Co dělat při návštěvě Polska

Co dělat při návštěvě Polska 1

Polsko se vrací také do centra pozornosti cestovatelů. Velká města, jako je Varšava, Krakov a Gdaňsk, byla kompletně zrenovována, zatímco mimo městská centra naleznete lesy, hory a jezera, které můžete blíže prozkoumávat.  Ať už si představujete zábavu se skleničkou polské vodky nebo při poznávání divoké přírody v málo navštěvovaných oblastech divočiny, zde uvádíme 10 tipů, co můžete podniknout při své dovolené v Polsku.

 

Vyplujte na Velkých mazurských jezerech  

Severovýchod Polska tvoří málo známý, avšak rozlehlý úsek s propojenými jezery a řekami. Od rozkvětu stromů v květnu až po opadání listí na podzim vyrážejí lidé na člunech z okolí na jezera   Śniardwy a Niegocin nebo na řeku Krutynia. Města Giżycko a Mikołajki představují výborné základny pro výlety spojené s plachtěním, cyklistikou či plavbou na člunech.

 

Vyrazte si do Kazimierze 

Poláci milují zábavy a párty. Poznaň, Vratislav a Varšava mohou oprávněně bojovat o pozici metropole noční klubové zábavy v zemi, avšak nejrušnějším místem je krakovský okrsek Kazimierz. Po celá staletí byl centrem židovské komunity, po II. světové válce však zdejší budovy zůstaly zanedbané. V nedávných letech okrsek znovu zalidnily bary, kluby a kavárny, takže večer zde strávený znamená obvykle výpravu po hospodách a barech. Z nich Vám doporučujeme především podniky Mleczarnia a Miejsce na drinky, zatímco na akce a párty klub Alchemia.

 

Vydejte se do míst, kde se dodnes potulují zubři   

Jedním z národních zvířat Polska je zubr (bizon evropský), což se může zdát absurdní vzhledem k tomu, že tento druh zde údajně vyhynul už v roce 1919. Později však byl znovu uveden do divočiny v Bělověžském národním parku (Białowieża), kde se nachází několik rezervací, kde tyto největší savce Evropy můžete pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Park však stojí za to navštívit ještě z jednoho důvodu: je to největší úsek původního vzrostlého lesa v Evropě. Zdejší země i se stromy žije nerušená člověkem už po celá staletí.

 

Dejte si vodku   

Poláci milují vodku a (jak jistě cestovatelé vědí) je poznávání života místních jednou z radostí cestování (a někdy Vám ani nic jiného nezbývá). Druhy čisté čiré vodky, jako je špičková Wyborowa a Belvedere, se pijí ledově vychlazené a neředěné, avšak Poláci také rádi experimentují. Wiśniówka je sladká vodka s višňovou příchutí, se kterou je to velmi snadné přehnat. Další chutná verze, a to především v kombinaci s jablečným džusem, je Żubrówka, vodka na bázi žita ochucená „bizoní trávou“ (tomkovice vonná) z oblasti Białowieża. Dalším oblíbeným druhem je Żołądkowa Gorzka, nasládlý, jantarový nápoj ochucený muškátovým oříškem, který je údajně prospěšný na žaludek.

 

Vydejte se do Karpat na pěšky, na kole nebo na lyžích

Polsko je převážně rovinatá země. To však neplatí pro jižní okraj země, kde se nachází Karpaty, úzké pohoří hor střední velikosti táhnoucí se podél polských hranic od Německa až po Ukrajinu. Polské Krkonoše v jihozápadní části jsou ideálním terénem pro horskou cyklistiku, zatímco letovisko Zakopane jižně od Krakova ležící na úpatí Tater je považováno za nejlepší místo na lyžování v zemi. Nejvíce se nám však líbilo v izolovaném pohoří Bieszczady na samém jihovýchodě země. Nachází se mimo běžné turistické trasy a představuje úplný ráj pro pěší turistiku, kde mohou místní rysi počtem převýšit počet návštěvníků.  

 

Ochutnejte polskou kuchyni  

Co dělat při návštěvě Polska 2

Červená řepa, pohanka, jablka, cibule a čerstvé houby nasbírané v lese – krása polské kuchyně nespočívá ani tak v hlavních jídlech, jako spíše v novátorských spojeních, v přílohách a v ochucování. Začněte sleděm ve smetanové omáčce podávaným s nakrájeným jablkem a cibulí a pak přejděte ke kachně, huse či hovězí roládě plněné uzeným vepřovým a okurkou a podávané tradičně s kopečkem krup. K bezmasým pokrmům patří bramboráky a pirohy, často plněné tvarohem nebo houbami.

 

Nechejte se inspirovat v Gdaňsku 

Jen obtížně si lze představit hezčí přístav než je hanzovní město Gdaňsk na Baltu. Gdaňsk prosperoval už ve středověku jako obchodní spojnice mezi vnitrozemím a zbytkem světa a mimořádnou roli hrál také v nedávné historii. V roce 1980 se stal centrem protikomunistického hnutí v Polsku, které vedl charismatický vůdce Lech Wałęsa. Povstání dělníků v loděnicích vedlo ke zřízení nezávislého odborového svazu Solidarita (Solidarność). Touto vítěznou historii Vás skvěle provede interaktivní expozice v Evropském centru Solidarity, která která sděluje šťastné pocity z toho, že dobro někdy opravdu zvítězí.

U baltského pobřeží v Polsku

Navštivte Auschwitz-Birkenau 

Okupační německá armáda během II. světové války proměnila Polsko v dějiště hrůzné genocidy na Židech, ale i dalších skupinách, jako byli polští odbojáři a Romové. Nejznámější z vyhlazovacích táborů je Auschwitz-Birkenau, dnes památník a muzeum nacházející se u města Osvětim (Oświęcim). Během čtyřletého období zde byl zavražděn více jak milion lidí. Velká část tábora se dochovala tak, jak byla v době války, takže se zde návštěvníci mohou učit, být svědky a uvědomit, že něco takového se už nesmí opakovat…

 

Poznejte středověký Krakov 

Krakov je šťastnou výjimkou v zemi, kterou v době války postihlo rozsáhlé ničení. Nádherné Hlavní náměstí (Rynek Główny), největší středověké náměstí v Evropě, odpovídalo královskému hlavnímu městu v 16. století a uchovalo se v původním stavu až do současnosti. Projděte se po tržnici Sukiennice, obdivujte dřevořezbu na oltáři v Kostele Panny Marie a poslechněte si každou hodinu troubení polnic z  věže kostela; jejich původním posláním ve 13. století bylo varovat obyvatele města před útoky Tatarů. Proslulé jsou také krakovské vánoční trhy

24 hodin v Poznani

Nechejte se oslnit varšavskými muzei  

V Polsku naleznete špičková muzea, ty nejlepší jsou však nepochybně v metropoli Varšavě. Už několik let přináší Muzeum varšavského povstání nadšení návštěvníkům svojí fascinující expozicí používající zvuk, světlo a video, která představuje tragické povstání obyvatel proti okupantům v roce 1944. Muzeum historie polských Židů POLIN bylo otevřeno v roce 2014 a používá mnoho stejných efektů, zatímco vydává po stopách tisícileté historie Židů v Polsku; výsledkem je zábavná a velmi dojemná cesta časem. 

Záhadami opředený hrad Krzyztopor