VÝJIMEČNÁ ARCHITEKTURA: EXOTICKÉHO MĚSTA S NÁDECHEM MODRÉ  BARVY

VÝJIMEČNÁ ARCHITEKTURA: EXOTICKÉHO MĚSTA S NÁDECHEM MODRÉ  BARVY 1

O naší Zemi se často mluví jako o modré planetě. Věděli jste však, že v různých koutech světa můžete navštívit modré města? Název nenesou kvůli velké rozloze vodních ploch ve svém okolí. Takové pojmenování si získaly díky své specifické architektuře – v těchto městech je (téměř) vše sladěné do modrých odstínů.

Pokud jste podobně jako já milovníkům modré barvy, tato města jsou pro vás jako stvořené. Z obyčejné procházky napříč jejich náměstími se rázem stane procházka kouzelnou krajinou. Taková architektura je totiž pro nové návštěvníky neobvyklým zážitkem.

Chcete navštívit modré město, musíte se vybrat na cestu napříč exotickými zeměmi. Pohled, jaký se vám naskytne, však určitě stojí za to! 🙂

Chefchaouen, Maroko

Městečko Chefchaouen, podle domácích zkráceně Chaouen, vás okamžitě okouzlí. Nachází se na severu Maroka v pohoří Rif. Stěny domů celého města jsou namalované modře a z dálky vytvářejí krásnou scenérii. V zemi vznikl mýtus, že modré stěny budov mají chránit své obyvatele před komáry a dalším dotěrným hmyzem.

Pravda je však taková, že modrá barva města Chaouen nemá vůbec sloužit jako repelent proti komárům. Za vznikem architektury města stojí židovští uprchlíci, kteří do země migrovaly v 30. letech. Ať už uvěříte mýtem nebo faktem, při návštěvě města si jistě vychutnáte procházky mezi pouličními stánky s kořením různých barev. Město také nabízí širokou škálu outdoorových aktivit.

Jodhpur, Indie

Další „modré město“ Jodhpur se nachází ve státě Rajasthan na severovýchodě Indie. Důvody, proč jsou fasády budov v Jodhpur modré, nejsou zcela jasné. Podle místních zdrojů je modravá architektura dílem hinduistických kněží, kteří se ve městě usadili před několika staletími.

Modré budovy Jodhpuru vytvářejí s temnými pohořími Rajasthanu působivý kontrast. V jeho blízkosti se nachází město Jaipur, známé jako růžové město. Oproti dalším modrým městům se však Jodhpur rozšířil a expandoval, a to nejen co se týče rozlohy, ale i ekonomiky. Velkou měrou k tomu přispěl fakt, že tento kout Rajasthanu je pro turisty velkým lákadlem.

Safed, Izrael

Podobně jako je tomu u Chefchaouen, i na „modrou architekturu“ izraelského Safed měla vliv židovská kultura. Podle legendy je Safed rodištěm Kabbalah, tradičního židovského mysticismu. I tento fakt je možným vysvětlením modrého zabarvení budov. Podle přikázání v Tóře, židovské svaté knize, by měli mít Židé na svém Talita (bílém modlitebním plášti) modré proužky. Modrá totiž podle nich symbolizuje čistotu a dobro. Není proto divu, že je Safed jako místo vzniku Kabbalah celé zahalené v modré barvě.

Město je dnes považováno za svaté místo judaismu a také patří mezi oblíbené turistické atrakce. A jen tak pro zajímavost – v roce 1578 zde byla založena první hebrejská tiskárna v Palestině.