Úspěšné ženy mají častěji depresi

Úspěšné ženy mají častěji depresi 1

Když jsou na nejvyšších pozicích ženy, častěji je doprovázejí deprese než muže.

Pokud chtějí být šéfky ženy, měly by počítat s rizikem, že jejich duševní zdraví může být ohroženo. Tvrdí to studie publikovaná v Journal of Health and Social Behaviour , podle níž ženy na řídících pozicích trpí častěji depresí.

Vědci z Texaské univerzity v Austinu zkoumali chování mužů a žen. Vedli rozhovory s 1300 muži a 1500 ženami, kteří skončili Wisconsinské vysokou školu a kteří měli kolem 54 a 64 let. Ptali se jich na jejich práci a počet dní v týdnu, kdy cítili příznaky deprese – jako je například pocit smutku.

crop-117462-4e64e2a4308c5-deprese---zeny

Tak výzkumníci zjistili, že při práci, která zahrnovala přijímání i propouštění zaměstnanců či ovlivňování platů, měli ženy na řídících pozicích o devět procent vyšší míru depresivních symptomů než ženy na nižších místech.

„Tyto ženy mají vyšší vzdělání, vyšší příjmy, prestižnější povolání a vyšší úroveň spokojenosti s prací, než ženy na jiných pozicích,“ tvrdí podle BBC vedoucí studie Tetyana Pudrovska. „A to i přesto, že mají horší duševní zdraví jako níže postavené ženy.“

2014-09-26_Poverty_Obesity_Claire.Schaper32842

Podle Pudrovskej se ženy musí vyrovnat s mezilidským napětím, negativními sociálními interakcemi, stereotypy, předsudky či sociální izolací.

Vědci také zjistili, že negativní faktory, jako je propouštění zaměstnanců, ovlivnily i muže. Ti však měli o deset procent nižší míru depresivních symptomů.

Studie zároveň ukázala, že muži častěji rozhodovali o svém pracovním čase oproti ženám.