ZÁKAZ “SELFÍČEK” V INDII

ZÁKAZ “SELFÍČEK” V INDII 1

Nedávno jsem byl svědkem úsměvné události. Během bezduchého civěním ven oknem jsem v deštivém a větrném počasí uviděl dvě teenagerky, které se mermomocí snažili vyfotit, přesto, že jedné z nich vítr vyvracel deštník z ruky a kýžené „self“ fotku se jim podařilo udělat až na potřetí. Promočené jako myši s úsměvem odkráčeli domů. Fenomén „selfíčiek“ je stále populárnější hlavně mezi mladou generací, ale následující zpráva až tak úsměvná nebude.

Kromě podobných vtipných událostí má tento trend i svou odvrácenou stránku. Zjednodušeně vyjádřeno – mladíci při focení svých tváří nedávají pozor a častokrát přicházejí o život. Podle jistého amerického výzkumu zemřelo nejvíce mladých lidí během snahy o self v Indii, na co se vedení země rozhodlo reagovat rázně – zákazem focení se v 16 oblastech Bombaje.

Od roku 2014 zemřelo kvůli fotografiím 49 lidí, 19 z toho v této zemi. Nejnovějším přírůstkem do klubu je pouze 18-letý student, který spadl do přehrady po neúspěšném pokusu zvěčnit se na vrcholu skály. Utopil se i jeho spolužák, ve snaze pomoci mu. V lednu se něco podobného přihodilo mladé dívce ve stejném věku, která spadla do moře.

Kdo nový zákon poruší, bude muset zaplatit pokutu ve výši 1200 rupií, v přepočtu zhruba 13 korun.