V DÁNSKU SE ZTRATILA NEJDRAŽŠÍ LÁHEV VODKY NA SVĚTĚ. NAŠLI JI NA STAVBĚ A PRÁZDNOU

V DÁNSKU SE ZTRATILA NEJDRAŽŠÍ LÁHEV VODKY NA SVĚTĚ. NAŠLI JI NA STAVBĚ A PRÁZDNOU 1

Láhev vodky značky Russo-Baltique, jejíž hodnota se odhaduje na osm milionů dánských korun (více než milion eur), byla před několika týdny odcizena z populárního baru v Kodani. Dánské policii se ji podařilo vypátrat. Nejdražší vodka na světě se našla na staveništi – prázdná.

Naštěstí se hodnotné láhvi nic nestalo, její obsah si však zloději zřejmě pořádně vychutnali. „Netuším co se s tou vodkou stalo, ale láhev je prázdná,“ zhodnotil mluvčí kodaňské policie Nádobí Tooba. Při výrobě vzácné láhve byly použity asi tři kilogramy zlata a stejné množství stříbra, uzávěr je ozdobený diamanty. Láhev vodky Russo-Baltique je na světě jediná svého druhu. Ukradena byla z cenné sbírky populárního baru Café 33, nacházejícího se v kodaňské čtvrti Vesterbro.

Zloději šli na jistotu

Majitel Café 33, Brian Ingberg, si drahý exponát půjčil z Ruska od společnosti Dartz Company. Dartz Motorz ​​Company má sídlo v Lotyšsku a zabývá se výrobou výkonných obrněných automobilů. Vodka vystavena v baru nebyla pojištěna. Největší radost z jejího nalezení má přirozeně Ingberg: „Je to skvělé. Bůh vodky nás zachránil, „řekl dánský deník Ekstra Bladet.

Podle jeho slov láhev znovu naplní a vystaví. Drahocenná láhev si zahrála v jedné části amerického seriálu House of Cards, ve kterém reprezentovala dar ruského prezidenta pro šéfa Bílého domu. Ve výstavní sbírce baru je dalších 1 200 vzácných lahví.

Záznam bezpečnostní kamery zachytil dvou zlodějů, kteří v kodaňském baru kradli se zahalenou tváří a v kšiltovkách. Video naznačuje, že přesně věděli, jaký exponát hledají – žádné jiné láhve alkoholu se nedotkli a žádnou jinou ani neodcizili. Podle policie se do baru dostali díky kopii klíče.