15 tipů pro návštěvu Chorvatska s omezeným rozpočtem

15 tipů pro návštěvu Chorvatska s omezeným rozpočtem 1

Ceny v Chorvatsku stouply spolu s tím, jak tuto krásnou zemi objevuje stále více cestovatelů.

Rychlým tempem se vynořuje více luxusních hotelů než kdy dříve, především v některých luxusních letoviscích kolem pobřeží Jadranu a na pár ostrovech. Zároveň však došlo nárůstu soukromých apartmánů a rodinných penzionů, které představují lépe cenově dostupné možnosti ubytování v Chorvatsku, pokud budete cestovat s omezeným rozpočtem. K největším výdajům patří let do Chorvatska, kdy ceny letenek mohou dosáhnout závratných výšek s tím, jak se přiblíží letní sezona. Ale jakmile budete na místě, je cestování v zemi překvapivě cenově dostupné. 

 

Cestujte mimo hlavní letní sezonu

Hlavní sezona v Chorvatsku –  červenec a srpen a někdy také druhá polovina června –  znamená vysoké ceny. Ubytování bývá dražší a také vzrostou ceny mnoha atrakcí. Srovnejte např. vstupné do NP Plitvická jezera od června do září (asi 40 EUR) a v dubnu, květnu a říjnu (24 EUR). Ještě lepší je přicestovat v zimě, kdy se Plitvice někdy změní v zasněženou říši divů a vstupné činí pouze 11 EUR. Podobně vstupné do NP Krka je pro dospělého 40 EUR v době od června do září, ale jen 20 EUR v dubnu, květnu a říjnu; úplně nejlepší ceny najdete od ledna do března, v listopadu a prosinci – pouze 7 EUR.

 

Při rezervací letenek plánujte dopředu a buďte flexibilní

Počínaje červnem začínají ceny letů do Splitu prudce stoupat nahoru. Není divu, protože město představuje vstupní bránu na některé z nejvyhledávanějších chorvatských ostrovů, jako je Hvar, Brač a Vis. Protože ceny vzrostou vlivem zvýšené poptávky, měli byste se podívat po jiných letištích, např. v Záhřebu, Zadaru nebo v Rijece (která leží na ostrově Krk). Cesta autobusem Arriva ze Záhřebu do Zadaru stojí pouze 15 EUR. Autobusem od Croatia Bus zaplatíte 24 EUR za jednu cestu ze Záhřebu do Splitu. Také existuje možnost letět na letiště v sousedních zemích, do Lublaně ve Slovinsku, Budapešti v Maďarsku nebo Terstu v Itálii, a odtud pokračovat vypůjčeným autem.

 

Ušetřete na ubytování tím, že se ubytujete o něco dále od centra

I když je lákavé se ubytovat v centru města, často to bývá za vyšší cenu. Levnější ubytování najdete, pokud budete ochotni docházet do centra (pěšky 15- 20 minut), což se může vyplatit. Dobrým příkladem je Dubrovník: místo abyste se ubytovali ve starém městě nebo hned za městskými hradbami, podívejte se dále do čtvrtí Gruž nebo Babin Kuk, které jsou obě dobře dostupné autobusem ze starého města.

 

Vyměňte hotelový pokoj za apartmán

V nedávných letech se v Chorvatsku jako houby po dešti vynořily soukromé apartmány reagující na rostoucí poptávku. Samozřejmě ušetříte za jídlo, když si ho budete obstarávat sami; některé apartmány navíc nabízejí použití společného grilu. Jiné zase skýtají užitečné bezplatné služby, jako je možnost vypůjčit si jízdní kolo.

15 tipů pro návštěvu Chorvatska s omezeným rozpočtem 2
Plitvická jezera

Ceny jízdného ve vlacích jsou rozumné

Chorvatská národní železniční společnost HŽPP má sice svá omezení, ale představuje cenově dostupný způsob cestování do některých částí země. Její síť však není obzvlášť rozsáhlá: vlaky jezdí ze Záhřebu do Splitu, ale už ne dál na jih směrem k Dubrovníku (i když regiony kolem Záhřebu a na severu mají lepší dostupnost). Jízdné je rozumné: např. zpáteční jízdenka ze Záhřebu do Splitu vyjde asi na 27 EUR.

 

Existuje mnoho různých dálkových autobusových spojů

Pokud je železniční síť v Chorvatsku omezená, totéž se nedá říct o autobusech, především kolem pobřeží Jadranu. Jediný problém představuje najít spoj, který potřebujete, mezi různými společnostmi a dopravci nabízejícími vše od dálkového cestování až po autobusy pro turisty. Arriva představuje dobré místo, kde začít, protože obsluhuje také mezinárodní trasy. Podívejte se na stránky nejvýznamnějších autobusových nádraží, jako je ve Splitu a v Záhřebu, kde najdete jízdní řády a seženete jízdenky.

 

Městské autobusy nabízejí velmi dobrou hodnotu

Cestování městskými autobusy v Chorvatsku bývá překvapivě levné, a to i v metropoli Záhřebu, kde může jízdenka stát pouze 0,53 EUR. Obecně jsou jízdenky o pár centů levnější, pokud si je koupíte v kiosku a ne až u řidiče (který přijímá pouze hotovost). Pokud během dne plánujete více cest, levnější může být (ale ne vždy) denní jízdenka.

 

Jízdenky pro pasažéry na trajektech převážejících také auta bývají o něco levnější

S trochou plánování můžete cestovat na neobydlené chorvatské ostrovy snadno a levně, a to jak z pevniny, tak mezi ostrovy. Národní trajektový dopravce Jadrolinija provozuje jak trajekty převážející auta a lidi, tak katamarány pouze pro cestující. Katamarány jsou rychlejší, ale někdy mohou být okrajově dražší, především v červenci a srpnu. Plavba trajektem ze Splitu na Hvar stojí asi 6 EUR, zatímco katamaránem by to bylo přes 7 EUR.

 

Pokud jde o restaurace, dívejte se po neobvyklých změnách

Chorvatsko nabízí vynikající dary moře a na mnoha místech za kvalitu také náležitě zaplatíte. Pokud však budete cestovat s omezeným rozpočtem, můžete přejít na grilované ryby, které mnohé zdejší restaurace prodávají na váhu. Konečnou cenu však budete vědět, až když dostanete účet, a může to být nepříjemné překvapení.

V menu bývají také možnosti ryb a mořských plodů s pevně stanovenou cenou, takže u nich alespoň víte, kolik zaplatíte. Také pamatujte na to, že mnohé restaurace si automaticky účtují couvert (krycí poplatek) na osobu a ten obvykle zahrnuje košík s chlebem. Neměl by činit víc než asi 4 EUR na osobu. Můžete sice zkusit chleba odmítnout a trvat na tom, že ho nechcete platit, to však ne vždy projde.

 

Dopřejte si marendu jako místní

Marenda je jakási dalmatská verze brunche, vydatné jídla, které se jí před polednem a pochází z dob, kdy lidé pracovali už od časného rána a potřebovali přestávku a nasytit se. Dnes najdete „marenda menu“, která se podávají pouze v době kolem poledne, a představuje některé z nejlevnějších možností jídla v Dubrovníku.

 

Na snídani si dejte burek z místního pekařství

Toto tradiční pečivo z těsta filo (phyllo) podobného listovému koupíte v pekařství (pekarnica) a představuje levný a skvělý způsob, jak začít den a vydržet až do oběda. Burek může být plněný sýrem, špenátem (někdy obojím) či masem a je dobrý na studeno na piknik.

 

Nebojte se požádat o vodu z kohoutku

Voda z kohoutku bývá v Chorvatsku obvykle pitná, takže můžete ušetřit peníze i množství odpadu tím, že si nebudete objednávat balenou vodu. Místo toho požádejte o obyčejnou vodu (obična voda).

 

Zeptejte se na studentské slevy

Máte-li platný studentský průkaz ISIC, můžete ušetřit opravdu hodně. Místo abyste dali 33 EUR na procházku po hradbách v Dubrovníku, bude Vás to stát pouze 13 EUR.

 

Městské pasy nemusí vždy představovat dobrou hodnotu

I když městský pas, který nabízí volný vstup do některých atrakcí, cestování veřejnou dopravou a slevy v obchodech a restauracích může vypadat na papíře dobře, někdy je potřeba strávit celý pobyt návštěvou uvedených atrakcí, než něco ušetříte. Zagreb Card představuje výjimku, kdy ušetříte už po návštěvě 3 muzeí – a to ještě nepočítáme bezplatnou dopravu.

15 tipů pro návštěvu Chorvatska s omezeným rozpočtem 3

Denní náklady

  • Lůžko ve společné ložnici v hostelu: 35 EUR
  • Základní pokoj pro dva: 75 EUR
  • Apartmán s vlastním stravováním pro dva: 95 EUR
  • Jízdenka na veřejnou dopravu (autobusy): 0,53 – 2,90 EUR
  • Káva: 1,60 EUR
  • Sendvič: 4 EUR
  • Oběd pro dva: 68 EUR (2 chody)
  • Pivo v baru: 4 EUR (půllitr chorvatského čepovaného piva)
  • Snídaně – burek: 3,30 EUR

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.