. V chilské části Patagonie pak safari s pozorováním pum a nezapomenutelné pěší túry v NP Torres del Paine, spolu s nadpozemsky působící trojící žulových vrcholků, které daly místu jeho jméno. Od poloviny září do začátku května zde probíhá hlavní turistická sezona a od prosince do února sem přicházejí hordy pěších turistů. Stihněte to během listopadu, kdy je teplota stále ještě ideální na outdoorová dobrodružství a jaro na jižní polokouli je v plném květu. Torres del Paine odmění Vaše úsilí několika skvělými možnostmi, kde se ubytovat. Můžete zkusit geodetické kopule v centru EcoCamp nebo špičkový hotel od Explora na břehu jezera nabízející výhledy téměř neuvěřitelné.

Akční nabídka Explora zde 

.

Myanmar

Myanmar (Barma), odříznutý od okolního světa půl století nezvolenými vojenskými vůdci, je často považován za nejzazší hranici jihovýchodní Asie. Po přelomových obecných volbách v roce 2015, které přivedly k moci Národní ligu pro demokracii, však zemi navštěvuje stále více turistů. Přesto zůstává netradiční volbou oproti turisticky orientovanému sousednímu Thajsku. Od stovek chrámů rozesetých na pláních v Baganu až po rybáře veslující nohama na jezeře Inle, Myanmar je tvořen skládačkou působivých scén spolu s rozbitými cestami, které Vám vytřesou duši z těla. Pár zajímavých překvapení se také skrývá v jeho venkovských oblastech: Monte DiVino Lodge je butikový hotel nacházející se uprostřed vinice, kterou provozují Němci;  a v ospalé pobřežní vesnici Ngapali se můžete brodit na opuštěný ostrov, kde si dáte večeři. Listopad je doba, kdy začíná hlavní sezona a příjemná teplota přes 20 °C spolu s koncem monzunů skýtají potřebnou úlevu po létě.

 

Etiopie

Po většinu času měla Etiopie na starosti jiné věci než turistiku: sucha, hladomor a politický neklid. Z tohoto důvodu infrastruktura v zemi zaostává za sousedním východoafrickými zeměmi, jako je Tanzanie a Keňa. Přitom má odjakživa dostatek přírodních atrakcí, k nimž patří vulkanická poušť Danakil, dramatické vrcholky a údolí v Simienských horách a v pohoří Bale nebo rudé skály v pohoří Gheralta s vytesanými skalními kostely. Nově se vzmáhající ekonomika země přitom naznačuje změnu a přináší nové silnice, letiště a příval hotelů. Pěkné kamenné chaty naleznete v Gheralta Lodge, a pak je zde 12pokojová chata Limalimo, kde chýše z udusané hlíny shlížejí na NP Simienské hory (UNESCO), kde žije endemický pavián dželada. Vnitrozemí je považováno za turisticky bezpečné. Listopad je zelené období, s bujně zelenou krajinou po předchozích deštích ideální pro pozorování přírody.

Nejlepší safari destinace v Africe

Verbier, Švýcarsko

Ve švýcarském Verbieru je důraz kladen na zábavu. Samolibí zdatní jedinci zde dostanou svojí dávku lyžování ve volném stylu a najdou zde nejlepší podmínky pro terénní lyžování v Alpách. Ti ostatní se pak mohou raději pustit do jízdy k kopce na všem, se k tomu hodí. Scéna nočního života je bezkonkurenční: Farm Club byl pět desetiletí považován za exkluzivní instituci kvůli jeho povýšenecké vstupní politice (k jeho hostům patřila např. Diana Ross). Zdejší hotely nepatří k obvyklé představě horských chat: je to např. Design Hotels a Small Luxury Hotels Group. Nová Experimental Chalet (od lidí z Experimental Cocktail Club v Londýně) slibuje typický retro styl a také špičkový bar. Na začátku listopadu se díky dobré sněhové pokrývce ve vyšších nadmořských výškách otevírá několik vleků (pouze o víkendech), což je Vaše nejlepší šance lyžovat, co to jde, předtím než propukne hlavní sezona.

Akční nabídka Experimental Chalet zde 

.

Yukon, Kanada

V životě není nic jistého kromě losů a daní,“ říká turistická tabule v Yukonu  ale šance na spatření polární záře je v této odlehlé oblasti Kanady také poměrně vysoká. To proto, že nehostinné území (tundra, lesy, jezera a hory o rozloze Španělska jsou domovem pouze 40 000 otužilých místních) nabízí ideálně odlehlé neznečištěné prostředí pro pozorování prchavého tance světel na nebi. Listopad je ve většině destinací považován za počátek období aurory bodalis (některá místa ve Skandinávii otevřenou naplno až v prosinci), ale noční show v Yukonu začíná už v srpnu. Přitom oblast skýtá dostatek sněhu pro jízdu na saních tažených psy, a teploty klesnou do děsivých hlubek až v lednu a únoru (kdy bývá v průměru -22 °C). Podívejte se na nové prosklené horské chaty v Northern Lights Resort & Spa v Yukon River Valley, které nabízejí skvělý výhled na polární záři přímo z pohodlí postele.

Akční nabídka Northern Lights Resort Spa zde

.  

Phoenix, Arizona, USA

Architekt Frank Lloyd Wright kdysi řekl, že Arizona zasluhuje vlastní architekturu a že má vlastní typickou pouštní estetiku. Proto začal šířit svůj odkaz ve zdejší pusté krajině ze svého zimního sídla a ateliéru v Taliesin West v Scottsdale hned vedle Phoenixu, které představuje konečné stádium tohoto stylu z poloviny 20. století. Takže bylo pouze záležitostí času, než Phoenix shodí svou pověst pouštního lázeňského města „ze staré školy“ a změní se v progresivní centrum vizuálního umění. Proto sem také přišli mladí progresivní lidé, kteří přinesli styl a kulturu. V komplexu Taliesin West je dnes muzeum umění a škola architektury. V centru města představuje Bentley Gallery při Bentley Projects díla skvělých umělců umístěná pod odkrytým potrubím ve zrenovovaném skladišti a dřívější prádelně. Dnešní Phoenix je místem, kde si můžete dát brunch v starém autosalonu DeSoto Central Market a míchané drinky v jedinečném secesním baru Bitter & Twisted, a pak se uchýlit do skvělého retro hotelu Hotel Valley Ho, který navrhl Wrightův chráněnec a kam kdysi chodila Marilyn Monroe a Cary Grant.  Nejlepší výhledy na město však budete mít z vrcholu červené hory Camelback Mountain, kam je nejlepší se vydat v listopadu, kdy se teplota pohybuje okolo 25 °C.

Akční nabídka Hotel Valley Ho zde

.

Antarktida

Kam jinam se v zimě vydat než na Velký bílý jih? Nikde jinde nenajdete velkolepější zasněženou krajinu než v Antarktidě, v zářivě bílé divočině čisté zsl, že si budete myslet, že se jedná o filmový trik CGI. Ale výlet na samý jih planety zdaleka neznamená přijít do pustiny. Můžete obdivovat vzdálené ledem pokryté vrcholky a kolosální mátově zelené ledovce, z moře se vynořující kosatky a kolébající se tučňáky, nemluvě o domácí ukrajinské vodce v nejjižnější hospodě světa. Expediční lodě míří na Antarktický poloostrov od listopadu do března, kdy antarktické léto umožňuje proniknout skrz zamrzlé úseky ledu (teplota se pohybuje kolem +1 °C). Když s tím, jak sezona pokročí, znamenají výlety na pevninu stále více bláta na botách i oblečení. Nejčistší prachový sníh zde najdete v listopadu, když se turistika poprvé dotkne kontinentu po sedmiměsíční přestávce.

 

Colorado, USA

V amerických státech, jako je Kalifornie, Arizona a Texas, se města v pouštních proměnily v hipsterská centra. Pěkná horská městečka v Coloradu se přitom obracejí  stejným směrem. Viktoriánské ulice ve městě Telluride jsou dnes plné prodejců originálních tacos, řemeslných koktejlů a lyžařských obchodů na zakázku; město Boulder má cyklistické kavárny s výčepy a espresso bary, a Aspen je stále trendy okázalé přední lyžařské letovisko s restauracemi „z farmy na vidličku“ a s nálevnami. V listopadu vysoko ve Skalnatých horách začíná lyžařská sezona, města se zotavila z letního šílenství, ale prosincové davy se ještě nedostavily.

 

Soul, Jižní Korea

Soul představuje skvělou asijskou destinaci s ideální kombinací pohody a exotiky: doprava a obecná infrastruktura jsou příkladné, a také je zde řada konfuciánských chrámů a psí kaváren, takže zvědaví návštěvníci budou stále mít oči dokořán. Díky vzkvétající jihokorejské ekonomice se metropole země stala centrem špičkové technologie i designu, která pulzuje životem díky dynamické módní mladé kultuře. Ale dochovaly se také zbytky více strohých tradičních časů: kamenné ulice a klasická architektura, výstřední bleší trhy a uličky zaplněné vůní z pouličního jídla. Listopad krásně vybarvuje parky a pěší turistické stezky v Soulu podzimními barvami, zatímco mírné počasí s minimem srážek z nich činí skvělé místo k procházkám (v létě bývá deštivo a morko a v zimě chladno).

 

Andalusie, Španělsko

Listopad je skvělý měsíc pro kratší dovolenou v jižním Španělsku, kdy jsou letní davy už pryč a stále je teplo na tričko. Cádiz je krásně město ležící na samém okraji Španělska, vybělené sluncem a se zvuky flamenka nesoucími se ve vzduchu. Nová hotelová scéna dostává Seville co centra pozornosti, ale i tak jsou obě města tišší než turisticky orientovaná Granada a Cordoba. Mimo plážové kluby ve městě Marbella můžete zamířit do pohoří v NP Sierra de las Nieves, kde si zaplavete v přírodních skalnatých jezírkách nebo se projedete na kajaku na přehradě. Málaga obnovila svoji pověst díky nové odnoži pařížského centra Pompidou, což je prosklená krychle v docích, která se přidala k Picassovu muzeu, Muzeu Carmen Thyssen a Muzeu současného umění (CAC).

 

Antigua a Barbuda, Karibik

Páteční noci na ostrově Antigua vypadají asi takto: rumový punč a grilovaný humr, tančení naboso na pláži v měsíčním svitu, návrat domů celí od písku a rozcuchaní, ale příští ráno šťastní. Ostrov je divoký a úžasný stejně tak jako okázalý – kromě 5* hotelů a superjacht zde stále naleznete nezalidněné pláže s bílým pískem. Barbuda, menší sestra Antiguy, má pomalejší tempo s hrstkou skromných hotelů. V roce 2017 zde Robert de Niro znovuotevřel K-Club, ikonický hotel, kde byla pravidelným hostem princezna Diana.

Nejkrásnější tropické ostrovy

As-Sawíra, Maroko  

Dávku zimního slunce dostanete při cestě Maroka, které můžete navštívit i během kratší dovolené. Na pobřeží se nacházejí větrné pláže a města, jako je Taghazout a Tamraght, kde se vše točí kolem relaxace na slunci. As-Sawíra (Essaouira) představuje hostinu smyslů: čerstvě ulovené ryby se tu grilují na žhavém uhlí v přístřešcích přímo v přístavu a kouř s vodních dýmek shisha se vznáší ze střešních barů. Kdysi zde pobýval Jimi Hendrix a Cat Stevens a dodnes se jedná o liberální místo s desítkami nezávislých galerií a butiků prodávajích místní keramiku a řemeslné výrobky.

 

Nový Zéland

Na novozélandském Jižním ostrově můžete v tomto období ráno lyžovat a odpoledne se opalovat. Nabízí přitom spoustu aktivit, jako je plavání v přírodních jezerech, rafting na divoké vodě, pěší túry na ledovec, jízdu na koni, bungee-jumping, skydiving, a mnoho dalšího. Na Severním ostrově najdete horké termální prameny a u pobřeží nedaleko Aucklandu pláže patřící k nejkrásnějším, jaké jste kdy viděli. Můžete také podniknout klasický výlet s přespáváním v karavanu v době, kdy se ostrovy nejvíce podobají Středozemi. Nový Zéland má vlastní druh luxusních horských chat v nádherném prostředí: v odlehlých zátokách, na vrcholcích skalnatých hor a u jezer tak obrovských a úchvatných, že se to téměř nedá popsat.

 

Athény, Řecko

Athény představují skvělou destinaci na krátkou podzimní dovolenou: najdete zde novou mladou kulturu, která vdechuje život do historického města, přičemž podnikaví mladí lidé se stále více prosazují uprostřed okolní strohosti. V kdysi drsných okrscích se vynořily prostory pro představení, galerie umění a osobité bary, zatímco dřívější luxusní obchody se proměnily v restaurace. Vydejte se sem v listopadu, kdy je dostatečně chladno, abyste se mohli procházet po Akropoli a Parthenonu a stále mít v pozadí jasné modré nebe. Třešničkou na dortu je pak skutečnost, že zároveň uniknete davům.

 

Las Vegas a Velký kaňon, USA

V žádném městě nenajdete nic ošklivějšího, než jsou zářící světla na noční třídě The Strip připomínající ohňostroj. Nic zde není lákavějšího než červené a černé míhání roztočeného kola rulety. A nic není přemrštěnějšího, dynamičtějšího a nádherné ztřeštěnějšího než toto místo. Navíc co se stane v Las Vegas, zůstane v Las Vegas.  Odtud se pak můžete vydat na road trip dolů do Nového Mexika, přes kaňony v Utahu včetně úžasného Velkého kaňonu.

 

Buenos Aires, Argentina

Buenos Aires je nesporným světovým centrem červeného masa a červeného vína (ačkoli Francouzi by s tímto asi nesouhlasili). Je to pestré místo: zelené na severu, s vybledlými městskými domy s krásnými fasádami v italském stylu na jihu a s jasnými odvážnými stavby okrsku La Boca kolem starého přístavu. Ve čtvrti San Telmo vládne nezaměnitelný rytmus tanga. Barrio Boca je přitom natolik posedlé fotbalem, že i zdejší domy jsou pomalovány barvami domácího týmu! Méně známá je už skutečnost, že argentinská metropole nabízí také některé z nejlepších možností nakupování na jižní polokouli a snad i ve světě. To proto, že zdejší kreativci se staví na vlastní nohy a otevírají koncepční obchody v chátrajících sídlech (casonas) v okrsku Palermo.

 

Omán

Pokud toužíte po zimní dávce slunce a širých odlehlých prostorech, kam se přitom snadno dostanete letadlem, pak Omán může být tím pravým místem pro Vás. V metropoli Maskatu najdete prastaré tradice, honosné mešity a tržiště (souk) plná vůní. Na západním pobřeží nabízí poloostrov Musandam zátoky bez turistů a stále teplé modrozelené moře skrývající se za impozantním pohořím  Al-Hadžar. Ještě dramatičtější scenérii naleznete, když budete cestovat podél jižního pobřeží země a kempovat mezi dunami v beduínských stanech z kozí srsti.  

 

Hongkong, Čína

Listopad je skvělý měsíc pro návštěvu Hongkongu. Není už příliš horko na skleničku venku v některém z proslulých střešních barů s výhledem na přístav Victoria Harbour, který se rozsvítí vždy ve 20 hod. a představí svoji světelnou show, ani na toulání se po čínské čtvrti Chinatown. Gurmáni budou zahlcení možnostmi výběru, můžete to ale udělat jako místní a vydat se ke stánkům s pouličním jídlem ve čtvrti Wan Chai. Také nakupování a umění jsou v Hongkongu bohaté. Kromě toho – což je méně známé – najdete řadu krásných pláží a pěších turistických stezek na okolních menších ostrovech, jako je Lantau a Lamma.

 

Nepál

Listopad je ideální čas pro pěší túry v Himalájích: není příliš horko, vrcholky a vysoko položené soutěsky jsou dostatečně viditelné pro pěší túry a navíc je konec hlavní sezony. Ať už se vydáte po jakékoli trase, okruhy Annapurna i Everest jsou v této době mimořádně krásné; nejspíš budete procházet i přes metropoli Kathmándú. Vstupní město Káthmándú je pozoruhodné místo, kde můžete strávit pár dní před a po pěších túrách. Naleznete zde buddhistické kláštery a stúpy, zahrady, kouzelné staré budovy a koloniální atmosféru, možnosti nakupování a chutné pouliční jídlo. 

Akční nabídka ubytování zde