Unikátní muzeum hodin ve Švýcarsku má tvar spirály

Unikátní muzeum hodin ve Švýcarsku má tvar spirály 1

V samém srdci Švýcarska ve Vallée de Joux bylo otevřeno nové muzeum hodinek, pavilon o vědě a umění výroby hodinek, jehož spirálovitý tvar má odkazovat na natahovací pružinu v mechanických hodinkách.

Musée Atelier Audemars Piguet se nachází ve vesnici Le Brassus v pohoří Jura, které se táhne podél hranice mezi Francií a Švýcarskem. Skupina talentovaných řemeslníků zde vyrábí hodinky už od konce 18. století. Patřil k nim Jules Louis Audemars a Edward Auguste Piguet, kteří založili svoji dílnu Audemars Piguet v roce 1875. Budovu Musée Atelier Audemars Piguet o rozloze 2500 m² navrhlo studio Bjarke Ingels Group (BIG) a vypráví příběh generací řemeslníků, kteří pro tuto značku vyráběli hodinky. I když se jedná o samostatnou entitu, zaoblená skleněná budova je přímo spojena se současným hodinářským kampusem a vybavena vnější mosaznou síťovinou regulující teplotu.

Unikátní muzeum hodin ve Švýcarsku má tvar spirály 2

Hlavní expozice, která má návštěvníky vtáhnout do minulosti, současnosti a budoucího kulturního univerza značky Audemars Piguet, představuje 300 hodin a hodinek z období více jak 200 let, co společnost funguje. Ocelová střecha je porostlá trávou jako okolí, což jí pomáhá splývat s prostředím. Muzeum je místem živých řemesel a setkávání, zahrnuje filantropickou nadaci společnosti, a také expozice o umělecké spolupráci. Prosklené fasády umožňují pronikání denního světla do budovy a také nesou váhu střechy, což je důležité v období zimy a sněhu. Spirálový nízký tvar muzea vybízí ke konkrétní cestě muzeem. Návštěvu je třeba si rezervovat předem, návštěvníci však budou odměněni tím, že budou moct spatřit, jak se vyrábějí švýcarské hodinky.

Kde: Rte de France 18, 1348 Le Chenit, Švýcarsko

12 budov roku 2020