VIETNAM SE PYŠNÍ NEJVĚTŠÍ JESKYNÍ NA SVĚTĚ

VIETNAM SE PYŠNÍ NEJVĚTŠÍ JESKYNÍ NA SVĚTĚ 1

Jeskyně Son Doong je podzemním labyrintem, který je více dlouhý více než 9 kilometrů. Objevena byla v roce 1991 mužem jménem Ho-Khanh. Nicméně, strach ze zvuků podzemní řeky neumožnil průzkum. Ten nastal až v roce 2009, kdy se britští vědci pustili do objevování tajemství této jeskyně. Jejich zjištění jsou neuvěřitelné.

Vybrána jako nejkrásnější

Jeskyně nese jméno Son Doong Cave – po objeviteli  Son Doong. Lokalizovaná je podél hranice Vietnamu a Laosu. Son Doong byla klasifikována jako největší jeskyně na světě a vybraná zprávou BBC jako jedna z nejkrásnějších na celém světě.

Větší než v Malajsii

Projetí celé objevené části jeskyně trvá 6 hodin. Říční voda oddělila vápenec pod horou. Vápenec byl slabý, zhroutil se a vytvořil obrovské propasti. Son Doong je široká více než 200 metrů, 150 metrů vysoká a dlouhá přibližně 9 kilometrů. Je dvakrát větší než Deer Cave v Malajsii (donedávna považována za největší jeskyni na světě se šířkou 90 metrů, výškou 100 metrů a délkou 2 kilometry).

Jeskyně v džungli

V jeskyni najdeme kromě řeky i sochy přírody či krápníky. Průchody jsou někdy tak vysoké, že by se tam vešla 40 patrová budova. Son Doong se nachází v srdci džungle. K dosažení tohoto cíle je třeba trekingové oblečení a bezpečnostní lana. V současnosti místní úřady nedovolují samovolný přechod jeskyní kvůli neočekávaným nehodám. Cena za prohlídku je 3 000 $. Podle referencí lidí z největšího cestovatelského portálu na světě TripAdvisor je návštěva jeskyně nezapomenutelným zážitkem. Peníze, které za návštěvu jeskyně dali nelitují a zážitkem to přirovnávají k výstupu na Mount Everest.