Značka Franck Muller předvede hodinářské komplikace na výstavě v Brně

Značka Franck Muller předvede hodinářské komplikace na výstavě v Brně 1

Společná vášeň v hodinkách a zároveň bohaté zkušenosti s jejich výrobou svedly na konci 80. let minulého století dohromady dva muže – Francka Mullera a Vartana Sirmakese.

V té době již Muller vyráběl své vlastní modely pod značkou Franck Geneva. Každý rok představoval premiéru nových hodinek se zajímavými komplikacemi, což mu vyneslo renomé hodinářského génia. Vartan Sirmakes v té době vyráběl pro více značek sídlících podél Ženevského jezera pouzdra hodinek.

V roce 1991 navrhl Franck Vartanovi, aby pouzdra hodinek vyráběl pro něj. To byl okamžik zlomu jejich vzájemného vztahu. Oba si uvědomili, že takové partnerství jim umožní vyrábět výjimečné hodinky.

V té době ještě ani jednoho z nich nenapadlo, že se během dvaceti let stane jejich značka, oficiálně založená o tři roky později pod jménem Franck Muller, jednou z nejuznávanějších značek hodinářského světa.Značka Franck Muller započala svou výrobu ve švýcarském Gethodu, v klidném místě s výhledem na Ženevské jezero a Mont Blanc. Vila, ve které probíhala, byla navržena v roce 1905 slavným místním architektem Edmondem Fatioem a patří k ní pozemek o celkové výměře 16 hektarů.

Toto místo se postupem času změnilo z pouhé manufaktury na hodinky v koncepci nazvanou Watchland.

V 90. letech minulého století vládla na trhu s mechanickými hodinkami krize vyvolaná nástupem přesných a levných quartzových strojků. O to byla větší odvaha obou mužů vsadit s novou značkou na klasickou výrobu mechanických hodinek a ještě ji obohatit o nejrůznější cenově nákladné hodinářské komplikace.

Nejen boj s quartzem, ale také souboj s tradičními značkami o místo na trhu, který je velmi vázán na konvence, mohl být předem prohraný. Pánové vsadili na vysokou kvalitu svých hodinek a zároveň na jejich inovaci co se tvarů pouzder a komplikací týká. A jak čas ukázal, vsadili správně.

Hlavními předpoklady takového úspěchu je kreativita, nabídnutí kratších časových lhůt výroby za stálé kontroly kvality, inovace konstrukčních prvků a použivání nových materiálů. To vše vede k nezávislosti značky, která je sama schopna diktovat moderní trendy.

Značka Franck Muller takové nezávislosti dosáhla a to v celkem krátkém časovém úseku. V dnešní době vyrábí na 40.000 hodinek ročně v celkem 6 výrobních závodech ve Švýcarsku s více než 500 zaměstnanci. Své zboží nabízí v celkem 48 monobrandových buticích a na 600 prodejních místech ve více než 100 zemích světa.

Značka je opravdovým mistrem ve výrobě komplikovaných mechanických hodinek. V nabídce jednotlivých modelů nalezneme i jedny z nejsložitějších hodinek na světě. Jedná se o model Aeternitas Mega, který obsahuje 36 komplikací a jehož strojek je sestaven z 1,483 dílů.