Děti odsouzeny na smrt: čím se provinili?

Děti odsouzeny na smrt: čím se provinili? 1

Ačkoliv poprava mladistvých byla zakázána různými mezinárodními smlouvami, ve skutečnosti byly USA z posledních států, který oficiálně zakázaly tuto praxi. Stalo se to v roce 2005, kdy americký nejvyšší soud prohlásil, že poprava mladistvých porušuje dodatek ústavy, který zakazuje krutý a neobvyklý trest.

Hena Akhter ve věku 14 let za cizoložství
Vesničané v bangladéšské čtvrti Shariaptur odsoudili mladou teenagerku za cizoložství v roce 2011. henu obvinili, že měla poměr se ženatým mužem; i když její rodina trvala na tom, že byla znásilněna. Odsoudili ji na veřejné bičování 101 ranami.

Ačkoli to není trest smrti, bičování bylo více, než mohlo dítě vydržet, takže zkolabovala po 70 ranách a po týdnu v nemocnici zemřela. Až do poslední chvíle tvrdila, že je nevinná.

Michael a Anna Hammondovci ve věku sedm a 11 let za ukradený bochník chleba
Některé tresty smrti pro mladistvé nejsou nic víc, než zbytečná brutalita. Nejmladší osobou, na níž byl kdy vykonán trest smrti ve Velké Británii je Michael Hammond, který měl jen sedm let. Spolu se sestrou je pověsili v roce 1708. Jejich zločin? Krádež bochníku chleba.

John Dean ve věku osm let za žhářství
Jak je uvedeno v soudních dokumentech: „dítě ve věku osm až devět let“, John Dean byl popraven za žhářství v Anglii 1629. Dean byl odsouzen za to, že podpálil dvě stodoly ve městě Windsor, k trestu smrti oběšením. Zajímavý není jen nízký věk „zločince“, ale také jednodenní obvinění, obžaloba, soudní proces a odsouzení.

Přestože záznamy neuvádějí, jestli při požárech došlo k úmrtí nebo zranění. Bohužel pro Johna, soudce zjistil, že dítě konalo „v zlobě, z pomsty a promyšleně“. V té době byla v Anglii stanovena hranice trestní odpovědnosti na sedm let.

Hannah Ocuish ve věku 12 let za vraždu
Nejmladším dívkou popravenou v Americe je Hannah Ocuish z kmene Pequot, kterou oběsili v roce 1786 poté, co zavraždila jiné dítě. Pravděpodobně mentálně postižená Hannah byla obviněna ze zabití dcery prominentní bílé rodiny po hádce o jahody. V mladém věku poslala matka Hannah žít do bílé rodiny v New London, Connecticut.

Doma ji spolu s bratrem zatkli za napadení a okradení dalšího dítěte a odsoudili na otroctví. Když našli tělo mladé Eunice Bolles, vyšetřovatelé se ptali Hannah, která popřela účast na vraždě. Nakonec ji přivedli do domu s tělem, kde Hannah údajně propukla v pláč a přiznala se k zločinu. Soud zjistil, že vražda byla aktem pomsty, kdy se Eunice stěžovala, že Hannah si vzala její jahody.

 
140122183159-erin-dnt-mattingly-george-stinney-case-revisited-00005306-story-top

George Stinney Jr., 14-letý, elektrické křeslo za vraždu
V roce 1944 byl 14-letý George Stinney Jr., Afroameričan z Jižní Karolíny, odsouzen k trestu smrti za zabití dvou mladých dívek. Dívky byly znásilněny a ubity k smrti železným bodcem. Stinneyho viděli v předchozí den sbírat květiny s oběťmi.

Teprve poté, když ho policie oddělila od rodičů a podrobila těžkému výslechu, přiznal se ke zločinu. Nepříjemným znamením doby bylo, že vinným ho uznala čistě mužská a bílá porota po méně než jednom dni a jen po deseti minutách jednání. Přestože popřel své přiznání, byl odsouzen k smrti elektrickým proudem. Svědci uvedli, že jeho malý vzrůst vyžadoval, aby seděl na telefonním seznamu.

Neuvěřitelně zní, že jeho přiznání bylo vyvráceno v roce 2014, kdy soudce Carmen Mullins rozhodl, že chlapec nebyl řádně obhajován právníkem a jeho přiznání bylo pravděpodobně policií vynucené, s odvoláním na celkový nedostatek fyzických důkazů a jeho alibi. Mullins také označil popravu 14-letého chlapce za krutý a neobvyklý trest. Bohužel, pro Stinneyho a jeho rodinu, toto rozhodnutí přišlo až po 70 letech.

Otrokyně Mary ve věku 13 let za vraždu
Mary, 13-letá otrokyně z Missouri, byla oběšena v roce 1838 poté, co ji odsoudili za zabití dvouletého bílého dítěte. Její majitel John Abraham jí přikázal hlídat jeho dceru Vien Jane. Ačkoli Marii popisovali, že měla „pozoruhodně ráda děti,“ obvinili ji z vraždy, když našli tělo Vienna Jane v nedalekém potoce.

Zjistilo se, dítě udeřila do hlavy a hodila do vody, kde se utopilo. Mary se k činu přiznala až poté, když jí šerif vyhrožoval, že ji zbičuje. Ačkoliv se soudce přimlouval kvůli jejímu nízkému věku za mírnější trest, porotci ji poslali na smrt.

Giovanni di Giovanni ve věku 15 let za sexuální orientaci
O tomto klukovi se neví mnoho. Předpokládá se, že je nejmladší osobou popraven za homosexuální orientaci. Giovanni žil v 12. století v Itálii. Jako 15-letý byl obviněn, že je „veřejný a notoricky pasivní nečistý smilník“ .Za trest ho odvedli potupně upevněného za anál na „místo spravedlnosti“ do františkánské baziliky Santa Croce, kde byl veřejně kastrovaný. Nakonec mu byl jeho „pekelný otvor“ vypálen rozžhaveným železem, na následky čehož zemřel.

James Arcen vraždil ve věku deset let
Cherokee James Arcen byl oběšen v roce 1885 Arkansasu pro trestný čin spáchaný, když měl pouze deset let. K zločinu skutečně došlo v roce 1872, kdy James a William Parchmelovci napadli Čerokéza, šestkrát ho střelili, rozdrtili mu lebku kamenem a ukradli boty a peníze v hodnotě asi 25 centů (dnes je to pět dolarů).

Ačkoli je zatkli a odsoudili za vraždu a loupeže, utekli a dařilo se jim unikat před spravedlností 13 let. Poté, co je chytili, už však spravedlnosti neunikli.

Fortune Ferguson, 13-letý násilník – elektrické křeslo
Před rozhodnutím v roce 1977 ve věci Coker v . Georgia, když americký nejvyšší soud rozhodl o tom, že trest smrti za trestný čin znásilnění je neústavní, odsouzeni násilníci byli obyčejně popraveni, včetně 13-letého Fortuna Fergusona v roce 1927.

Je nejmladší osobou ve Spojených státech v 20. století, na níž byl vykonán trest smrti. Afroameričan Ferguson z Floridy byl obviněn a odsouzen za znásilnění 8-letého dítěte v roce 1925. Byl popraven na elektrickém křesle.