Ve věku 91 let zemřel zakladatel IKEA Ingvar Kamprad

Ve věku 91 let zemřel zakladatel IKEA Ingvar Kamprad 1

Společnost to oznámila na sociální síti.

Ve věku 91 let zemřel zakladatel ikonického švédského nábytkářského řetězce IKEA Ingvar Kamprad.

Oznámila to firma, která je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě.

„Zakladatel IKEA, jeden z největších podnikatelů 20. století Ingvar Kamprad skonal klidně ve svém domově v Småland 27. ledna 2018,“ uvedla firma. Småland je kraj na jihu Švédska, kde se Kamprad roce v 1926 narodil.

Firmu IKEA založil jako sedmnáctiletý. I a K v názvu firmy zastupují jeho iniciály a E a A usedlosti Elmtaryd a Agunnaryd, na kterých vyrostl.

Společnost nejprve prodávala různé zboží od peněženek, rámů na obrazy, ubrusů, hodin až po punčochy, nábytek se dostal do nabídky až v roce 1947. A k otevření první prodejny nábytku to trvalo dalších 10 let.

V roce 1986 rezignoval na funkci ředitele a předsedy představenstva a firmu převedl do vlastnictví holandské nadace. Z dozorčí rady, která spravuje značku IKEA, rezignoval v roce 2013 a odpovědnost přenechal na svém synovi Mathiase.

Sám však zůstal jedním z nejkritičtějších zákazníků, strážcem kvality a vizionářům. „Nejsme luxusní firma, chceme oslovit většinu – to je naše motto,“ hlásal Kamprad. Byl známý svou šetrností, odporem k firemnímu elitářství a také neformálním vystupováním.

V roce 1994 Kamprand čelil otázkám veřejnosti týkajících se jeho spojení se švédským fašistickým lídrem Perem Engdahl v 40. a 50. letech minulého století. Podnikatel se k mladickým sympatiím k jeho krajně pravicovému hnutí přiznal, nazval to však „součástí života, kterou trpce lituje“.

IKEA se po celém světě proslavila skládacím levným nábytkem, který se snadno přepravuje, s nezaměnitelným severským designem. Firma uvedla na trh skládací nábytek v roce 1956. IKEA aktuální provozuje 348 obchodů a 45 nákupních center a zaměstnává téměř 170 tisíc lidí po celém světě.