8 turistických atrakcí indického Hajderabádu

8 turistických atrakcí indického Hajderabádu 1

Coby turistická destinace vyniká Hajdarábád (Hyderabad) svými mimořádnými islámskými památkami, které jsou výsledkem několika staletí vlády dynastie nizámů. Hajdarábád připojil ke zbytku Indie poté, co země v roce 1947 získala nezávislost. Dědictví minulosti však proniká městem s jeho architektonickými poklady, především v okrsku kolem Charminaru.

 

Vydejte se na komentovanou prohlídku města

Pokud se budete chtít dozvědět více o místech, která uvidíte v této části Indie, společnost Telangana Tourism nabízí nenákladné celodenní skupinové prohlídky hlavních atrakcí Hajdarábádu, k nimž patří paláce nizámů, město Hajdarábád a řada okolních chrámů. Komentovaná prohlídka Paláce Falaknuma (s možností čajová párty) je zahrnuta v půldenní prohlídce paláců nizámů; k dalším atrakcím v programu patří návštěva Paláce Chowmahallah a světelné a zvukové show v Golconda Fort. Jiná společnost, Detours, nabízí tématické prohlídky, které sahají dál než obvykle; je to např. 3hodinová pěší prohlídka okrsku Charminar nebo gurmánská procházka ve starém městě zaměřená na jídlo. Další skvělou možnost představuje pěší prohlídka okrsku Charminar, kterou nabízí Hyderabad Magic, a to především pro fotografy a ty, kdo se chtějí dozvědět více o historii Charminaru.

 

Charminar a staré město

Charminar (úvodní foto), historická mešita 16. století a velkolepé dílo islámské architektury, které stojí v centru působivého starého města, je nepochybně nejikoničtější pamětihodností Hajdarábádu. Nechal ji postavit panovník Mohammed Quli Qutb Shah, zakladatel Hajdarábádu, poté co sem přesunul svou metropoli z Golconda Fort z důvodu vážného nedostatku vody a problémům s hygienou. Skutečnost je, že Charminar byl první stavbou v Hajdarábádu, která městu dala zvláštní význam. Můžete zaplatit menší poplatek a vyjít na první úroveň budovy, odkud budete mít působivé výhledy na město. I když je Charminar obklopen hlučným, přelidněným a dopravou zamořeným okrskem s trhy, je natolik významnou památkou, že určitě stojí za návštěvu.

 

Palác Falaknuma

Pokud nebudete mít dost prostředků, abyste se zde mohli ubytovat (jedna noc vyjde na více jak 30 000 rupií = 385 USD), alespoň se zúčastněte čajové párty nebo si dejte oběd v honosném Paláci Falaknuma. Palác v roce 2010 otevřel luxusní 5* hotel spadající do skupiny Taj Group, ale původně byl vybudován jako sídlo premiéra Hajdarábádu Nawaba Vikar-ul-Umry, který se oženil s nizámovou starší sestrou. Nizám měl palác tak rád, že ho nakonec koupil a začal používat jako ubytovací zařízení pro královské návštěvy. Název paláce znamená „Zrcadlo nebe“ a stojí na vrcholu kopce s výhledem na město. Jeho interiéry jsou v každém případě dechberoucí.

 

Muzea 

8 turistických atrakcí indického Hajderabádu 2
Palác Chowmahallah

Muzea v Hajdarábádu nejen uchovávají vzácné poklady z minulosti města, ale také nabízejí pozoruhodné areály. Palác Chowmahallah starý 200 let, který kdysi sloužil jako oficiální sídlo nizámů, je dnes muzeem se sbírkou včetně starých aut, fotografií a oděvů. Purani Haveli, nohutné sídlo 6. nizáma, obsahuje Nizámovo muzeum věnované sedmému a poslednímu nizámovi (panovníkovi) Hajdarábádu. Vystaveno je zde mnoho z jeho osobních předmětů. Nedaleko odtud najdete Salar Jung Museum, vynikající muzeum umění a historie nacházející se v obytném paláci Salara Junga III. (premiéra 7. nizáma), který muzeum založil. Pamatujte na to, že muzeum má v pátek zavřeno.

 

Pevnost Golkonda

Rozsáhlé ruiny pevnosti Golkonda Fort nacházející se západně od Hajdarábádu nabízejí spoustu zajímavé architektury a historie. Počátky sahají do 13. století, kdy zde stála hliněná pevnost, na významu však získala až jako metropole dynastie Qutb Shahi v 16. století předtím, než byl založen Hajdarábád. Mughalové pevnost převzali v 17. století po dlouhém a intenzivním boji; spolu s ní získali některé z nejkrásnějších diamantů světa, které se v okolí těžily. Uvnitř pevnosti můžete vidět mnoho staveb, takže si na její návštěvu nechejte dostatek času. Každý večer se zde koná zvuková a světelná show, která vypráví příběh pevnosti.

Pevnosti v Indii

Velké hrobky

Velké hrobky 7 králů dynastie Qutb Shahi, kteří vládli regionu téměř 170 let, se nacházejí severně od pevnosti Golconda Fort. Nejstarší z nich pochází z roku 1543 a její indo-perská architektura je nádherná. Hrobky byly kdysi vyzdobeny lustry, koberci a sametovými baldachýny, ale zchátraly poté, co skončila vláda dynastie Qutb Shahi v roce 1687, kdy moc převzali mughalové a po nich nizámové. Naštěstí Salar Jung III. na začátku 19. století nechal hrobky zrenovovat. Nedaleko odtud naleznete zdobené hrobky Paigah, které pocházejí z konce 18. století a patřily vznešenému rodu Paigahů, který po celé generace věrně sloužil ve významných funkcích nizámům.

 

Obdivujte pestré mozaiky

Svatyně Badshahi Ashurkhana, královský dům smutku pro šíitské muslimy během měsíce muharram, je pozoruhodná svými barevnými smaltovanými mozaikami. Vybudovat ji nechal Mohammed Quli Qutb Shah v roce 1594 na památku mučednictví Husajna ibn Alího, vnuka proroka Mohameda a revolučního vůdce v 7. století, který byl během muharramu zabit v bitvě u Karbalá. Badshahi Ashurkhana byla druhá významná stavba v Hajdarábádu a je jediná svého typu v Indii. Nachází se severně od Charminaru ve staré městě nedaleko Nejvyššího soudu.

Nejoblíbenější turistické atrakce Indie

Jídlo a nakupování

Pokud patříte k milovníkům dobrého jídla, při návštěvě Hajdarábádu si nesmíte nechat ujít pravé hajdarabádské biryani. Známý kořeněný rýžový pokrm s masem má původ v kuchyni nizámů. Představuje kombinaci íránské a mughlajské kuchyně a přinesli ho do města mughalští dobyvatelé. Nepochybně nejlepší biryani najdete v Hotelu Shadab nedaleko Badshahi Ashurkhana. Proslulé je rovněž biryani podávané v řetězci restaurací Paradise.

Dámy, které rády nakupují, by si neměly nechat ujít rušné bazary západně od Charminaru. Laad Bazaar, kde se nachází oblíbený trh s náramky, nabízí také řadu textilií, módních doplňků a cetek. Mezi trhy Laad Bazaar a Moti Chowk leží trh s parfémy s vůněmi místní výroby ve skleněných flakonech. Rozsáhlý výběr starožitností najdete v obchodech kolem Murgi Chowk nedaleko Charminaru. Pokud byste se chtěli dozvědět více o tradičních řemeslech, máte možnost prohlídky Hyderabad City Crafts Tour, která Vás zavede do dílny s ručním stavem, vyšívací dílny a domova rodiny, která se zaměřuje na ikat, dřevotisk a sítotisk. Zahrnout lze také návštěvu kovodělné dílny a košíkářské kolonie.

Akční nabídka ubytování: