Týden v mexickém Jaliscu

Týden v mexickém Jaliscu 1

Vzhledem k tomu, že západ mexického státu Jalisco nabízí více outdoorových dobrodružství a kulturních aktivit než byste zvládli stihnout během víkendového pobytu, zúžili jsme výběr možností, abyste mohli poznat o nejlepší, co region nabízí.

Region skýtá zábavu a překvapení na každém kroku. Můžete pozorovat velryby i ptáky v Puerto Vallartě, poznávat fantstickou scénu restaurací v Guadalajaře, poslechnout si muzikanty mariachi v Tlaquepaque a ochutnat aromatické destiláty z agáve ve městě Tequila. Jedná se o Mexiko v jeho nejlepší podobě.      

.

1.-3. den: pozorování divokých zvířat a potápění v modrém moři    

Týden v mexickém Jaliscu 2   

První den v Puerto Vallartě se vydejte na výlet s pozorování velryb či delfínů, které nabízí Ecotours de Mexico/Ecotours Vallarta. V době od prosince do března tudy proplouvají migrující obří keporkakové, zatímco delfíni dovádějí u pobřeží po celý rok. Výlety (také v angličtině) vedou biologové a přírodovědci a můžete se s nimi vydat rovněž do pohoří Sierra Madre nebo do džungle kolem města El Tuito, což jsou vynikající destinace pro pozorování ptactva v blízkosti Puerto Vallarty.

Následující den vyrazte se potápět na moře s renomovaným poskytovatelem, jako je Banderas Scuba Republic, a poznávejte pestrý svět pod hladinou na některých nejlepších potápěčských lokalitách na tichomořském pobřeží Mexika. Nejoblíbenější (a proto také nejvíce přelidněná) lokalita je chráněný národní mořský park Los Arcos v Puerto Vallartě, kde se z tropických vod hemžících se životem zvedají ikonické skalní formace (úvodní foto). Pokud jde o potápění pro pokročilé, zjistěte si možnosti výletů na El Morro či La Corbeteña, což jsou odlehlé lokality, kde se ocitnete zcela sami jen s mantami a murénami. Pokud Vás potápění nezajímá, vydejte se místo něj do proslulé zátoky Majahuitas, oblíbeného místa na plavání a šnorchlování. Turistická společnost Vallarta Adventures provozuje luxusní jachty a výlety spojené se šnorchlováním, aby návštěvníci mohli spatřit mimořádně pestrý život pod hladinou v regionu.

Třetí den můžete strávit relaxací na nádherných plážích Quimixto, Majahuitas nebo Yelapa s džunglí v pozadí, nejjižnějších plážích v Puerto Vallartě. Do odlehlých pobřežních vesnic Vás dopraví motorové čluny odplouvající z mola na Playa de los Muertos. V jiném případě si můžete udělat přestávku od pláží a vydat se do okolních hor na kole nebo na koni, a pak navštívit Jardín Botánico de Vallarta, botanickou zahradu, kde si můžete zaplavat v řece a spatřit sbírku orchidejí patřící k nejpůsobivějším v Mexiku. Mnoho místních turistických operátorů nabízí prohlídky zahrady, která leží necelých 30 km jižně od města a dostanete se tam taxíkem nebo autobusem odjíždějícím z rohu ulic Carranza a Aguacate ve čtvrti Zona Romántica. Pokud byste byli v Puerto Vallartě v květnu, můžete být svědky jedné z nejradostnějších oslav v roce, osmidenního festivalu Pride. Puerto Vallarta je považována za jednu z nejvíce gay friendly plážových destinací v Mexiku a tato každoroční akce nadšeně oslavuje komunitu LGBTQ+ (představte si tropickou verzi čtvrti Castro District v San Franciscu). Většina živých hudebních akcí, pestrých průvodů a fiest v nočních klubech probíhá v rušné čtvrti Zona Romántica. Puerto Vallarta má mezinárodní letiště, kam míří přímé lety z měst v USA. Z výborně hodnoceného autobusového terminálu jezdí busy do Guadalajary a měst na pobřeží. Playa Los Arcos 4* 

4.-5. den: poznávejte kulturu a kuchyně oblasti Guadalajara

Týden v mexickém Jaliscu 3

Až budete mít dost pláží, zamiřte 4. dne do vnitrozemí do koloniální metropole Guadalajary poznávat zdejší bohatou kulinářskou a kulturní scénu. Začněte v Tlaquepaque, komunitě podobné vesnici, která představuje skvělý úvod do Guadalajary. Je považována za jedno z hlavních center umění a řemesel v Mexiku, takže zde najdete spousty butiků a galerií prodávajících kvalitní předměty z foukaného skla, nejlepší druhy tequily, tradiční keramiku a výrobky z pestré příze a korálků vytvořené domorodými Huicholy. Po nákupech usedněte do venkovského křesla v rozlehlém komplexu restaurace El Parián, objednejte si rundu tequily a poslechněte si mariachi coby příjemné uvítání v Guadalajaře. Tlaquepaque leží 25 minut taxi odtud a asi 8 km jižně od historického centra.

Teď když jste se usadili, můžete strávit 5. den obdivováním upraveného historického centra Guadalajary, které prošlo odvážnou proměnou – ta zapůsobila i na místní obyvatele.

„Renovace uzavřela některé z rušných ulic v historickém centru pro auta, takže dnes zde mají chodci volnost. A protože se tak návštěva stala bezstarostnějším zážitkem, návštěvníci mohou lépe obdivovat fantastickou architekturu a veřejné skulptury,” říká místní průvodce Jesus Mora z agentury Andares de México. Když se budete potulovat rušnými ulicemi v centru, uvidíte staleté koloniální kostely, vynikající muzea a mimořádné umění, z nichž nejpozoruhodnější najdete v Muzeu Cabañas (UNESCO), kde muralista Jose Clemente Orozco koncem 30. let namaloval 57 pestrých fresek. Spolu s Diego Rivierou a Davidem Alfaro Siqueirosem je Orozco považován za jednoho z  velkých mexických muralistů.

Potřebujete přestávku? Vydejte se směrem k hlavnímu náměstí a nahlédněte do La Fuente, možná nejlepší mexické restauraci „cantina“, do které jste kdy vstoupili. Od umělců po úředníky, všichni se scházejí v tomto přátelském místním zařízení, které skutečně ožije, když sem zavítají studenti z nedaleké hudební školy a zahrají klasické mexické balady v doprovodu piana, basy a houslí. Poté se vydejte na večeři do města. Guadalajara se může chlubit úžasnou škálou kulinářských specialit včetně klasiky, jako je carne en su jugo (maso ve vlastní šťávě) v Karne Garibaldibirria (kořeněný guláš z kozího masa) v Birriería las Nueve Esquinas, aguachile tatemado (krevety marinované v limetkové šťávě a chili) v La Docena a jericalla v Kamillos 333, kde se podle spolumajitelky Larissy Camareny předává rodinný recept na krém tapatío už 3 generace. Guadalajara má mezinárodní letiště, několik autobusových terminálů a vlakové nádraží se spojením do „země tequily“.

6.-7. den: výlet do města Tequila

Týden v mexickém Jaliscu 4

Na 6. a 7. den si objednejte prohlídku destilerie s přenocováním ve městě Tequila. Můžete si rezervovat 4 hodinovou prohlídku Tequila Fortaleza, řemeslné destilerie, která produkuje jednu z nejlepších tequil na světě. Co se týče ubytování a skvělého jídla, nedaleký hotel Casa Salles 4* zahrnuje vynikající restauraci a butikový hotel. Pokud byste chtěli něco blíže centra, Hotel Solar de las Ánimas 4* se nachází přímo na hlavním náměstí. Pokud nebudete mít auto, z terminálu Central Vieja v Guadalajaře často odjíždějí autobusy. Anebo můžete jet vlakem Jose Cuervo Express, který funguje zároveň jako vyhlídková jízda s barem.

Akční nabídka ubytování: