Ztrácí Apple inovativního ducha?

Ztrácí Apple inovativního ducha? 1

Představení nového iPhonu je stále blíž a vypadá to, že půjde jen o drobný update oproti loňskému modelu. Skalní fanoušci společnosti si stále více všímají futuristický design konkurence a stěžují si na neaktuální hardware u počítačů Mac. Ztratil Apple svého inovativního ducha?

Tento rok vypadá být pro Apple docela smutný. Společnost v uplynulých měsících představila iPhone SE, nový 9.7-palcový iPad a novou kolekci řemínků pro Apple Watch. Ani jedna z těchto novinek však nedokázala být tak silná, aby nezabránila poklesu prodejů dvě čtvrtletí po sobě. Apple dokonce předpovídá, že o nic lépe na tom nebudou ani výsledky za třetí kvartál, který končí v září, po představení iPhonu 7.

Toto je něco, s čím jsme se v novodobé historii Applu nesetkali, ale v minulosti již Apple takové období zažil a mělo to pro něj katastrofální následky. Společnost byla na pokraji bankrotu a jediné, co tehdy potápějící se loď zachránilo, byl návrat Steva Jobse před kormidlo. Když se v roce 1998 Jobs vrátil do čela jako iCEO (od této zkratky vznikl iMac, iPod a další), drasticky zredukoval nabídku produktů, které Apple vyráběl. Společnost totiž měla velmi chaotický lineup, nabízela téměř 30 různých druhů počítačů, prodávala vlastní tiskárny, vzpamatovávala se z neúspěchu na konzolovém trhu a v mobilní sféře chtěla prorazit s PDA Newton. Steve Jobs zrušil prakticky všechno z toho a ponechal jen čtyři produkty: iMac, PowerMac, PowerBook a iBook. Teprve později přišel s produkty, jako byl iPod, iPhone a iPad.

Jenže, Steve Jobs už nežije a není nikoho, kdo by ho dokázal dostatečně nahradit. Současný CEO, Tim Cook, je kritizován veřejností za to, že se věnuje více investorům než zákazníkům a že produkty, které Apple v současnosti prodává, nejsou vrcholem technologického pokroku. Počítače Mac se nedočkali žádného výrazného updatu (s výjimkou 12 „MacBooku) a nabízejí dva roky starý hardware za cenu jako před dvěma lety. Současné vedení společnosti věnuje větší pozornost iPadu Pro a chce ho mermomocí prosadit jako náhradu za Mac. Jenže grafikům zde chybí plnohodnotné nástroje jako je Photoshop, programátorům zase plnohodnotné programovací nástroje jako je Xcode. Shodou okolností je to právě tato sada, která vývojářům umožňuje programovat aplikace pro iPhone. Vezměte jim Mac a Xcode a lidé přijdou o aplikace. Z iPhonu, hlavního zdroje příjmů Applu, se tak do pár let stane další Nokia či BlackBerry.

Letošní iPhone situaci vůbec nezlepšuje. Jak to už většinou bývá, často opakované úniky se ukazují jako pravda a v případě Applu to platí dvojnásob. Podle nich by měla společnost vydat tři telefony – iPhone 7, iPhone 7 Plus a iPhone 7 Pro. Všechny tři mají velmi podobný design jako iPhone 6s, rozdílem je stereo-reproduktor na spodní straně a absence 3,5mm audio jacku, takže k telefonu bude možné připojit pouze bezdrátová sluchátka nebo sluchátka využívající Lightning konektor. Samozřejmě má iPhone dostat každoroční navýšení výkonu. Telefon však zřejmě nedostane bezdrátové nabíjení, nadále si zachová LCD displej a také to vypadá, že zůstane kontroverzní, vyčuhující fotoaparát. V případě iPhonu 7 Pro se má jednat o duální kameru, bližší detaily o ní však nejsou známy.