Výběr technologie pro rok 2020 III.

Výběr technologie pro rok 2020 III. 1

Microsoft Surface 2020 notebook

Microsoft sice nemá stejnou přitažlivost pro hipstery jako Apple, to je však nespravedlivý přežitek minulosti: nový sortiment Surface totiž překypuje stylem a hrdostí. Surface Go 2 (399 GBP) představuje ekonomický notebook, který má větší baterii a dotykovou obrazovku než jeho předchůdce. Na opačném konci spektra se pak nachází Surface Laptop 3 (od 899 GBP), ale můžete investovat ještě více, pokud budete chtít to nejlepší. Trvalo 2 roky, než byl uveden nový vylepšený model: ten je přitom o 50 % rychlejší než už tak skvěle rychlý Surface Laptop 2, a vybavený celodenní baterií, která vydrží 17,5 hodin. Vypadá to, že stálo za to si počkat. Kromě toho sluchátka Surface Headphones (239,99 GBP) také nabízejí určitá vylepšení; byla vybavena „vylepšeným omnisonickým zvukem“, 13 úrovněmi potlačení hluku a integrací s Microsoft Office. Technologičtí giganti konečně nabídli skutečně bezdrátová sluchátka do uší Surface Earbuds (199,99 GBP), které vypadají jako maličké stříbrné disky. Není třeba říkat, že ve srovnání s konkurencí zůstává Microsoft Surface jedním z nejlépe vypadajících notebooků na trhu, takže výše uvedené vkusné inovace jistě přilákají další příznivce.

Ceny výše; microsoft.com/surface

 

Apple MacBook Pro 2020 – 13 palců

Je to oficiální: „motýlí klávesnice“ od Apple skončila, ale něco z jejího „kouzla“ se přesunulo na nový notebook.  (Pokud byste nevěděli, o co jde, tzv. „motýlí klávesnice“ byla uvedena v roce 2015, aby ztenčila notebooky Apple; znamenalo tao ale také nereagující a často rozbité klávesy). Trvalo to sice 5 let, ale nový 13palcový Macbook problém zcela odstraňuje a zároveň se vrací k „magické klávesnici“ vytvořené už před rokem 2015. Ponechává si přitom Touch Bar a Touch ID, které byly na novějších modelech, takže to není úplně návrat ke starému. Pod krytem se skrývá stroj, který představuje vše, co od notebooku Apple očekáváte: procesor 10. generace více jak dvojnásobně rychlý, dvojnásobný úložný prostor, o 80 % rychlejší grafika a až 32 GB RAM.

Cena: od 1299 GBP; apple.com/uk

 

SNOO Smart Sleeper – dětská kolébka

Miminka jsou nevypočitatelná – v jednu chvíli celá spavá schoulená a v příštím okamžiku řvou jako na lesy zdánlivě bez důvodu. Rodičům pak nezbude žádný čas pro sebe, takže alespoň uprostřed noci se snaží urvat něco spánku, než kolotoč nastane nanovo. Chytrá dětská kolébka SNOO prý dokáže dítě uspat za 30 sekund pomocí kombinace tzv. bílého hluku a adaptivního houpání, které je energičtější, když dítě pláče. (To však nemusí nutně fungovat, pokud máte ještě další malé dítě). Aby kolébka SNOO fungovala, dítě je potřeba zabalit do speciální zavinovačky, která se připne ke kolébce, aby se dítě volně nekutálelo. Zavinovačky ale pochopitelně nejsou každému po chuti. Když jsme dítě konečně dostali na místo a kolébka SNOO byla v plném provozu, dítě vypadalo zcela spokojeně (nebo možná jen zmateně), ale problémy se spaním se skutečně neobjevily. Je zajímavé, že prvnímu dítěti se zařízení líbilo. Koneckonců není divu: doporučují ho také celebrity, jako je Beyoncé, Mila Kunis a Natalie Portman, takže se jedná luxusního pomocníka pro rodiče. Při srovnání s dalšími dostupnými kolébkami se také dá říct, že je jedna z nejhezčích. Ale můžete si dovolit vydat téměř 1000 GBP už za tak malé dítě? To ale samozřejmě závisí hlavně na tom, jako cenu přikládáte spánku. 🙂  Pokud bude u Vás SNOO fungovat, bude stát i za cenu zlata; v jiných případech je tu naštěstí 30 dní lhůta na vrácení.

Cena: 995 GBP;  happiestbaby.co.uk

 

Pebble Gear Kids Tablet – dětský tablet

Každý, kdo má děti, ví o jejich tendenci sahat na Váš smartphone při každé příležitosti (a pak navíc hrozí vysoký účet). Takže pokud chcete dát Vašemu dítěti volnost na digitálním zařízení, klid Vám přinese takové, které zabrání všem možnostem, kdy byste mohli platit navíc (např. za placené hry). Pebble Gear byl navržen s ohledem na děti a je to tablet 7 palců, který obsahuje GameStore Junior, což je app store s více jak 500 hrami, které jsou bez reklam a prodeje. Hry v game store jsou na 1 rok bezplatné (dále pak 4,99 GBP na měsíc) a tablet samotný není nákladný (méně než 100 GBP). Za tuto cenu samozřejmě nemůžete hrát např. Fortnite, avšak všechny hry, které jsem si stáhl, fungovaly hladce, a našly se tam i skutečné klenoty. Také je zde spousta možností rodičovské kontroly, např. omezit celkový počet hodin a denní dobu, kdy mohou děti hrát, a pár dalších doplňků, jako je filtr modrého světla či pevný kryt, který zařízení chrání při pádu (ale není odolný vůči vodě). A potom – to bude pro děti asi nejzajímavější – zařízení je celé pokryté obrázky od Disneyho. Měl jsem v rukách tablet Frozen II („Ledové království“), kde bylo pár exkluzivních her s hrdinkami filmu Annou a Elsou, stejně tak jako spousta e-knih o disneyovských princeznách. K dispozici je také tablet Toy Story 4 („Příběh hraček“), a další navazující bonusy k němu se připravují.   

Cena: 99,99 GBP; uk.pebble-gear.com

 

Sandisk iXpand Wireless Charger – bezdrátová nabíječka

Každodenní nabíjení smartphonu je dnes v podstatě normou (pokud nemáte speciální telefon, jako je Doogee S95 Pro – níže), to je ztracený čas, v němž byste si mohli prohlížet fotky nebo poslouchat Váš oblíbený podcast. Proto se zdá jako dobrý nápad myšlenka, že byste tento čas mohli nějak využít. Sice to není zrovna nejvíce vzrušující použití, ale bezdrátová nabíječka Sandisk iXpand Wireless Charger obsahuje pevný disk SSD s 256 GB, který automaticky zálohuje Vaše fotografie, videa a kontakty, zatímco bezdrátově rychle nabíjí Váš telefon (který je kompatibilní se systémem nabíjení Qi). Kdokoliv další s telefonem kompatibilním s bezdrátovým nabíjením si zde může založit profil a také Sanddisk používat. Není to sice nejkrásnější zařízení na světě (to ale nabíječky a pevné disky obvykle nebývají), má však tu správnou velikost, abyste na ni mohli pohodlně a bezpečně položit Váš telefon, takže nezabere příliš místa na Vašem stole či nočním stolku. Svůj Huawei P20 Mate Pro v ochranném pouzdře jsem nabil za půl hodiny na asi 25 %, a při prvním použití mi zabralo jen dva večery, než jsem zálohoval své fotky a videa za poslední rok a půl. Jakmile to však bylo hotové, stačilo položit telefon zpět na nabíječku, nechat ji nabíjet a jít spát. Probudil jsem se a zařízení bylo plně nabité a zálohované. 

Cena: 85,99 GBP (128 GB) nebo 129,99 GBP (256 GB); westerndigital.com

 

Apple iPad Pro 2020

Nový iPad od Apple rozmazává hranici mezi notebookem a tabletem. Magická klávesnice má dnes na spodní části trackpad a hardware uvnitř nyní v podstatě odpovídá tomu v Macbook Air. Operační systém bude i nadále iOS (ne OSX, které obvykle najdete na výrobcích Mac), ale aplikace jsou stále chytřejší jako software Mac v plném rozsahu. Navíc dnes iPad Pro zahrnuje skener LiDAR, což znamená, že můžete skenovat a vidět svět kolem zcela nově, což rozšíří Vaši realitu.

Cena: 769 GBP; apple.com

 

Dyson Heurist 360 robotický vysavač

Značka Dyson dala svým robotickým přístrojům pro úklid některé nové prvky. Přesněji řečeno, čtyřjádrový procesor a 10 GB úložného prostoru, což 20x tolik, než měl jeho předchůdce Eye. Díky výpočetním prvkům bude mít lepší navigaci a lépe mapovat prostor ve Vašem domě se všemi zákoutími. Jakmile Heurist zmapuje Váš dům, můžete nastavit, aby uklidil jen v určitých částech domu, nebo stanovit „zakázané oblasti“, kde máte např. spoustu kabelů.

Cena: 799 GBP; dyson.com

 

Ultion SMART lock – chytrý zámek

Máte doma spoustu skvělých přístrojů a zařízení? Pak je také důležité si je zabezpečit, což v tomto případě znamená především dveře. Přitom by měl být vstup do Vašeho obydlí bezpečný a zároveň „chytrý“. Když se podíváte na specifikace zámků, jistě Vás potěší, že zámek Ultion SMART obsahuje 11 pinový vnitřní systém a potenciálních 294 970 kombinací, a také režim Zamknutí, pokud by se někdo pokusil vloupat. A pokud jste stále nedůvěřiví, je třeba říct, že značka Ultion na něj uvalila záruku 1000 GBP, což naznačuje, že jeho kvalitám zcela důvěřují. Tělesně postižení možná uvítají motorizovaný zámek, který se otočí sám po mírném zaklepání, a pak je tu také hlasový asistent Siri či Alexa od Apple či Amazon, kteří to udělají za Vás, takže nemusíte na nic sahat. Podobně může zámek automaticky zamknout či odemknout, když je poblíž oprávněná osoba, za použití GPS a Bluetooth. Celé zařízení je na baterii (která by měla vydržet nejméně rok používání) a nevyžaduje při instalaci žádné kabely nebo vrtání – stačí šroubovák. Kromě toho všeho pak coby zámek na dveřích vypadá poměrně atraktivně.

Cena: od 229 GBP; ultion-lock.co.uk

 

Meural Canvas II – digitální rám na promítání obrazů

Digitální fotorámečky jsou tak trochu kýč. Umělecká díla jsou sice věčně in, ale také velmi drahá. Meural Canvas II od Netgear (značka známá spíše svými Wifi routery) je špičkový obrazový rám, který promítá až 30 000 uměleckých prací z galerií a muzeí po celém světě, což je ovládáno pomocí aplikace. Také si můžete naprogramovat, aby se určité obrazy či styl objevil v určité době, takže to může být třeba styl Bauhaus u snídaně a holandští mistři u večeře, a každý by si měl přijít na své. Je potřeba mít členství, abyste získali přístup k celé knihovně uměleckých děl, jinak budete mít k dispozici jen 100 obrazů. Ale i v takovém případě ho budete moct používat také jako okázalý foto rámeček pro fotografie z Vaší dovolené.

Cena: od 599 GBP; netgear.co.uk

 

Foreo UFO 2 – kosmetické zařízení na obličej

Život bývá často hektický. Nemáme čas zajít si do kosmetického salonu na ošetření obličeje nebo sedět půl hodiny s detox bahenní maskou a plátky okurek na očích. Avšak UFO 2 je nejnovější zařízení o velikosti dlaně z oblasti technologie a péče o krásu, které Vám nanese komplexní obličejovou masku za pouhých 90 sekund. Chcete-li si dát toto rychlé ošetření pro krásu, vyberte si typ naskenováním čárového kodu na obličejové masce, kterou pak připevníte na UFO 2 a opatrně jím přejíždíte po pokožce. Zařízení se zahřeje a vibruje, čímž prý připravuje Vaši pokožku na hloubkovou aplikaci ingrediencí, a svítí různými barvami, čímž aktivuje konkrétní klíčové složky v masce. Aplikace může také hrát uklidňující hudbu a dá Vám vědět, když se bude blížit konec ošetření (zbytky každého produktu je pak možné použít při příštím ošetření). Některé elektřinou aktivované masky mají dokonce další prvek, což je kryoterapie, ošetření chladem, které prý pokožce dodá pevnější a napjatější vzhled. Po ošetření působí pokožka velmi hydratovaně, což viditelně přetrvá až do dalšího dne. Zařízení je ideální pro rychlé 90 sekundové spa ošetření předtím, než vyrazíte ven.

Cena: 249 GBP; foreo.com/ufo

 

Logitech StreamCam – streamovací kamera

Pokud se Vám podařilo proměnit svoji zábavu – streamování na internetu – v lukrativní práci, měli byste nejspíš přejít na něco lepšího než je neflexibilní webová kamera pochybné kvality, kterou máte nad monitorem. Značka Logitech, která není žádným nováčkem v oblasti PC periferií, vypiplala skromnou kameru v něco jako streamovací monstrum s HD 1080p a 60 rámečků za sekundu, s AI umožňující sledování obličeje, abyste stále byli v záběru, a s autoexpozicí pro případ, že se najednou objeví slunce. Širokoúhlé zobrazení je passé, takže snadno můžete např. otočit StreamCam o 90 ° stupňů a nahrát něco pro svůj Facebook či Instagram.  

Cena: 139 GBP; logitech.com

 

Pocketalk S – okamžitý překladač hlasu vybavený umělou inteligencí

„Je voudrais un billet pour La Rochelle, s’il vous plait.“ To je tak asi vše, co dokážu francouzsky říct, což možná stačí, ale jen dokud se nedostanu do Francie. Proto je Pocketalk S velmi praktické zařízení pro lidi, jako jsem já. Malé zařízení „do ruky“ používá zabudovanou umělou inteligenci, pomocí které dokáže překládat oboustranně konverzace do 74 různých jazyků; má rušení hluku pro případ, že budete mluvit v hlučném prostředí, a kamery pro překládání varovných tabulí nebo výstředních menu. Aby mohlo fungovat, vyžaduje síťové připojení, ale spolu s ním dostanete také bezplatný plán na 2 roky, což by mělo bohatě stačit pro i nejnabitější rok strávený cestováním.

Cena: 259 GBP; pocketalk.net

 

Dyson Lightcycle Morph – mnohostranně nastavitelná lampa

Společnost Dyson má ve zvyku zaměřovat se na běžné věci, které proměňuje novým způsobem. V tomto případě je to lampa Lightcycle Morph (k dispozici ve stolní i stojací verzi), která neustále upravuje světlo „na míru“ podle Vašeho věku, počasí a a množství denního světla kolem. Myšlenkou přitom je, že vše zmíněné má vliv na Vaše vnímání světla. Zabudovaný infračervený senzor lampu zapne a vypne, když se přiblížíte, a aplikace nabídne nastavení použití (studium, odpočinek, přesná práce apod.).

Cena: 500 GBP; dyson.co.uk

 

Master Lock Biometric Padlock – biometrický zámek

Pokud nechcete, aby jiní lidé sahali na Vaše věci, je dobré začít pevným zámkem. Biometrický zámek Master Lock Biometric Padlock používá otisky prstů na odemčení a zamčení, takže se vyhnete nošení změti klíčů. Může si pamatovat až 10 různých otisků prstů, a pokud byste zrovna nemohli odpovídající prst použít, je zde také možnost zadat kód.

Cena: 89 GBP; www.masterlock.eu

 

Simba Orbit – pokrývka pro lepší spánek

Při některých pokusech v oblasti spánku pomohly deky se zatížením lidem, kteří trpí úzkostmi a problémy s usínáním. Myšlenkou je, že použitím tlaku způsobeného přikrývkou, která váží cca 10 % tělesné váhy osoby, se může omezit neklid a mozek dostane pokyn, že je čas na spaní. Jednu takovou deku jsme vyzkoušeli. I když těžké přikrývky na spaní nemají někteří lidé rádi, vypadalo to, že má jakýsi užitek po dni plném stresu, kdy je těžké „vypnout“. Simba’s Orbit používá jako zátěž kuličky, které jsou v pokrývce rovnoměrně zašity, takže hmotnost je rozprostřena rovnoměrně. Usínáte tedy v pohodlí a v teple mezi dvěma měkkými vrstvami. 

Cena: 149 GBP; simbasleep.com

 

Samsung Space Monitor – prostorový monitor

Nestává se často, abyste mohli označit design PC monitoru jako „vzrušující“, ale Samsung Space Monitor (s vezemi 32 palců a 27 palců) vše mění. Monitor je připevněn na rameni se svorkou na spodu, pomocí níž ho připnete ke svému pracovnímu stolu, takže Vám zbude cenný prostor na pracovní desce. Kabely pěkně zapadnou do škvíry v rameni, odkud vedou dolů. Není sice možné nastavit výšku monitoru, ale můžete ho posunout dolů pomocí ramene se dvěma klouby, až bude v rovině s povrchem, a pak ho narovnat tak, aby byl rovně ke stěně. Je to opravdu chytré, takže kdyby měl ještě dotykovou obrazovku, mohli bychom ho používat také jako obrovský tablet.

Při jeho chytrému designu má však jinde řadu menších ústupků. Výkon displeje není tak pixelově dokonalý, jako jsme viděli dříve, přitom ale víc než dostačující pro většinu použití, a určitě také vypadá skvěle především díky jeho designu téměř bez rámečku. Bohužel však nemá port USB-C, takže se kolem Vás bude plést více kabelů, a také nelze obrazovku otočit na bok či „vzhůru nohama“. Ale pokud si teď budete doma zřizovat home office, jistě odvede skvělou práci.

Cena: od 449 GBP; samsung.com       

 

Samsung Galaxy Z Flip – smartphone

Technologie flexibilní obrazovky měla neklidné začátky. První smartphone od Samsungu se skládací obrazovkou Fold 5G nevydržel příliš dlouho při praktickém používání, takže byl rychle stáhnut a pozměněn. U Galaxy Z Flip to vypadá, že se Samsung dostal přes překážky. První zprávy naznačují, že obrazovka je pevnější a méně náchylná k vzniku rýh a ohybů. Vypadá to, že funguje stejně dobře jako jiné smartphony Galaxy. Ale zůstává zde stále pár ústupků: telefon není odolný vůči vodě a prachu, a uprostřed v místech, kde se překládá, se nevyhnutelně vytváří prohlubeň. V každém případě ale představuje velmi žádoucí pohled na to, jak mohou smartphony a tablety vypadat v budoucnosti.  

Cena: 1300 GBP; samsung.com

 

Nike Air Zoom Alphafly NEXT% – sportovní obuv

To jsou boty, které měl keňský sportovec Eliud Kipchoge na nohou, když v říjnu 2019 uběhl první maraton na světě pod 2 hodiny. Uvedení těchto bot však bylo zpožděno, protože se organizace World Athletics chtěla blíže podívat na jejich design, aby mohla rozhodnout, zda je schválí pro závody. Boty používají desky z uhlíkových vláken, pěnu „airbagy“ (Nike je nazývá Air Pods), které redukují ztrátu energie, když se noha běžce dotkne země, čímž každému kroku doslova dodá pérování. Odborníci se přitom domnívají, že s příchodem této nové obuvi dojde k sérii rekordů na příští olympiádě.

Cena: 239,95 GBP;nike.com

 

Doogee S95 Pro – odolný smartphone

Většina smartphonů jsou praktická relativně stylová technologická zařízení – ale kromě toho jsou také náchylná k pádům do vany, spadnutí ze stolu nebo vytvoření praskliny v displeji. Vodě, prachu i pádům odolný DOOGEE S95 Pro je vylepšená verze dřívějšího modelu S90, vybavená rychlejším procesorem, větší pamětí RAM a dobrým fotoaparátem. Tak jako u jeho předchůdce je možné měnit jeho doplňky, s možností magnetické baterie pro větší výkon nebo připojení reproduktoru 6W pro lepší poslech hudby.

Cena: 499 USD se všemy moduly; doogeemall.com

 

Razer Nari Ultimate – herní sluchátka

Náhlavní souprava od Razers, odborníka na herní PC, mění zvuk ve vibrace, takže spíše cítíte, než slyšíte. Zní to šíleně, a také to šílené je – ale skvělým způsobem. Jako silový ovladač zpětné vazby působí náhlavní souprava Nari na Vše uši a tvář prostřednictvím pulzování vibrací, abyste se mohli cítit ještě více ponoření do hry. Technologie je součástí rozrůstajícího se oblasti tzv. haptiky (haptických prvků), které se dostalo řady investic i pozornosti, když se společnosti snaží o vytvoření více „pohlcujících“ her a zážitků virtuální reality. Ze zkušenosti můžeme říct, že to z velké části skutečně funguje. Je těžké to popsat, v některých hrách – především těch vytvořených se zážitky 3D audio na paměti – pomáhá zjistit, odkud zvuk přichází , a v jiných – především hororových hrách jako je GTFO – to zvyšuje napětí. Odpovídající software v momentě promění audio ke hře v hmatovou zpětnou vazbu (haptic feedback), přičemž i hudba v pozadí vytváří určité vibrace. A pokud dokáže oddělit audio kanály, může tato technologie poskytnout nadšeným hráčům novou úroveň ponoření se.

Cena: 199,99 GBP; razer.com

 

UBCO FRX1 Trail Bike – terénní jízdní kolo

Jízdní kolo rozmazává hranicí mezi kolem, kde baterie pomáhá při šlapání, a čistě elektrokolem. Je určeno na horské stezky, ne na silnice, a váží 60 kg, což je hodně na obyčejné kolo, ale málo na elektrokolo. Baterie funguje až na 100 km a kolo může dosáhnout rychlosti až 50 km/h; má moment síly 280 Nm, takže dokáže z klidového stavu vyrazit jako blesk. Teď už jen vyrazit do hor, kde ho můžete vyzkoušet.

Cena: 8999 USD; ubcobikes.com

Výběr technologie pro rok 2020 I.

Výběr technologie pro rok 2020  II.