Varadero na Kubě

Varadero na Kubě 1

Varadero, jedno z největších plážových letovisek v Karibiku, je turisticky nejvyhledávanější destinace na Kubě. Proslulé pobřeží ležící na poloostrově Hicacos, tenkém výběžku země vyčnívajícím na severu Kuby, se může chlubit 20 km mimořádně krásných pláží, na které shlíží více jak 50 resortů all inclusive. Jakmile se ocitnete za padacím mostem, který odděluje Varadero od hlavní pevniny, necháte za zády kulturně bohatou koloniální stránku Kuby a podlehnete tropickému kouzlu slunce, písku a moře.

Na lákavém úseku písku lemovaném palmami jsou hlavními aktivitami vodní sporty. Průzračné moře v nádherných odstínech modré skýtá ideální prostředí pro hloubkové potápění, plachtění na plachetnici, šnorchlování a plavání. Počasí ve Varaderu je dostatečně teplé na pláž po celý rok, i když nejdeštivější období bývá od května do října. Ti, kdo se rozhodnou vydat mimo pláže, naleznou další atrakce, jako jsou jeskyně porostlé krystaly, zelené parky a blízká setkání s delfíny. Zde se dozvíte, co dělat a kam se podívat ve Varaderu.

 

Pláž Varadero

Varadero na Kubě 2

Krásná světlá pláž Varadero táhnoucí se 20 km podél úzkého poloostrova Hicacos patří k nejlepším v Karibiku. Z hebkého písku se zvedají přístřešky palapa, nad hlavou šumí palmy a břeh se lákavě svažuje do průzračného modrého moře. Po celé její délce naleznete více jak 50 resortů all inclusive, kam míří „balíčkoví“ turisté z celého světa, především z Kanady a Evropy. Ale je tu spousta místa pro všechny. Milovníci pláží se mohou věnovat všem obvyklým vodním sportům, od šnorchlování a plavání přes plavbu na kajaku až po plachtění na plachetnici.

 

Jeskyně Saturno

Nedaleko letiště ve Varaderu vede stezka křovím dolů k jeskyni Cueva Saturno, hlavní atrakci komplexního systému jeskyní. Mimořádně krásná cenota (krasová propadlina a jezírko pod zemí) nabízí osvěžující útočiště z pláže rozpálené sluncem. Ze stropu jeskyně visí stalaktity a z vodních hlubin se zvedají stalagmity. Turisté sem přicházejí si zaplavat v azurově modré sladké vodě, potápět se kolem sloupů s krystaly a obdivovat působivé skalní formace. Je dobré si vzít s sebou boty do vody, šnorchl a brýle na šnorchlování.

 

Park Josone

Parque Josone je klidná oáza v samém srdci Varadera. Byl vytvořen ve 40. letech 20. století a původně se jednalo o majetek továrníka Joseho Uturria, který dům nechal postavit pro svou manželku Onelii. Stezky se vinou zahradami posetými květinami, fontány bublají a okrasný most vede přes jezírko, kde se spokojeně pohupují kachny. Turisté sem přicházejí, aby se vydali na člunu na jezírko nebo relaxovali ve stínu stromu poinciana nebo palmy. V dřívější hlavní rezidenci je dnes umístěna restaurace, a také penzion, keré představují cíl příjemné odpolední/večerní procházky. Na jižním konci parku se nachází koupaliště.

 

Delfinárium

V Delfináriu (Delfinario) se milovníci zvířat mohou dotkout delfínů a dokonce si je i pomazlit. Návštěva začíná představením, po kterém následuje (volitelné) setkání s delfíny v uzavřené laguně s mořskou vodou. Po jednom hosté přicházejí k těmto mořským tvorům, hladí je, plavou s nimi ve vodě a spoluúčastní se různých triků s těmito hravými tvory. Vše je možné nahrát na video a fotografovat, takže si hosté nakonec mohou koupit nahrávku.

 

Pouliční trh ve Varaderu

Pouliční trh ve Varaderu v centru města je nejlepším místem pro nakupování ve Varaderu. Najdete zde vše od koženého zboží a širokých splétaných klobouků po malby, dřevořezby, šperky, a samozřejmě turistická trička. Mnohé z těchto předmětů jsou přitom vyráběny ručně. Budete-li chtít jedinečný dárek pro někoho blízkého, je možné požádat, aby na některé předměty bylo vyryto věnování. Až po tom všem nakupování dostanete hlad, najdete zde rovněž pochutiny a občerstvení. Poblíž je k dispozici kočár s koňmi, kterým se turisté mohou svézt. Pro páry je to jedna z nejromantičtějších aktivit ve Varaderu, ale ujistěte se nejprve, že souhlasíte s pevně stanovenou cenou.

 

Ekologický park Varadero 

Varadero na Kubě 3
Cueva de Ambrosio

Ekologický park Varadero (Parque Ecológico Varahicacos) na vzdáleném konci poloostrova Hicacos je tak blízko přírodě, jak je to jen možné na poloostrově plném resortů. Jedná se o přírodní rezervaci s pláží s bílým pískem, řadou rostlinných druhů (jako jsou kaktusy a orchideje), lagunami plnými ptactva (kde se kdysi těžila sůl) a množstvím druhů ptáků, ještěrek a hmyzu. Rezervací se vinou úzké pěší turistické stezky, ale kamenitý terén může být náročný pro menší děti a pro lidi s nejistým krokem. Je vhodné si obout pevné boty na chození a vzít s sebou repelent proti hmyzu. Adepti na paleontology zde najdou 2 vápencové jeskyně obydlené netopýry: Cueva de Ambrosio a Cueva de Musulmanes, kde je možné spatřit domorodé nástěnné malby a fosilie. K dispozici bývají průvodci, kteří vedou prohlídky a pomáhají vysvětlit piktogramy.

 

Šnorchlování na Playa Coral

Pokud je pro Vás šnorchlování hlavní aktivitou při pobytu ve Varaderu, nejlepší místo, kde můžete prozkoumávat svět pod hladinou ze břehu, představuje Playa Coral („Korálová pláž“). Moře lemované pískem a skalami je domovem hejn tropických ryb a půvabných korálových zahrádek. Pokud jste dobrý plavec/plavkyně a šnorchlař/ka, můžete rezervaci navštívit i samostatně. Pokud si však tolik netroufáte nebo se chcete věnovat hloubkovému potápění, měli byste se přihlásit na organizovaný výlet, protože zde může být silný proud. Také je dobré se vyhnout odlivu, protože v té době bývá pohyb kolem korálů ošemetný. Přístup na pláž se nachází asi 3 km od silnice Via Blanca, mezi městy Matanzas a Varadero. Také sem můžete vstoupit z chráněné rezervace. Vezměte si boty do vody, protože kameny a korály mohou být ostré.

 

Mansión Xanadú

Palácová vila z roku 1929 kdysi patřila Alfredu Irenee Dupont de Nemoursovi, bohatému americkému podnikateli. Po kubánské revoluci Dupont uprchl ze země a vila se stala majetkem kubánské vlády. Mansion Xanadu vybudovaný z italského mramoru, krásného dřeva a tepelně izolačních keramických obkladů byla ve svém vrcholném období mimořádně luxusním útočištěm. Dnes v ní sídlí luxusní hotel a sídlo golfového klubu. I ti, kdo nejsou hosty hotelu, se sem mohou podívat a obdivovat pozoruhodné výhledy na moře z II. patra nebo si dopřát jídlo v restauraci. Najdete zde část původního nábytku a vybavení, sérii starých fotografií a informace Dupontovi.

Rum, tanec a další důvody, proč navštívit Havanu

***

Varadero na Kubě 4

KDE SE UBYTOVAT

Doporučujeme následující vynikající plážové resorty ve Varaderu:

  • Mansion Xanadu
  • Iberostar Selection Varadero – luxusní resort all inclusive nabízí pestrý dekor, velké bazény, dětský klub a večerní zábavu
  • Sol Palmeras je resort all inclusive střední třídy ležící kolem lesknoucích bazénů; dále skýtá zahrady poseté palmami, přátelský personál a vstup do golfového klubu Varadero Golf Club
  • Ocean Vista Azul je cenově dostupný resort na útesu, s pestrým dekorem, nekonečným bazénem, kosmetickým centrem a rodinnou zábavou
  • Be Live Experience Las Morlas nabízí výhodné sazby v blízkosti města, několik restaurací a bazénů a dětský klub