UMÍTE ROZEZNAT KVALITNÍ OBLEČENÍ OD NEKVALITNÍHO? DŮLEŽITÉ JSOU  DETAILY

UMÍTE ROZEZNAT KVALITNÍ OBLEČENÍ OD NEKVALITNÍHO? DŮLEŽITÉ JSOU  DETAILY 1

Už máte dost oblečení, které vybledne, rychle se zničí nebo ztratí tvar? Ne nadarmo se říká, že je lepší investovat do kvality, jak do kvantity.

Aby byly vaše investice do oblečení co nejlépe a nejefektivněji, sledujte při nakupování detaily, které odlišují kvalitu od nekvality. Podaří se vám tak předejít situacím, že vaše oblíbená košile nebo kalhoty budou muset po několika nošením skončit v koši.

Kovové zipy

Levnější náhrada kovových zipů – plastové zipy – má hned několik negativ, které dokáží překazit pohodlnost oblečení. Plastové zipy se těžší zapínají a snadno se porouchají, takže je občas obtížné udržet jejich zazipsování. Při nákupech hledejte oblečení s kovovými zipy. Vyhnete se tak rozčilování nad takovou maličkostí, jakou je porouchaný zip, o opravě poškozeného oblečení nemluvě.

Náhradní knoflíky navíc

Má vaše nová košile knoflíky navíc? Znamená to, že výrobce očekává, že jeho výrobek vydrží delší dobu. Dlouhodobé nošení si občas vyžádá menší nehody, jakou je například ztráta knoflíku. Takové „náhradní díly“ jsou pojistkou pro drobné nehody a díky předvídavosti výrobce budete mít po ruce vše, co na opravu oblečení potřebujete – tedy kromě jehly a nitě.

Přírodní tkaniny

Umělé tkaniny jsou známé rychlým znehodnocením. Často vyžadují speciální péči a nevyhnete se ani drahým „výletem“ do čistírny. Pokud chcete, aby vaše oblečení vypadalo dobře po každém praní, vsaďte na tkaniny jako jsou bavlna, vlna, len nebo hedvábí.

Silné stehy

Při nakupování věnujte pozornost stehem – zkontrolujte si, jak je látka poprošívaná. Trčící či uvolněné nitě, chybějící stehy nebo křivě sešitá látka jsou nedokonalosti, které nelze akceptovat. Nedokončené stehy jsou znakem velmi špatné kvality zpracování. Chcete-li otestovat, zda je látka opravdu kvalitně sešitá, obraťte oblečení naruby a jemně ho natáhněte – díky tomu uvidíte, jak jednotlivé kusy látky drží pohromadě. Pokud něco vyčnívá, pára nebo prosvítá, pokračujte v pátrání po kvalitnějším kousku oblečení.

Správná délka

Levnější značky oblečení se při výrobě snaží co nejvíce ušetřit použitím co nejmenšího množství látky. Toto šetření se odráží v příliš krátkých rukávech, kalhotách a nepohodlných střizích – oblečení kvůli tomu vypadá lépe na věšáku, jako když si ho obléknete. Právě proto je nutné oblečení v obchodě před koupí vyzkoušet.

Kvalitní knoflíky i knoflíkové dírky

Dírky na knoflíky jsou dalším detailem, který může způsobit nepříjemnosti. Všímejte si trčící nitě, nedokončené stehy a různé jiné chybičky. I samotné knoflíky si zaslouží vaši pozornost. Vypadají kvalitně? Jsou bezpečně přišité? Nejdůležitější je malý test – pokud je těžké knoflíky zapnout, nebo naopak, dírky jsou příliš volné, vraťte oblečení zpět na věšák.