Co dělat a kam se podívat na Šrí Lance

Co dělat a kam se podívat na Šrí Lance 1

Od konce občanské války mezi šrílanskou vládou a Tamilskými tygry v roce 2009 se Šrí Lanka (dříve Cejlon) dostává mezi turisticky atraktivní destinace, která nabízí kilometry tropického pobřeží i vnitrozemí porostlém džunglí. Je domovem pozoruhodných starých památek, lákavých čajových plantáží, národních parků s bohatou přírodou a hotelů světové úrovně, takže se jedná o ideální místo, které kombinuje kulturu, safari i relaxaci na plážích. Ať už jste pár hledající romantické útočiště, rodina s dětmi nebo samostatný cestovatel, Šrí Lanka má pro každého něco.  

 

Prohlédněte si metropoli Colombo

Metropole Colombo, které je ideální jako počáteční nebo cílový bod při Vaší návštěvě ostrova, se může chlubit bohatým koloniálním dědictvím a představuje tavicí kotlík ras, náboženství a kultur. Známá je také jako „Kolon thota“ (domorodý název města, který v překladu znamená „přístav“) a jméno Colombo získalo až za koloniální nadvlády. Město s rychle se měnícím panoramatem je tvořeno eklektickou směsí starého a nového, kde se tyčí lesklé kancelářské budovy vedle červených budov z koloniální éry. Nenechte si ujít návštěvu některého z rušných pouličních tržišť, která přetékají vonným kořením, barevným hedvábím a čerstvým ovocem. Navštivte také budovu známou jako Stará holandská nemocnice (Old Dutch Hospital) nedaleko okrsku Colombo Fort, kde dnes naleznete obchody a restaurace. A na konci dne zamiřte pozorovat západ slunce na Galle Face Green, což je pobřežní městský park, který je oblíbeným cílem pro rodiče s dětmi, prodejce, milence, lidí pouštějící draky a bavící se.

Ubytování: Shangri-La Colombo – akční nabídka zde

.

Vylezte na skálu Sigiriya

Co dělat a kam se podívat na Šrí Lance 2

Je to jedna ze 7 lokalit chráněných UNESCO na Šrí Lance a místními považovaná za Osmý div světa. Ruiny paláce, který nechal postavit král Kassapa/Kashyapa I. (477–495 n.l.), se nacházejí na strmých svazích a na vrcholu žulového kopce Lví skála, jenž se tyčí do výšky asi 180 m a dominuje džungli ze všech stran. Ve svém vrcholném období odpovídala Sigiriya svému jménu: byly zde série galerií a schodišť vedoucích z úst obrovského lva vybudovaného z cihel a omítky, který střežil přístup. Jeho hlava je už dávno pryč, ale dvě mohutné tlapy můžete spatřit dodnes po stranách kamenného schodiště, které kdysi vedlo k obřím zubům, a pak dál směrem k nákladným vilám, zahradám a jezírkům v areálu paláce.

 

Ochutnejte místní kuchyni

Dovolená na Šrí Lance, ostrově karí a rýže, je příležitostí pochutnat si na bohaté fusion kuchyni, kterou ovlivnily zdejší geografické podmínky. Ostrov leží v Indickém oceánu mezi východní a západní kulturou, takže můžete očekávat spoustu úžasných pokrmů, široké využití místního tropického ovoce, čerstvých mořských plodů a bohatý výběr koření. Zdejší pokrmy sice nesou silný vliv indonéských a indických prvků, ale zároveň představují vlastní formu kuchyně, která nabízí pestrou škálu chuťových kombinací. Pro představu: patří k nim příloha (relish) ze sladké karamelizované cibule, hořký meloun (momordica charantia), pikantní škrábaný kokos, ostré kari mírněné jemnou rýží nebo dezerty slazené palmovým cukrem.

 

Podnikněte pouť na Adamovu horu

Vrchol Adamovy hory (Srí Pada) v jižní části Centrální vysočiny je ikonická přírodní atrakce Šrí Lanky: hora vysoká 2243 m se tyčí vysoko nad okolními zalesněnými kopci a kolem není žádný další vrchol srovnatelné výšky. Adamova hora je buddhistická náboženská lokalita, kam se konají sem poutě už více jak 1000 let. Hlavní poutní období je dubnu a cílem je být na vrcholu hory při svítání: charakteristický tvar hory vrhá trojúhelníkový stín na okolní pláň a je možné pozorovat, jak se rychle posouvá a mizí přitom, jak slunce stoupá na obloze. Noční výstup je pozoruhodný zážitek, kdy světla kolem stezky vedou nahoru přímo ke hvězdám.

 

Vydejte se na lodní výlet za pozorováním velryb

Šrí Lanka je jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb, protože nikde jinde neplave největší tvor světa, plejtvák obrovský, tak blízko země s takovou spolehlivostí. Máte 90 % šanci, že keporkak nebo plejtvák obrovský nonšalantně propluje kolem, když se vydáte na lodní výlet za pozorováním velryb u pobřeží Šrí Lanky. Ideální místa pro pozorování jsou u vesnice Dondra (kam se dostanete z měst Galle, Hikkaduwa a Mirissa) a u Trincomalee/Gokarny. Bohužel lodě přeplněné turisty a neetické praktiky působí velmi rušivě, proto šrílanská pobřežní stráž zvýšila své úsilí při hlídání odstupu, metody přístupu a maximální rychlosti, kterou se lodi musí řídit, aby přirozený domov velryb nebyl narušován.

 

Oddejte se ájurvédě

Jedna z nejstarších forem léčby ájurvéda (odvozené od sanskrtských slov život-ayuh a znalost-veda) vznikla v Indii před více než 3000 lety a brzy pronikla i na Šrí Lanku, kde sinhálští králové zřídili ajurvédská centra v historických městech Anuradhapura a Polonnaruwa. V ájurvédě se používá kombinace bylin, stravy, masáží, vodoléčby a ošetření olejem k léčení nejrůznějších neduhů, od stresu a cukrovky přes migrénu a astma až po artrózu a vysoký krevní tlak. Odborníci na ájurvédu Vám řeknou, že tato forma léčení rovněž pomáhá podpořit imunitní systém, podporuje obecný pocit pohody, a dokonce i pomáhá zpomalit proces stárnutí. Mnoho lidí na Západě se odvrací od medicíny, která léči pouze tělo, a přiklání k holistickému přístupu, takže se Šrí Lanka stala destinací pro ty, kdo hledají útěchu v ajurvédském principu těla, mysli a duše.

 

Ochutnejte čaj v Centrální vysočině

Co dělat a kam se podívat na Šrí Lance 3

Centrální vysočina, která se zvedá do výšky více jak 2500 m nad mořem, je úplně jiný svět než horké pobřežní nížiny. Krajina s tryskajícími vodopády, strmými roklemi a skalnatými vrcholem Adamovou horou (výše) je také na seznamu UNESCO. Zelená vysočina je domovem kultury pěstování čaje s několika historickými čajovými plantážemi na strmých svazích kopců, což je pozůstatek britské koloniální kultury. Tamilské ženy v pestrých sárí sbírající křehké čajové lístky ručně na pozadí s horami, to je jeden z nejcharakterističtějších obrázků pro Šrí Lanku. V posledních několika letech bylo zrekonstruováno několik starých plantážnických bungalovů z koloniálního období a proměněno v butikové hotely pro „čajové turisty“.

Ubytování v bungalovech: Ceylon Tea Trails – akční nabídka zde

.

Projděte se po Galle Fort

Galle založené v 16. století Portugalci dosáhlo nejvyššího rozvoje coby obchodní přístav v 18. století, kdy Holanďané vybudovali rozsáhlé opevnění na skalnatém ostrohu na pobřeží Šrí Lanky. Holanďané ztratili Galle Fort v roce 1796, kdy ho získali ho Britové, poté však jeho význam upadl, protože Britové si zřídili hlavní základnu v Colombu. Dnes jsou staré krásné budovy pečlivě zrestaurovány a sídlí v nich stylové kavárny, módní butiky a luxusní hotely. Galle Fort (dnes opevněná městská čtvrť) je na seznamu památek UNESCO od roku 1988: představuje nejlepší příklad opevněného města vybudovaného Evropany v jižní a jihovýchodní Asii, které ukazuje interakci mezi evropskými architektonickými styly a jihoasijskými tradicemi.

Ubytování: Amangalla – akční nabídka zde

.

Podívejte se po levhartech v Národním parku Yala

Oblast Yala ležící na jihovýchodě Šrí Lanky s výhledy na Indický oceán se stala přírodní rezervací už v roce 1900 a národním parkem v 1938. Ironické je, že park původně sloužil jako loviště pro elitu. Yala je domovem 44 variant savců a 215 druhů ptáků. K často viděným živočichům patří majestátní sloni, medvědi pyskatí, šakali, sambar indický, jelen axis indický, pávi a krokodýli. Yala je však proslulá především svými levharty, protože v parku se nachází nejvyšší koncentrace těchto kočkovitých šelem na světě. Je téměř jisté, že zde spatříte levharta, musíte ale počítat s tím, že zážitek budete sdílet s davy dalších turistů. Nejlepší doba pro návštěvu NP Yala je od února do července, kdy je zde hladina vody nízká, takže zvířata přicházejí do otevřených prostor.

Ubytování: Wild Coast Tented Lodge – akční nabídka zde

.

Relaxujte na tropické pláži

Pro mnoho lidí dovolená znamená na Šrí Lance především pláže, a země v tomto směru opravdu nezklame: je lemována 1340 km tropického pobřeží a krásnými plážemi se zlatavým pískem. Díky tak velkému výběru je obtížné vybrat nejlepší z nich, ale pláže kolem města Tangalle na vizuálně příjemném jižním pobřeží ostrova, stíněné skalnatými ostrohy a v tichých zátokách, jsou asi nejkrásnější. Nabízejí přesně to, co co od tropické pláže očekáváte: desítky houpajících se palem, rozsáhlé úseky zlatého písku a čisté tyrkysově modré moře. Oblast byla silně zasažena ničivým tsunami na II. svátek vánoční v roce 2004, ale od té doby bylo vše vybudována znovu.

Ubytování: Amanwella – akční nabídka zde

Znovuobjevte Šrí Lanku