Otřes mozku a jeho následky by u dětí mohl odhalit plivanec

Otřes mozku a jeho následky by u dětí mohl odhalit plivanec 1

Test může předpovědět, kdy u dítěte odezní příznaky otřesu mozku.

Diagnostika otřesu mozku by u dětí mohla být jednodušší. Zranění hlavy, ale i odhadovanou dobu na zotavení, může určit jednoduchý test. Stačí něj vzorek slin.

Studie, kterou uveřejnil časopis JAMA Pediatrics , zatím proběhla na poměrně malém vzorku. Proto její závěry zatím nejsou jednoznačné. Jde však o slibný začátek výzkumu, z něhož může vzejít nový a účinný test.

Následky měsíce po zranění

Otřes mozku způsobuje tlaková vlna, kterou vyvolává úder nebo náraz. Mozek, který za běžných okolností plave v mozkomíšním moku, setrvačností narazí o pevnou stěnu lebky.

Mezi příznaky otřesu mozku patří bolest a tlak v hlavě, nevolnost, zvracení, závratě, problémy s rovnováhou, dvojité nebo rozmazané vidění, zmatenost a problémy s pamětí.

Nejvážnějším důsledkem zranění jsou otok mozku a krvácení do lebky.

Ačkoli většina otřesů nemá vážné nebo trvalé následky, problémy se soustředěním, pamětí, zda únava, se mohou objevovat i několik týdnů až měsíců po zranění.

Dvě třetiny případů otřesu mozku postihují děti a dospívající. „Pro rodiče i lékařů je frustrující, že nedokážeme přesně a objektivně předpovědět, jak dlouho mohou u dětí trvat příznaky a kdy bude pro dítě bezpečné vrátit se do školy nebo opět sportovat,“ řekl pro CNN autor studie a pediatr Steve Hicks.

Test může být přesnější

Výzkumníci z Penn State College of Medicine proto sledovali 52 mladých pacientů, jejichž průměrný věk byl 14 let. Děti po autonehodě nebo sportovním zranění přišli do univerzitní nemocnice a vrámci vyšetření předávali v skleničce i vzorek slin.

Vědci ve slinách objevili pět malých molekul mikroRNA, které mají potenciál odhalit příznaky otřesu mozku u dětí, dospívajících a mladých dospělých.

MikroRNA ovlivňují proteinové aktivity v celém těle a jsou snadno měřitelné v krvi, mozkomíšním moku a slinách.

Ve studii se píše, že patice molekul dokáže s 85 procentní přesností předpovědět, u kterého dítěte se objeví symptomy otřesu mozku. Metody, které se v nemocnicích používají dnes, jsou přesné na 65 procent.

MikroRNA souviselo se symptomy jako jsou bolest hlavy, únava a potíže s pamětí.

Autoři studie věří, že test vstoupí na trh v průběhu dvou let. Je pravděpodobné, že bude fungovat stejně iv případě dospělých pacientů.