Malta – zahrady, parky a přírodní rezervace

Malta - zahrady, parky a přírodní rezervace 1

Malta je nejhustěji osídlená země Evropské unie, přesto návštěvníci najdou spoustu příležitostí poznávat zdejší krásné přírodní prostředí. Můžete se procházet mezi architektonickou nádherou městských zahrad ve Vallettě a Třech městech, spojit procházku po útesech s výhledy na pobřeží nebo se dostat do blízkosti stěhovavých ptáků, kteří sem sezónně přilétají z Afriky. Zde uvádíme nejlepší přírodní parky a rezervace na Maltě.

 

Obdivujte nádherné výhledy na Velký přístav z Horních zahrad Barrakka

Malta - zahrady, parky a přírodní rezervace 2

Vysoko nad Velkým přístavem ve Vallettě byla na konci 16. století rytíři sv. Jana (maltézskými rytíři z nedaleké Auberge d’Italie) založeny Horní zahrady Barrakka. Dnes zde najdete příjemnou kavárnu a k tomu skvělé výhledy na Velký přístav až k pevnosti Fort St Angelo a Třem městům (Cospicua, Vittoriosa a Senglea). Načasujte svoji návštěvu na dobu kolem poledne nebo kolem 16 hodiny, kdy můžete být svědkem slavnostní salvy dělostřelecké baterie Saluting Battery.

 

V Přírodní rezervaci Simar naleznete hojnost plazů a vodních ptáků

Přírodní rezervace Is-Simar je útočištěm více jak 180 různých druhů ptáků, kdy bažinaté prostředí je obzvlášť oblíbené chřástaly, pěnicemi a ledňáčky. Po pěších stezkách se vydejte k vyhlídkovým místům ukrytým v krajině s jezery, kompaktními ostrovy a úzkými kanály. Na větvích stromů občas můžete vidět gekony a středomořské chameleony.

 

Vydejte se vodním taxi za výhledy do zahrady Gardjola

Vydejte se tradičním vodním taxi dgħajsa přes Velký přístav do Tří měst a obdivujte fantastické výhledy na panorama Valletty z nábřežního parku Gardjola (který je dalším dobrým místem pro pozorování salvy Saluting Battery na druhé straně přístavu). Zdejší elegantní strážní věž (vedette) je zdobena rytinami očí a uší, které symbolizují bdělost.

 

Milovníci námořní historie by si neměli nechat ujít Dolní zahrady Barrakka

Nedaleko břehu na severovýchodním výběžku Valletty leží další park, který je obzvlášť zajímavý, pokud zimní počasí přinese velké vlny. V něm se tyčí dórský chrám (úvodní foto) připomínající sira Alexandera Balla, britského námořního kapitána, který v roce 1800 dobyl Maltu od Francouzů. Přilehlý památník Siege Bell Memorial vzpomíná ty, kdo přišli o život během Bitvy o Maltu za II. světové války.

 

Projděte se po větrných útesech Dingli Cliffs

Vyrazte po dobře značené pěší stezce na vrcholu nejvyšších pobřežních útesů na Maltě vysokých přes 200 m a skýtajících výhledy na skalnaté západní pobřeží ostrova až k ostrůvku Filfla. Nedaleké útesy (The Cliffs) nabízejí kombinací dobré restaurace s expozicemi zabývajícími se přírodní historií regionu. Zdejší pěkná kaple sv. Máří Magdalény stojí na svém osamělém odlehlém místě už od roku 1646.

 

Národní park Ta’ Qali je skvělá volba pro pikniky a zábavu s dětmi

NP Ta’ Qali, už tak rozsáhlá lokalita zahrnující vesnici řemeslníků a umělců, Národní fotbalový stadion a letecké muzeum Malta Aviation Museum, má podle oficiálních informací zdvojnásobit svoji velikost a má zde přibýt vyvýšená cyklostezka vysoko nad pěšími stezkami a více jak 80 000 nových stromů.  Prvním krokem při přestavbě Ta‘ Qali bylo v listopadu 2021 otevření BOV Adventure Parku, nejzajímavějšího sportovně zábavního parku v zemi. V plánu jsou také specializované piknikové oblasti a farmářský trh.

 

Vydejte se na túru po stezkách v Parku Tal-Majjistral

Na pozoruhodném místě na pobřeží v Přírodním a historickém parku Tal-Majjistral vedou pěší stezky umožňující poznávat přírodní historii i kulturní dědictví Malty. Endemické rostliny tvoří různá prostředí typická pro Středomoří, zatímco historie je zastoupena v podobě kamenných starých zdí a odkazem vojenských instalací. Za jasného dne mohou výhledy na severu sahat až k Sicílii, která je vzdálená asi 90 km.

 

Objevte vzácný maltský les v Buskettských zahradách

Buskett Gardens, kde je dnes k vidění poslední zbytek lesa na Maltě, původně založili rytíři sv. Jana jako loveckou lesní rezervaci. Dnes jsou dobře spravované háje borovic halepských, dubů, olivovníků a pomerančovníků oblíbeným místem k procházkám a k jarním a letním piknikům. Během chladnějších měsíců je Buskett prodchnutý vůní pomerančovníkových květů.

 

Prohlédněte si Červenou pevnost v paláci

Malta - zahrady, parky a přírodní rezervace 3

Ve skutečném světě je San Anton Palace and Gardens oficiálním sídlem maltského prezidenta, ale palác v odstínu medu také zahrnuje Červená pevnost (Red Keep), kde byly natáčeny některé epizody z první série Hry o trůny. Palác rámují zahrady obehnané hradbami, s citronovníky a avokádovými stromy, voliérou a elegantní Fontánou velkého orla (Grand Eagle Fountain), která pochází ze 17. století.

 

Seznamte se se středomořskou flórou v Botanické zahradě Argotti

Na pozemcích Maltské univerzity ve městě Floriana byla na počátku 19. století založena Botanická zahrada Argotti coby součást zdejší fakulty přírodní historie.  Zaměřuje se především na endemické středomořské druhy rostlin v krásných výsadbách; když se zde budete procházet, na západní straně se otevírají zajímavé výhledy na město Mdina s hradbami na kopci. Nedávno byl dokončen víceletý program rekonstrukcí a přestaveb Botanické zahrady.

 

Přineste si dalekohled a pozorujte stěhovavé ptactvo v Přírodní rezervaci Għadira

Přírodní rezervace Għadira o rozloze pouhých 17 akrů po celý rok přitahuje více než 140 druhů stěhovavých ptáků. K ptákům mířícím do brakických poloslaných mokřin patří sluky a volavky; zastavuje se zde také větší kolpík bílý před pokračováním letu do západní Afriky na Saharu. Dychtiví fotografové divoké zvěře by si měli předem rezervovat hodinovou seanci v některé ze dvou fotografických skrýší v rezervaci Għadira.

Hlavní turistické atrakce Malty 

Spojte pozorování ptactva a hodinu dějepisu v Přírodní rezervaci Salina

Dědictví této rezervace je zřejmé už z jejího názvu: Salina byla založena na severním pobřeží Malty organizací Birdlife Malta mezi solnými pánvemi (salinami), které zde vybudovali rytíři sv. Jana v 16. století. Dnes je útočištěm pro racky, rybáky a různé druhy volavek migrujících z Afriky. V srpnu a září je občas možné vidět plameňáky.

 

V zahradách Villa Rundle Gardens můžete navštívit bezplatnou akci nebo festival

Elegantní zahrady Villa Rundle Gardens na ostrově Gozokteré založil v roce 1914 generál sir Leslie Rundle (maltský guvernér v letech 1909-1915), jsou stinné a klidné útočiště po návštěvě citadely Il-Kastell ve městě Victoria. Datlové palmy se tyčí nad dětským hřištěm a kolem obvykle pohybuje několik přátelských koček. V zahradách se na jaře a v létě konají různé akce a festivaly.

Akční nabídka ubytování: