Znovuobjevte Šrí Lanku

Znovuobjevte Šrí Lanku 1

Šrí Lanka je známá jako „Perla Indického oceánu“ a důvod není těžké zjistit. Země stále znovu okouzluje turisty, kteří zde naleznou krásnou krajinu, přátelské místní obyvatele, skvělé jídlo a spoustu možností aktivit.

Po absolvování imigračního řízení na srílanském mezinárodním letišti Bandaranaike jsme spatřili tabuli: „Právě jste přicestovali do země … zázraků“, kde předposlední slovo bylo přelepené kouskem papíru a izolepou. Později jsme se dozvěděli, že sám prezident země Mahinda Radžapaksa požadoval, aby bylo slovo „malá“ z veškeré turistické literatury odstraněno. „(Naše země) je víc než jen malý zázrak,“ údajně argumentoval.

Pozoruhodná historie ostrova ve tvaru slzy (někteří říkají, že perly), který je spojen řetězcem vápencových mělčin s Indií, je plný legend o králích a jejich konkubínách a pověstí o středověkých kupcích, kteří zde nalezli obrovské bohatství v podobě koření a drahokamů.

Po skončení krvavé srílanské občanské války (trvající 26 let) mezi Tamilskými tygry a vládou a napjatých volbách, nemluvě o škodách způsobených tsunami v Asii v roce 2004, se země konečně těší z míru a stability. Šrí Lanka je opět na turistických mapách a návštěvníci zde naleznou mnoho atrakcí, které je okouzlí.

 

Sigiriya

Nedaleko zeměpisného srdce Šrí Lanky se z džungle zvedá Sigiriya čili Lví skála, nejpozoruhodnější ze sedmi památek UNESCO na Šrí Lance. Od drápů kamenných lvů o výšce člověka vedou vratké železné schody nahoru kolem převisů a na téměř plochý vrcholek. Stěny pevnosti jsou vyzdobeny pozoruhodnými freskami z 5. století, které znázorňují spoře oděné smyslné „nebeské panny“. Na vrcholu se nacházejí zbytky paláce vytesaného za vlády krále Kašjapy I. (477-495 n.l.). Sigiriya tvoří centrum tzv. „kulturního trojúhelníku“ spolu s kláštery Jethwana a Abhayagiri ve městě Anuradhapura, klášterní univerzitou Alahana Pirivena v královském městě Polonnaruwa, a jeskynními chrámy v Dambulle.

 

Nuwara Eliya 

Šrí Lanka je čtvrtý největší producent čaje na světě a město Nuwara Eliya v centrální vrchovině je považováno za centrum čajového průmyslu v zemi. Město je přitom tvořeno bizarní směsicí života ve srílanské vysočině a skotského koloniálního dědictví, nabízí příjemné klima a dechberoucí výhledy do údolí. Návštěva čajové plantáže, jako je Glenloch, představuje fascinující pohled na výrobu čaje. Navíc je Nuwara Eliya skvělou základnou pro návštěvu Národního parku Horton Plains, což je travnatá rezervace, kde žije levhart, sambar indický a opice langur.

 

Národní park Yala

NP Yala na jihovýchodě Šrí Lanky má zřejmě nejvyšší koncentraci ohroženého srílanského levharta na světě. Přestože byla oblast až do roku 2008 obsazen Tamilskými tygry a později postižena tsunami, Yala se opět stává klíčovou destinací pro safari na Šrí Lance; můžete zde spatřit mj. levharty, krokodýly a buvoly. Další pozoruhodný národní park je NP Minneriya, kde žije mnoho slonů a druhů ptactva.

 

Galle 

V jihovýchodním rohu Šrí Lanky leží její nejkrásnější město Galle, kde můžete strávit den procházkami po hradbách a mořské hrázi starého koloniálního opevnění města. Všudypřítomné vozíky tuk tuk projíždějí kolem volských povozů a děti hrají kriket na trávě, zatímco odvážnější teenageři skáčou z mořské hráze do hlubin velmi úzké laguny mezi skalami. Dejte si čaj v koloniálním Hotelu Amangalla nebo jídlo kadala (ostrá směs cizrny, chilli, kari lístků ze stromu muraja, cibule a kokosu), které se jí z kornoutu z novinového papíru. Město Galle je známé svým literárním festivalem, který se koná vždy v lednu. V Galle se navíc nachází Galle Fort Hotel, jeden z nejlepších hotelů Šrí Lanky.

 

Pláže

Ať už budete obdivovat rybáře na chůdách kolem Galle, pozorovat je, jak táhnou sítě s úlovkem, čtou si knížku nebo se projíždějí na slonu po písku, většina života a turistiky na Šrí Lance se odehrává na plážích. Pláže na západě a jihu ostrova jsou nejteplejší od října do března, zatímco pláže na východě od března do října. Desítky dobrých hotelů se nacházejí severně od metropole Kolombo ve městě Negombo; vynikající volbou je pláž Jetwing Beach. Moře u jižního pobřeží ostrova může být neklidné, avšak zdejší pláže jsou vynikající.

 

Trincomalee 

Trincomalee, které britský admirál Horatio Nelson popsal jako „nejlepší přístav na světě“, byl vždy předmětem bojů a jeho obyvatelé zažili boje patřící k nejhorším během nedávné války v zemi. Město dodnes hlídají vládní vojáci s kalašnikovy. Jedná se však o pozoruhodné a bezpečné místo, kde můžete bez obav strávit odpoledne procházkou po ulicích a tržištích a povídáním si s přátelskými místními; k nejoblíbenějším tématům hovoru zde patří kriket.

***

Znovuobjevte Šrí Lanku 2

Kdy cestovat

Nejlepší doba pro návštěvu jižních pláží Šrí Lanky je od listopadu do dubna. Když se tam vydáte na počátku sezóny, budete mít nejlepší počasí a spoustu místa na plážích. V listopadu se zde navíc slaví svátek Deepavali (jinde známý jako „Diwali“ či „Svátek světel“), hlavní hinduistický festival země.

 

Na co se podívat

Šrí Lanka nabízí spoustu zajímavých míst k návštěvě, od města Nuwara Eliya na kopci ve vysočině až po opevněné město Galle na jihovýchodním pobřeží. Starodávné metropole Anuradhapura  a Polonnaruwa nabízejí mnoho pozoruhodných ruin a památek, obrovské sochy ležících Buddhů a spoustu buddhistických svatyní a chrámů. Dále byste si neměli nechat ujít skalní pevnost Sigiriya tyčící se nad džunglí a patrnou už zdaleka, a komplex jeskynních chrámů v Dambulle, největší a nejlépe zachovalý v zemi; obojí je na seznamu památek UNESCO. V neposlední řadě je zde Kandy, malebné město s přirozeným opevněním, které bylo poslední baštou kandijských králů. Dnes je to kulturní svatostánek, kde se udržují prastaré zvyky, umění, řemesla a rituály.

 

Co dělat

Šrí Lanka se může chlubit asi 1600 km krásných pláží lemovaných palmami, teplým čistým mořem a pestrobarevnými podmořskými korálovými útesy. Zde můžete jen tak lenošit v písku nebo poznávat podmořský svět. Letoviska Bentota a Hikkaduwa jsou oblíbenými cíli milovníků slunce, kde můžete také surfovat a potápět se. Mimo pobřeží jsou významnou atrakcí ostrova divoká zvířata: Národní park Yala patří k nejlepším místům na světě pro pozorování levhartů. Také můžete navštívit sloní sirotčinec Pinnawela, jednu z nejoblíbenějších zastávek turistů na ostrově.

 

Co ochutnat

Šrí Lanka je rovněž známá svým vynikajícím jídlem s důrazem především na čerstvé ovoce a zeleninu, a se základními potravinami, jako je rýže a kari, které naleznete na všech jídelních lístcích. Protože se jedná o ostrovní zemi, ryby jsou významnou součástí jídelníčku, především na pobřeží. Nejlepší místo, kde můžete ochutnat vynikající dary moře, je město Negombo.

 

Zajímavost

Šrí Lanka (tak opravdu zní správná výslovnost), dříve Cejlon, je známá svým čajem, ale také je největším producentem a vývozcem skořice na světě. Skořice vypěstovaná na Šrí Lance bývá považována za nejlepší na světě a dnes bývá propagována jako „cejlonská skořice“. 

Co dělat a kam se podívat na Šrí Lance