Vodní svět v Myanmaru: jezero Inle

Vodní svět v Myanmaru: jezero Inle 1

Místní rybáři v kánoích veslující jednou nohou, plovoucí zahrady a dřevěné domy stojící nad vodou na vratkých kůlech – to je jedinečný vodní svět na jezeře Inle. Udělejte si čas a prohlédněte si jednu z nejznámějších destinací v Myanmaru, ať už při vyhlídkové plavbě časně ráno, pří jízdě na kole napříč krajinu nebo při výletech do okolních kopců a vesnic.

 

Vydejte se na lodi na jezero

Vypravit se na vodu je samozřejmě nejoblíbenější způsob, jak poznat zblízka jezero Inle. Každé ráno se sune před flotila štíhlých dřevěných kanoí vybavených přívěsnými motory a dopravuje návštěvníky na různá zajímavá přírodní, kulturní, náboženská či historická místa. Město Nyaungshwe ležící na severním okraji jezera je základnou pro výlety motorovým člunem; každý hotel a pension ve městě Vám může takový výlet zařídit, anebo můžete počkat, až Vás na ulici osloví kapitán některé z lodí.

Výlety mohou být také připraveny na míru, obvykle však zahrnují návštěvu proslulých pamětihodností v severní části jezera, jako je svatyně Phaung Daw Oo Paya v Tha Ley, Nga Hpe Kyaung („Klášter skákající kočky“) ve vesnici Nga Phe nebo plovoucí zahrady. Také chvíli pozorujte rybáře z národa Intha (kteří jsou nejfotogeničtější za svítání) a jejich unikátní techniku veslování jednou nohou, zatímco obě ruce používají k rybolovu. K dalším destinacím patří vesnice Thaung Thut, Hmaw Be a Samkar, navštívit však můžete také Inthein, kde chátrající pagody na kopci shlížejí na vodní hladinu.

Standardní jednodenní lodní výlet stojí 15 000 – 18 000 K (myanmarských kyatů/12- 15 USD, s Intheinem 20 000 K). Cena se vztahuje na celou loď, kdy lodník může vzít max. pět cestujících, kteří budou mít polstrovaná sedadla a záchranné vesty. Mnoho výletů začíná už při svítání, kdy jsou ideální světelné podmínky pro fotografování. Během dne bývá velmi horko, proto je potřeba si vzít s sebou pokrývku hlavy, vodu a krém na opalování. Oblíbené jsou také plavby při západu slunce, ale je nutné pamatovat na to, že na jezeře může být chladno. Většina lodí Vám poskytne deku, je však dobré mít s sebou vlastní bundu nebo přehoz.

 

Samostatný cyklistický výlet   

Jezero Inle však neznamená pouze vodu. Také se můžete vydat po jeho obvodu na kole a prohlédnout si krásnou barmskou krajinu. Kolem jezera se nachází řada pamětihodností, včetně horkých pramenů a vesniček.  

Začněte v Nyaungshwe, kde je možné si vypůjčit jízdní kolo za poplatek asi 1500 K (1,50 USD) na den. Pokračujte západním směrem po nezpevněné hrbolaté cestě kolem zemědělských polí. Na křižovatce odbočte doleva a vydejte se na jih podél hor. Po asi 8 km se dostanete k horkým pramenům v Khaung Daing, kde je voda odváděna do série bazénů. Ponoření se do (soukromého) bazénu vyjde dospělého na 7-10 USD.

Šlapejte dál na jih až do Khaung Daing, což je vesnice lidu Intha, kde se vyrábí proslulé tofu. Známé barmské (šanské) tofu se připravuje z mouky z půleného žlutého hrachu smíchané s vařící vodou a pak nalité do formy, kde ztuhne. Tekutina z tofu se nechá odkapat, a Vy si můžete dát tofu thoke (tofu salát) jen z pár set kyatů.

Po obědě si zaplaťte člun za asi 8000 K (6,50 USD), který Vás i s kolem přepraví přes jezero. Vystoupíte na východní straně, odkud se můžete vydat na kole severním směrem přes plantáž s cukrovou třtinou a několik vesničky.

Když se budete blížit k severní straně jezera, spatříte vinařství Red Mountain Estate na východ odtud. Vydejte se na kopec, odkud budete mít nádherný výhled na Inle a na vinice (také můžete ochutnat víno za 3000 K). Pokračujte dál kolem severní strany jezera a, než se setmí, se vraťte do Nyaungshwe, protože silnice nejsou osvětlené.

Vodní svět v Myanmaru: jezero Inle 2 

Cesty dále za jezero   

Stojí za to si udělat den či dva čas a vydat se dále, za nejlépe dostupné pamětihodnosti u jezera Inle, anebo navštívit některou z vesnic v den konání trhu.  

Taunggyi, asi hodinu cesty pickupem od Nyaungshwe, je správní metropole Šanského státu s řadou historických kostelů a mešit v barmském stylu a s nočním trhem nabízejícím levně místní lahůdky.  Taunggyi je jednou z lokalit, kde se koná venkovský trh, který se přesouvá mezi asi desítkou měst v oblasti kolem jezera. Trh se koná každých 5 dní (s výjimkou úplňku) a přitahuje z kopců příslušníky menšin, kteří zde nabízejí svůj dobytek a plodiny. Další tržní města jsou Maing Thauk nedaleko Nyaungshwe, Thaung Thut na jižním konci jezera, Pindaya, kde se nachází jeskynní pagoda Shwe Oo Min, a Inthein, jehož trh je oblíbený už jen kvůli své velikosti a fotogenickému prostředí. V hotelech a penzionech Vám mohou poradit, kde se bude konat příští trh.

O něco dále od jezera (ale ještě v okruhu konání trhů) asi 3 hodiny cesty pickupem se nachází Kalaw, dřívější stanice v kopcích obklopená buddhistickými pagodami, s vyhlídkami a poklidnými vesničkami národů Palaung, Danu, Pa-O, Taung Yo a Danaw. Kalaw leží v nádherné krajině se zalesněnými kopci a je přední destinací pro pěší turistiku a počáteční bod 2-4 denní pěší trasy vedoucí až k jezeru. Mnohé restaurace v Kalaw podávají jídlo s typickými nepálskými a indickými příchutěmi, a to díky dělníkům, kteří sem sem v době britské nadvlády přišli stavět železnici.

 

Jak na to

Počátečním bodem pro cesty k jezeru Inle je město Nyaungshwe, které však nemá autobusové nádraží ani letiště. Pokud budete cestovat k jezeru Inle letecky, bude potřeba letět do městečka Heho vzdáleného asi hodinu cesty (taxi letiště vyjde na 25 000 K/20 USD). Pokud přicestujete po souši, jeďte kterýmkoli autobusem mířícím do Taunggyi a vystupte v Shwenyaung, což je křižovatka před Nyaungshwe, odkud Vás řidiči vozíků tuk tuk (zde nazývaných thoun bein) odvezou zbývajících 10 km.

Za vstup do oblasti jezera Inle se platí povinný poplatek 12 500 kyatů (10 USD), který musíte zaplatit při příjezdu v budce vydávající povolení nacházející se na mostě u vstupu do Nyaungshwe. Vstupenky platí jeden týden, ale je málo pravděpodobné, že byste museli platit znovu, pokud byste se zdrželi déle.