Zpomalování českého exportu může ovlivnit i Slovensko

Zpomalování českého exportu může ovlivnit i Slovensko 1

Slovenská a česká ekonomika jsou obchodně úzce propojeny.

Slovenská a česká ekonomika jsou obchodně úzce propojeny, a proto může zpomalování českého exportu v posledním období ovlivnit i hospodářství Slovenska.

Důvodem je, že Česko je důležitým obchodním partnerem Slovenska, shodují se zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů na Slovensku.

„Řada Slovenských firem je subdodavatelem českých firem, například pro Škodu. Zpomalující český export proto může zpomalit i export ze Slovenska,“ zdůvodnil Petr Kremský, výkonný ředitel Podnikatelské aliance Slovenska (PAS).

Významný partner

Česko je významný obchodní partner Slovenska a export do Česka stoupal mírně i v minulém roce, přiblížil Kremský.

Generální ředitelka Eximbanka Monika Kohútová doplnila, že za 11 měsíců roku 2017 se slovenský vývoz zboží meziročně zvýšil o 7,2 procenta.

Podobná situace jako v Česku může podle viceprezidenta Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení (AZZZ) SR Rastislava Machunka nastat i na Slovensku, protože ekonomiky obou zemí jsou obchodně velmi úzce propojeny.

„Jelikož ČR je jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ČR, předpokládáme, že uvedená situace bude mít dopad na hospodářství ČR, který však v současné době není možné nijak kvantifikovat,“ konstatovalo Ministerstvo hospodářství (MH).

Podobný scénář

Slovensku hrozí podobný scénář podle ředitele PAS i proto, že mzdy stoupají, na Slovensku je jedno z nejvyšších odvodových zatížení v Evropě, také vysoké ceny energií a vysoké administrativní náklady.

„Proto se konkurenceschopnost Slovenské firem a provozů zahraničních firem snižuje av případě krize hrozí prudký propad ekonomiky,“ dodal.

Slovenská obchodní a průmyslová komora (SOPK) však na základě výsledků průzkumu tvrdí, že očekávaný rychlý růst nominálních mezd na Slovensku nemusí vést ke snížení konkurenceschopnosti, pokud tento růst bude doprovázen odpovídajícím nárůstem produktivity práce.

OECD předpokládá, že konkurenceschopnost Slovenska se v příštích dvou letech výrazněji nezmění.