Nejlepší zážitky ve skotském Edinburghu

Nejlepší zážitky ve skotském Edinburghu 1

Připomínky slavné minulosti, jako je Královská míle, Edinburský hrad a Královská jachta Britannia, jsou nespornou součástí kouzla Edinburghu. Ale metropole Skotska má také svoji atraktivní stylovou stránku. Naleznete zde výběr vynikajících barů, butiků, kaváren a současných galerií, přičemž Edinburgh ožívá především během svých mnoha festivalů. Zde uvádíme některé podniky, kam se vydávají místní. 

 

Kvalitní káva

Zamiřte do ul. Grassmarket ve starém městě, kde najdete Filament Coffee (zavřeno?). Módní kavárna s vysokými stropy má menu, které snadno rozluštíte, protože nápoje jsou rozděleny jednoduše na „káva“ a „ne-káva“. Grassmarket ve stínu Edinburského hradu je příjemné místo k procházkám, takže se vydejte na jeho průzkum. Po ranním expressu si můžete dát kávu flat white v kavárně Artisan Roast’s Bruntsfield (jižně odtud kolem zelených prostor parku Meadows), která začínala jako improvizované zařízení, nebo v některé z řemeslných pekáren & kaváren Peter’s Yard, které vyhledávají místní milovníci dobrého jídla; jednu najdete opodál v komplexu Quartermile a další ve čtvrti Stockbridge.

 

Sladkosti

Když jde o skotské sušenky shortbread, chtějte je v malém a čerstvém přímo z trouby. Zabočte z Královské míle (Royal Mile) na ul. St Mary’s St. a dál za nosem do Pinnies & Poppyseeds (zavřeno?). Řemeslný výrobce používá bio ingredience při vytváření svých lahodných obměn proslulých sušenek, např. pečený kokos nebo pekanové ořechy. Milovníci měkčích, krémovějších sladkostí by měli navštívit cukrárnu Mary’s Milk Bar na Grassmarket a ochutnat některý ze sezónních pohárů nebo pralinek. Jednou za měsíc se zde koná večerní ochutnávka zmrzliny (15 GBP na osobu). A zatoužíte-li ještě po čokoládě, zamiřte do Edinburgh Larder na nedaleké ul.  Blackfriars St., kde seženete bezlepkovou tmavou čokoládu a ořechové brownies.

Nejlepší zážitky ve skotském Edinburghu 2
Edinburský hrad

Nezapomenutelná kuchyně

Scran & Scallie ve Stockbridge Vás nezklame. Nachází se na ul. Comely Bank Rd. a interiér světlého gastropubu je tvořen kombinací holých cihel, stěn pokrytých tapetami, dřevěných podlah a vkusného nábytku. Je živý a přitom útulný, má pohodovou atmosféru a zároveň vynikající servis. Klasická jídla, jako je koláč plněný masem (štědrá porce) se dokonale hodí k „servisu“ (tj. tácku se třemi malými sklenkami) místního piva; v nabídce jsou ale také méně vydatné možnosti, jako je artyčokové barigoule a gnocchi. Stůl je třeba si rezervovat předem. Dále směrem k řece Water of Leith najdete gentrifikované přístavní předměstí Leith, kde jsou hlavními ingrediencemi ryby a dary moře. Doporučit můžeme The Shore s pěkným interiérem obloženým dřevem a večerním jazzem nebo restauraci Kitchin. Pokud byste raději jídla do 10 GBP, po celý den seženete brunch v oblíbené hospodě Roseleaf; může to být např. rybí polévka z přirozeně uzené tresky.

Řemeslné pivo

Kromě výběru místního piva, který nabízí Scran & Scallie, mají milovníci řemeslného piva v Edinburghu také řadu dalších možností. Oblíbený je The Vintage v Leithu s vynikající nabídkou jídla (pochutin a uzenin), které k pivu přijde vhod. Blíže města na ul. Lothian Rd. se nachází Hanging Bat („Visící netopýr“), který se může chlubit 6 soudky, 14 plechovými barely a více jak 120 lahvemi a plechovkami. Kvalitní skotská piva, jako je BrewDog, zde stojí hned vedle značek z jiných částí Spojeného království (např. Kernel) i ze zahraničí (např. dánský Mikkeller). Pivo blízko zdroje najdete v Royal Dick v komplexu Summerhall   nedaleko parku Meadows. Zde si můžete dát přírodní řemeslné pivo Barney’s, které se vaří prakticky hned vedle. Barney’s  rychle ve městě získal kultovní status a pokud se objeví nový druh piva, pravděpodobně ho najdete právě zde za barem (doporučujeme Red Rye). Pivovar rovněž pořádá pivní festivaly (v květnu/červnu a v listopadu/prosinci) a další akce společně s komplexem Summerhall.

12 historických hospod v Londýně

Koktejly s ginem

Summerhall není cílem jen pro milovníky piva: Royal Dick má také svůj kohoutek s ginem, který přitéká z malé destilerie Pickering’s přímo na místě. Pickering’s je první destilerie ginu ve městě po jak 150 letech a tento nápoj v Edinburghu prochází svojí renesancí. Rušný Devil’s Advocate ve slepé uličce u Královské míle, který je však spíše známý svou nabídkou whisky, má také rozsáhlé menu koktejlů s ginem. Tišší záležitost představuje Heads & Tails ukrytý pod zemí ve West Endu. Má 2 vlastní nepěnivá piva, Flora a Caledonia, doporučujeme však „tea with the queen“ („čaj s královnou“), což je mistrný mix ginu Tanqueray Export, citrusu a čaje Earl Grey. A pokud byste si chtěli konzumaci koktejlů užívat ve větším soukromí, je možné si zde pronajat kóje, kam se vejde až 8 osob.

Nejlepší zážitky ve skotském Edinburghu 3

Cetky

Za cetkami a suvenýry zamiřte do čtvrti Stockbridge. Hned vedle snídaňové restaurace Pantry se nachází pečlivě promyšlená prodejna oděvů pro muže a domácích potřeb Dick’s. Vedle kvalitních britských značek, jako je John Smedley a Sunspel, tento kultivovaný a přitom vstřícný podnik nabízí směsici kožených výrobků, předmětů vyřezávaných ze dřeva a dalších krásných suvenýrů. Za rohem na ul. St Stephen St. se nachází další výborný a cenově dostupný obchod s oděvy pro muže, Common People, který založil místní obyvatel Kestin Hare. Opět ve starém městě na ul. Candlemaker Row naleznete Hannah Zakari (zavřeno?), butik, který se v roce 2013 umístil mezi 50 nejlepšími ve Velké Británii (podle časopisu Stylist Magazine). A pokud byste chtěli přinést domů něco originálního, nakonec se zastavte v designovém obchodě Life Story. Každý předmět majitelé pečlivě vybrali kvůli zajímavému příběhu s ním spojenému, od sítotisků přes nábytek, sklo až po mnoho dalšího.

Cestování ve Skotsku 

Současné umění

Každé ctižádostivé město potřebuje scénu současného umění a Edinburgh není výjimkou. Od chvíle, kdy vyjdete z vlakové stanice Waverley, se samy nabízejí možnosti ke spatření skvělého umění. Fruitmarket Gallery pořádá velmi působivé výstavy, ale může být obtížné se dostat přes obchod dolů, kde najdete dobře spravovanou sbírku knih o umění. Naproti Fruitmarket se nachází zrekonstruované schodiště z barevného mramoru od Martina Creeda, vytvořené, „aby se lidem žilo lépe“ a spojující ul. Market St a most North Bridge. Jen pár minut pěšky odtud nabízí minimalistická, ale rafinovaná Ingleby Gallery často nejpodnětnější a nejčerstvější expozice ve městě. Mimo tato dvě místa nezapomeňte na pořady konané celoročně na univerzitě Edinburgh College of Art a na Národní galerii moderního umění (National Gallery of Modern Art) západně od centra s nádherným sochařským parkem.

Nejlepší zážitky ve skotském Edinburghu 4
Gleneagles

KDE SE UBYTOVAT

Budete-li v Edinburghu poprvé a budete chtít vidět všechny hlavní atrakce této krásné části Skotska, skvělou základnu najdete v centru města, především ve Starém městě s Královskou mílí a Novém městě s fantastickými obchody na Princess Street. Cenově lépe dostupná čtvrť West End je další oblíbená lokalita, kde se můžete ubytovat. V těchto částech města budete v dosahu předních historických pamětihodností, jako je Edinburský hrad, palác Holyroodhouse a opatství Holyrood Abbey, a také muzeí, galerií a restaurací. Zde uvádímě některé hotely s výborným hodnocením v centru.

Luxusní hotely: The Balmoral Hotel 5*, který se nachází v jednom z nejmalebnějších koutů Edinburghu, je možná nejhonosnější místo, kde se můžete ubytovat. Jen 2 minuty chůze od stanice Waverley a blízko Edinburského hradu jeho světlé pokoje & apartmány v současném stylu nabízejí stylové mramorové koupelny a skvělé snídaně. Zařízení zahrnuje kvalitní restauraci, odpolední čaj, kompetní spa, krytý bazén a fitcentrum. Jen pár kroků od Královské míle najdete Cheval Old Town Chambers 5*, který skýtá vynikající hodnotu (především pro rodiny a déle ubytované návštěvníky) a luxusní apartmány v současném stylu. Každý je jedinečný, s prvky, jako je odhalený kámen z 15. století a sedlové stropy. Zařízení zahrnuje recepční přepážku otevřenou 24 hodin denně a služby concierge, prádelnu a úschovnu zavazadel. Pro ty, kdo dávají přednost velkým řetězcům, je zde Sheraton Grand Hotel & Spa 5* nabízející luxusní ubytování. Nachází se pouze 10 minut pěšky od Edinburského hradu a jeho dobře zařízení pokoje zahrnují mediální centra (media hub) a prosklené koupelny, spolu s Wi-Fi v ceně. K dispozici jsou rovněž větší apartmány (některé s výhledem na hrad). Zařízení na místě zahrnuje velký krytý bazén a střešní spa s kompletními službami.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: přímo na Královské míli v historické budově staré banky sídlí The Inn on the Mile 4* nabízející stylové pokoje s dobrou hodnotou, s dokovacími stanicemi pro iPody a skvělými výhledy na město, to vše jen 5 minut chůze od hradu a Princes Street. Půvabný butikový hotel také zahrnuje restauraci, která je oblíbená návštěvníky i místními a známá tím, že podává skvělé pokmy z místních zdrojů, včetně čerstvě ulovených ryb. V srdci edinburgského Nového města nalezete Ibis Styles Edinburgh Centre St. Andrew Square 3* s odvážným pestrým dekorem, luxusním povlečením a skvělými snídaněmi (některé pokoje jsou pet friendly). Hotel se nachází jen 12 minut chůze od Královské míle a je oblíbený u rodin s dětmi, protože nabízí dětské programy. Další výbornou možností střední třídy v samém srdci města je Premier Inn Edinburgh City Centre (Princes Street) Hotel s čistými světlými pokoji s pohodlnými postelemi a povlečením. Nachází se v docházkové vzdálenosti od hradu a Královské míle, ale také od nejlepších muzeí a galerií v Edinburghu. Hotelová restaurace nabízí vynikající výhledy na hrad.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Travelodge Edinburgh Central Princes Street 2* s výbornou hodnotou se nachází na fantastickém místě naproti vlakové stanice Edinburgh-Waverley a v blízkosti obchodů, restaurací a Královské míle. Ekonomický hotel vyhledávaný rodinami s dětmi nabízí čisté, pohodlné pokoje s bezplatným Wi-Fi a HD TV. V této kategorii je oblíbený rovněž Cairn Hotel Edinburgh 3* s kompaktními čistými pokoji v divadelním okrsku, méně než 10 minut chůze od centra města. K dispozici je snídaně formou bufetu, salonek a kavárna. Asi 15 minut chůze od Královské míle najdete Regent House Hotel 2* se směsicí jasně vyzdobených pokojů a rodinných pokojů s dobovým nábytkem, pohodlnými postelemi, velkými TV a bezplatným Wi-Fi. K zařízení patří recepční přepážka otevřená 24 hodin denně, úschovna zavazadel a vydatný snídaňový bufet v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Nejlepší zážitky ve skotském Edinburghu 5
Muzeum spisovatelů v Edinburghu

.

TIPY NA VÝLETY

Prohlídky města: pokud máte v plánu navštívit hlavní atrakce města, jízdenka Royal Edinburgh Ticket zahrnuje prohlídku města hop-on hop-off a vstup do Edinburghského hradu, přičemž Vás ušetří nepříjemností spojené s hledáním cesty ve městě. Nesednete do otevřeného dvouposchoďového autobusu a budete objíždět pamětihodnosti, poslouchat audio komentář, a můžete vystoupit tam, kde Vás to nejvíce zaujme. Jízdenka platí 48 hodin. Přitom navíc zahrnuje vstup do předních památek, jako je palác Holyrood(house) a Royal Yacht Britannia, stejně jako rychlý vstup do Edinburského hradu.

Jednodenní výlety: nedaleko od Edinburghu láká dechberoucí krajina, osobité vesnice a proslulá Skotská vysočina, přičemž ušetříte čas i potíže, když si okolí prohlédnete při jednodenním výletu. Zkušený řidič Vás poveze krajinou v pohodlí dodávky Mercedes při jednodenním výletě z Edinburghu zahrnujícím jezero Loch Ness, Glencoe a Skotskou vysočinu. Výlet s průvodcem zahrnuje návštěvu krásných jezer (loch) obklopených lesy, malých vesniček, údolí Glencoe, NP Cairngorms, městečka Fort Augustus… a budete mít také příležitost hledat lochnesku. Do Skotské vysočiny míří také výlet pro malé skupiny West Highland Lochs &Castles. Hrady, jezera, dechberoucí scenérie a malé vesničky jsou hlavním tématem celodenního výletu s průvodcem, včetně slev ve vybraných místních restauracích, obchodech a atrakcích. Jednodenní výlet z Edinburghu pro malé skupiny do St. Andrews a Fife zahrnuje návštěvu rybářské vesnice East Neuk, Falkland Palace a města St. Andrews, které je známé jako domov golfu a nejstarší univerzity ve Skotsku. Pokud budete mít více času a budete chtít spatřit dramatickou scenérii u severozápadního pobřeží Skotska, zvažte třídenní výlet pro malé skupiny na Isle of Skye. V pohodlí dodávky Mercedes van navštívíte Skotskou vysočinu se zastávkami v Glencoe a Loch Ness, a pak ostrůvek Isle of Skye. Výlet zahrnuje služby profesionálního řidiče a průvodce, 2 noci v ubytování B&B nebo v 3* hotelu a 2 snídaně.

Zdarma v Edinburghu: řada atrakcí v Edinburghu má vstup zdarma. Patří k nim vstup do Skotského národního muzea, Botanické zahrady, Skotské národní galerie a mnoha kostelů ve městě. Zdarma je také vyhlídkový autobus, který dopravuje návštěvníky mezi jednotlivými národními galeriemi.

.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Jak se dostat z letiště v Edinburghu do centra?

Letiště v Edinburghu, které se nachází 13 km západně od centra města, je obsluhováno veřejnou dopravou. Když pojedete Edinburskými travajemi s přestupem na hlavní vlak, dostanete se na stanici Waverley za méně než 30 minut. Stejná cesta autem (k dispozci je spousta taxíků včetně Uber) trvá asi 25 minut. Také zde jezdí autobusy, které nabízejí dobré spojení do dalších částí města.

Kde jsou nejlepší nákupní oblasti v Edinburghu?

Ať už budete chtít kupovat suvenýry nebo tradiční skotské řemeslné výrobky a oděvy (co takhle si pořídit pravý kilt?), sázkou na jistotu jsou ulice Princes Street a Royal Mile. Obě nabízejí řadu velkých obchodních domů. Budete-li hledat prodejny módy velkých značek, zamiřte do nákupního centra Waverley Mall jen pár kroků od vlakového nádraží, kde ve světlé moderní budově najdete řadu obchodů. Plánujete-li návštěvu královské jachty Britannia, nenechte si ujít nákupní centrum Ocean Terminal v prostoru starých doků. Na místě je rovněž mnoho skvělých restaurací a možností zábavy.

Které destinace v okolí Edinburghu si nemám nechat ujít?

Některá z nejlepších míst pro návštěvu ve Skotsku můžete navštívit při jednodenním výletu z Edinburghu. Patří k nim několik hradů včetně hradu Stirling, kam se snadno dostante vlakem nebo po silnici. Skotská kulturní metropole Glasgow leží jen kousek cesty vlakem směrem na západ. Odtud můžete pokračovat autobusovým spojen k jezeru Loch Lomond. Prý je nejkrásnější ze všech jezer (loch) v zemi a jedná se o skvělé místo pro lidi vyhledávající outdoorové aktivity s mnoha pěšími a cyklistickými stezkami. V okolí je rovněž jedna z nejpůsobivějších vlakových tras v Evropě, kterou proslavily filmy o Harry Potterovi. Vlaková trasa z Ballochu do Obanu (vstupní brány na Isle of Skye a Hebridy) vede přes pozoruhodný viadukt Glenfinnan. Severně od Edinburghu stojí za pozornost město St. Andrews, a to nejen pro hráče golfu, ale také pro milovníky historie. Ale ať už budete mít při své návštěvě Skotska jakýkoli plán, Edinburgh bude dobrý počáteční bod.

.