Západní Maďarsko a Balaton

Západní Maďarsko a Balaton 1

Hlavní turistickou atrakcí západně od metropole Maďarska je jezero Balaton, kterému se také říká „maďarské moře“ (je pozůstatkem Panonského moře, které kdysi tuto oblast pokrývalo). Jeho zastavěný jižní břeh nabízí rušná a hlučná letoviska, jako je Siófok, které se považuje za „Metropoli léta“, zatímco klidnější letovisko Keszthely leží na západním výběžku. Obě stojí za návštěvu, pokud hledáte místo pro plavání, windsurfing a plavbu na plachetnici, avšak Siófoku byste se raději měli vyhnout, pokud toužíte po klidné dovolené. Oproti tomu čtyři vesnice ležící kolem Badacsony, shluku vulkanických skal na severním břehu jezera, jsou velmi příjemné a představují ideální počáteční bod pro pěší výlety a výpravy za ochutnávkami vína v okolí Balatonu. Protože je zde rovina, břeh jezera je ideálním terénem pro cyklistiku, navíc zde najdete spoustu půjčoven, kde si jízdní kolo můžete pronajat za asi 1500 Ft na den.    

Západní oblast Zadunají, kam patří také Balaton a Badacsony, je etnicky nejpestřejší část země. V údolích, kopcích, lesích a pláních se usazovali Maďaři, Srbové, Slováci a Němci; kromě toho je okupovali Římané, osmanští Turci a rakouští Habsburkové. Zdejší města prošla dlouhým vývojem, což je na nich patrné: krásný Sopron nabízí pozoruhodné středověké centrum, římské ruiny a barokní nádheru, zatímco Pécs (česky také Pětikostelí) se může chlubit nejlépe zachovalou osmanskou mešitou v zemi, a také skvělými raně křesťanskými vykopávkami.

 

Siófok

Siófok, největší a nejhlučnější letovisko u Balatonu, je v létě zaplaven davy toužícími po opalování se a zábavě v klubech. Letovisko má dvě hlavní části: Aranypart (Zlaté pobřeží) východně od ústí kanálu Sió a Ezüstpart (Stříbrné pobřeží) západně od něj. Přestože je centrální úsek pobřeží tvořen placenou pláží (600 Ft), další pláže se vstupem zdarma se nacházejí jen 1 km odtud oběma směry („strand“ znamená maďarský „pláž“). Na většině pláží si můžete pronajat vybavení na windsurfing a wakeboard (od 3000 Ft/hod.).

 

Keszthely

Keszthely je mírnější verze bouřlivého Siófoku, s příjemným nábřežím a se dvěma zátokami (jedna je na plavání a druhé pro trajekty). Naleznete zde travnaté úseky a malé placené pláže (Városi: 1000 Ft, Helikon a Libás: 500 Ft), které nabízejí poklidný výhled na hladinu jezera.    

Když půjdete od vlakového nádraží po ul. Martírok útja, budete nalevo míjet Balaton Museum (Muzeum utca 2), které přináší expozice o historii a přírodě oblasti. Kossuth utca plná kaváren a obchodů vede až k béžovému baroknímu Festeticsovu paláci, ve kterém se nacházejí muzea lovu, kočárů a modelů železnice (vstupné do všech kompletně činí 4200 Ft). Třetí největší palác v Maďarsku nechal postavit v roce 1745 hrabě György Festetics, který byl významnou osobností 18. století v mnoha směrech. K  nejzajímavějším atrakcím paláce patří zrcadlový taneční sál, avšak platí se zde vstupné; bezplatně můžete obdivovat alespoň exteriér paláce a krásné okolní zahrady. V paláci se v létě konají pravidelné koncerty a v jeho sklepech naleznete Wines of Balaton s 1500 druhy vína (vstupné je 600-1500 Ft se 3 ochutnávkami a 2500 Ft s 5 ochutnávkami).                         

O maďarském víně