Zlatá skála z Myanmaru

Zlatá skála z Myanmaru 1

Asijský stát Myanmar, který se až do roku 1989 jmenoval Barma, je pro většinu lidí téměř neznámou krajinou. Proto asi málokdo byť jen tuší, že mezi myanmarské symboly patří i takzvaná Zlatá skála pokrytá zlatými lístky, která už na první pohled popírá zemskou přitažlivost. Proč skála nespadne, a co ji stále drží na místě?

 
ar_11683_0_ng-list-article-l

Barmský zázrak
Myanmar je buddhistický stát, a proto se po celé zemi nacházejí tisíce pagod. Pagoda na hoře Kyaiktiyo však patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější. Byla totiž postavena na skále lépe řečeno na viklan, který vypadá tak, že se každou chvíli zhroutí do údolí.

 
Burma (Myanmar), Kyaiktiyo Pagoda, Golden Rock

Obrovský balvan, který je vysoký sedm metrů, je pokrytý zlatými lístky, ale ne pozlacenými, ale ze skutečného zlata. Pravým zlatem je pokryta i pagoda, která byla postavena na vrcholu tohoto balvanu. Jakým způsobem byla pagoda, která je dnes jedním z hlavních posvátných míst buddhismu, postavená, je pro mnohé lidi ještě i dnes nepochopitelné.

 
K

Ke skále každoročně přicházejí poutníci z celého světa, a dodnes ho pozlacuje dalšími lístky z pravého zlata. Právě pozlacováním buddhisté projevují úctu celé památce, která je třetím nejposvátnějším místem v Myanmaru.