ZA JEDEN ŠÁLEK TÉTO KÁVY ZAPLATÍTE 8 EUR

ZA JEDEN ŠÁLEK TÉTO KÁVY ZAPLATÍTE 8 EUR 1

Kopi Luwak coffee, u nás známá jako cibetková káva, patří mezi nejdražší a nejlahodnější kávy na světě. Důvodem je to, že ročně se vyprodukuje jen 250 až 500 kg této komodity. Její chuť je přirovnávána k čokoládě či karamelu, za což vděčí procesu trávení v těle kunovitých šelmy.

Přirozeným domovem cibetky je Asie, Afrika a Jižní Amerika, kde se jako divoce žijící všežravec živí rostlinnou i živočišnou stravou. Zpestřením jídelníčku jsou pro tuto šelmu kávové třešně, tedy červeně zbarvené obaly ukrývající zelené kávové zrno. Ne všechny druhy cibetky si však potrpí na tuto lahůdku. Trávit kávu dokáží jen cibetky palmové, které se vyskytují na ostrovech Sumatra, Filipíny, Jáva, Bali, ve Vietnamu a v některých dalších asijských zemích.

Právě na těchto místech působí největší producenti kopi luwak coffee. Jsou totiž odkázáni na přirozené prostředí cibetky, kam se každé ráno sběrači vydávají hledat její trus. Rozsáhlý kopcovitý terén musí prohlédnout co nejdříve, aby se kávová zrna v trusu neznehodnotili. Trávicí systém cibetky totiž zpracuje pouze obaly kávových třešní a celá zrna jím procházejí bez poškození. V jejím žaludku jsou však vystaveny procesu zvanému fermentace, díky kterému jsou obohaceny o jedinečnou chuť a aroma a stávají se olejnatějšími než klasické kávová zrna.

Po shromáždění se zrnka promývána a čistí od zbývajících vrstev slupek. Pak se tři dny suší na slunci, třídí, praží, melou a na závěr balí. Aby se chuť Cibetková kávy naplno rozvinula, je třeba ji připravit správným způsobem. Doporučuje se vařit ji ve french pressu, moka kávovaru nebo použít Vacuum pot. Teplota vody by neměla přesáhnout 95 stupňů Celsia a pozor třeba dát i na správný poměr vody a kávy. Čerstvě namletá kopi Luwak coffee vydrží 6 měsíců, ale její chuť začíná měnit již po 8 týdnech. Proto si tuto lahůdku, jejíž cena se pohybuje v hodnotě asi 55 eur za 100g, třeba vychutnat co nejdříve. Pro dokonalý zážitek však vybírejte jen kávu označenou speciální značkou kvality a původu, která zaručuje, že cibetky žijí ve volné přírodě a nejsou drženy v klecích.