10 důvodů, proč navštívit ukrajinský Kyjev

10 důvodů, proč navštívit ukrajinský Kyjev 1

Kvůli politickému neklidu na Ukrajině ztratil Kyjev v posledních letech nemálo ze své turistické atraktivity. Avšak stará ukrajinská metropole, kde se konala hudební soutěž Eurovision 2017, je dnes pro návštěvníky naprosto bezpečná a těší se zvědavé cestovatele toužící poznat něco z její bohaté a pestré historie. Kyjev patří mezi nejvýznamnější kulturní centra východní Evropy a nabízí vynikající architekturu a lákavou kulinářskou scénu, přitom však stále patří k velmi nedoceňovaným městům Evropy.

 

Legendární ulice Andrijivskyj Uzviz 

Ulice, která bývá nazývána „kyjevský Montmartre“, je jedním z kulturních klenotů města. Každý zdejší dům má vlastní příběh a každý kout ukrývá pověst. Spolu s řadou galerií a dílen byl Andrijivskyj Uzviz tavicím kotlíkem kyjevských umělců, které sem lákala bohémská atmosféra a atraktivní poloha na kopci. Můžete zde obdivovat krásnou architekturu Chrámu sv. Ondřeje a koupit si ručně vyráběné suvenýry od místních řemeslníků.  

 

Vynikající ukrajinská kuchyně   

Ukrajinské jídlo nejen velmi chutné, ale také velmi cenově výhodné. Když budete v Kyjevě, nevyhnete se asi tradičnímu místnímu pokrmu vareniky (plněné taštičky) a především polévce boršč. Pro Kyjev typické občerstvení představuje perepička (párek zapečený v pečivu) z podniku Kyjevska Perepička nedaleko stanice metra Teatralna; ochutnejte také skvělý skořicový suk z pekařství Buločnaja Jaroslavna na rušné ulici Jaroslaviv Val.

 

Město zlatých kopulí   

Tato přezdívka odráží architektonickou nádheru kyjevských kostelů a chrámů, a také význam města pro pravoslavné křesťanství. Návštěvníci bývají ohromeni krásou klášterního komplexu Kyjevskopečerská lávra a velkolepostí Chrámu sv. Sofie (Žofie) – oba jsou památkami chráněnými UNESCO. Můžete strávit celé dny obdivováním středověkých fresek a barokních fasád, sestupováním do svatých kobek a pozorováním úžasného panoramatu města ze zvonic…

 

Zábava u řeky Dnipro 

Kyjev leží kolem široké řeky Dnipro, která rozděluje město na pravý a levý břeh. Řada ostrovů mezi nimi nabízí spoustu venkovních aktivit. Ostrov Truchaniv je ideálním místem pro poklidné procházky nebo výlety na kole s krásnými výhledy na řeku. Během léta se centrem volného času stává Hydropark s jeho písečnými plážemi, vodními aktivitami a stylovými bary. Také se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu z kyjevského říčního přístavu, při které budete mít pozoruhodný výhled na kyjevské kopce.

 

Obří sovětské památníky

Kyjev byl třetím největším městem SSSR, takže není divu, že sovětské dědictví v podobě obřích paneláků, fresek ve stylu socialistického realismu a bizarních modernistických budov naleznete téměř všude. Jedné stavby si však nemůžete nevšimnout: je to obrovský památník Matka Vlast, který je součástí Muzea Velké vlastenecké války. Má výšku 102 m a představuje typický prvek panoramatu Kyjeva.  

 

Bohatá zábavní scéna   

Kyjev je rušná metropole, kde se denně koná široká škála akcí. Příznivci klasické hudby si mohou poslechnout nebeské tóny v jedinečném Domě varhanní a komorní hudby v Katedrále sv. Mikuláše, který navrhl architekt Wladyslaw Horodecki. Milovníci baletu zase budou uchvácení představeními světoznámého ukrajinského národního baletu v Ukrajinské národní opeře Tarase Ševčenka. Kyjevský noční život je svět sám pro sebe, kde možnosti sahají od hipsterského podniku Closer až po dynamický Carribean Club.

                     

Muzeum pod širým nebem patřící k největším v Evropě   

Národní muzeum lidové architektury Pirohiv je skvělé místo, kde můžete poznat, jak se žilo na Ukrajině v průběhu staletí. Naleznete zde na 300 příkladů lidové architektury ze všech částí Ukrajiny a více jak 40 000 domácích potřeb a předmětů tradiční kultury. Je to jedinečné muzeum, kde se navíc pravidelně konají festivaly pod širým nebem předvádějící život na ukrajinském venkově v minulosti.  

 

Kyjevská secese   

Pestré panorama Kyjeva z něj činí skvělý cíl pro milovníky architektury. Na jediné ulici můžete spatřit barokní budovy vedle paneláků ze sovětského období nebo elegantní secesní paláce hledící na nově postavené mrakodrapy. Kyjevská Moderna je architektonický styl odpovídající evropské secesi, kdy jejím průkopníkem byl architekt Wladislaw Horodecki, který bývá někdy označován jako „kyjevský Gaudí“. Jeho architektonická genialita dala vzniknout úžasné neomaurské Kyjevské kenese (kdysi synagoga, dnes Dům herců) a jedné z nejtajemnějších staveb Kyjeva, nádhernému Domu s chimérami.

 

Monumentální kyjevské metro 

Kyjevské metro je skutečně působivé: od barevných fresek znázorňujících středověkou Kyjevskou Rus na stanici Zoloti Vorota až po bílé mramorové busty vědců a básníků ve stanci Universitet, nemluvě o labyrintu sovětských podzemních dopravních chodeb. Kromě toho je také rekordní, kdy stanice  Arsenalna bývá považována za nejhlubší na světě. Kyjevské metro, které je významným dědictvím sovětské minulosti Ukrajiny a zároveň hlavní veřejnou dopravou pro místní, je pozoruhodná atrakce představující pro mnohé vrchol jejich návštěvy ukrajinské metropole.

 

Vynikající cenová dostupnost

Kyjev bývá často na samém vrcholu seznamů cenově nejvýhodnějších evropských měst, především pak v posledních letech: např. jízda metrem vyjde asi na 0,15 EUR a vstupenka do opery stojí od 1 EUR. Také jídlo a ubytování je mnohem levnější než ve střední a západní Evropě, především po devalvaci ukrajinské hřivny, takže se ukrajinská metropole stává velmi lákavou ekonomickou destinací.