Výrobce čipů Qualcomm uplácel Apple, Komise mu za to dala pokutu 997 milionů eur

Výrobce čipů Qualcomm uplácel Apple, Komise mu za to dala pokutu 997 milionů eur 1

Qualcomm údajně zaplatil miliardy dolarů svému klíčovému zákazníkovi Apple, aby nenakupoval od jiných výrobců.

Evropská komise (EK) ve středu oznámila, že udělila společnosti Qualcomm pokutu ve výši 997 milionů eur kvůli zneužití dominantního postavení na trhu s čipovými sadami LTE.

Podle EK tato technologická firma zabránila konkurenci účast na trhu tím, že nabídla významné platby klíčovým zákazníkům za předpokladu, že nebudou kupovat čipové sady od konkurence. Antimonopolní pravidla EU takový postup považují za nezákonný.

Eurokomisařka zodpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová ve zprávě pro média upozornila, že společnost Qualcomm nezákonně vyřadila své konkurenty z trhu čipových sad LTE na více než pět let, od roku 2011 do konce roku 2016, čímž se jí podařilo upevnit si své dominantní postavení na trhu.

Komise upřesnila, že Qualcomm zaplatil miliardy dolarů svému klíčovému zákazníkovi Apple, aby nenakupoval od jiných výrobců.

Tyto platby byly provedeny pod podmínkou, že Apple bude používat výhradně čipové sady Qualcomm ve všech svých produktech iPhone a iPad.

V praxi to znamenalo, že žádný konkurent nemohl účinně soutěžit se společností na tomto trhu bez ohledu na to, jaké produkty nabízel. Podle Vestagerovej Qualcomm zabránil spotřebitelům a jiným společnostem v možnosti většího výběru a inovací, a to v odvětví s obrovským poptávkou a potenciálem pro inovativní technologie.

„Toto je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné, proto jsme přijali rozhodnutí o pokutě,“ zdůvodnila Vestagerová.

Bezdrátové čipové sady umožňují inteligentním telefonem a tabletem připojit se k sítím a používají se pro přenos hlasu a dat. Qualcomm je největším světovým dodavatelem čipových sad LTE. Na tomto trhu však působí i další výrobci, například společnost Intel, největší dodavatel čipů používaných v počítačích, která se pokusila konkurovat i v této oblasti. Intel začal spolupracovat s Apple při dodávce čipových sad pro smartphony až koncem roku 2016.