10 špičkových audio systémů v nejluxusnějších automobilech světa

10 špičkových audio systémů v nejluxusnějších automobilech světa 1

Mnohé z dnešních luxusních automobilů obsahují špičkové stereo hi-fi systémy. Ať už v rámci standardní nebo příplatkové výbavy si do luxusních automobilů našli cestu takové značky jako např. Burmester, Meridian či Bang & Olufsen. Po roce 1980 na trhu dominovaly značky jako Alpine, Pioneer, NAKAMICHI a JL Audio. Jejich ohlušující zvuk s dostatkem basů však neobsahoval téměř žádné audiofilské detaily, které nabízejí pouze dnešní, vyspělé systémy. Díky CAD návrhům, kompaktním napájecím zdrojům a vytříbenému digitálnímu signálu jsou reprodukční schopnosti dnešních systémů na svém vrcholu.

Rolls-Royce Wraith: Bespoke

Vzhledem k tomu, že automobil Rolls-Royce Wraith se vyrábí na zakázku, podobně je na tom i jeho stereo systém. Top audio systém vyvinutý společností Rolls-Royce nabízí zesilovač o výkonu 1300 wattů s výstupem v podobě 18-ti reproduktorů. Dva z nich se nacházejí v čalouněném stropě, k dispozici je sedm středo-tónových, sedm výškových a dva subwoofery v kufru. Aby byla zajištěna přiměřená úroveň hlasitosti v každém momentě, vestavěný mikrofon monitoruje výkyvy okolního hluku a upravuje jej podle potřeby. Systém se může pochlubit až 20,5 GB kapacitou pro ukládání hudby.

Porsche 911: Burmester

Počínaje modelem Panamera se v automobilech Porsche používají hi-fi systémy od výrobce Burmester. Tato berlínská firma zaujala metodický přístup k stereo systémům v automobilech Porsche. Modely Panamera, Cayenne či sportovní vozidla včetně slavné 911 nabízejí špičkové audio. Přestože všechny vozy sdílejí systém od jednoho výrobce, každý je navržen od základu pro konkrétní prostorové podmínky kabiny. Stereo systém modelu 911 obsahuje 12 reproduktorů o výkonu více než 800 wattů. Zvuk se podobá zvuku z koncertního sálu a to i tehdy, když je střecha modelu 911 Carrera složená.

Pagani Huayra: Sonus Faber

Italský výrobce super výkonných aut se spojil s neméně exkluzivnějším partnerem. Není jím nikdo jiný než výrobce špičkové elektroniky Sonus Faber. Huayra je vybavena impozantním stereo systémem s celkovým výkonem až 1200 W. Na palubě lze nalézt dva výškové, dva středo-tónové reproduktory a jeden subwoofer včetně dvou zesilovačů. Setkat se tu lze s takovými exotickými materiály, jakými jsou uhlíková vlákna či ultralehké neodymové magnety. DSP procesor je dokonalým a vyváženým partnerem motoru s počtem válců dvanáct. Oba, řidič i spolujezdec, si tak mohou poslechnout Pucciniho v plné parádě.

Aston Martin: Bang & Olufsen

Stejnými výškovými reproduktory Acoustic Lens, které lze nalézt v domácích systémech Bang & Olufsen, jsou vybaveny i vozy Aston Martin. Čtyřdveřový super-sport One-77 poskytuje řidiči a spolujezdci různé zvukové scény. Využívá se zde šikovného technického triku, při kterém se výškové reproduktory B & O automaticky vysunou z palubní desky. S výkonem více než 1000 wattů je v automobilu Aston Martin k dispozici pozoruhodný zvukový výstup.

Mercedes-Maybach S600: Burmester

Německá hi-fi značka Burmester vybavila vozidla Mercedes-Benz, obzvláště nový Mercedes-Maybach S600, výjimečným zvukovým systémem. Sonic Boom-Burmester poskytuje 1540 wattů při trojrozměrném zvukovém výstupu. Interiér luxusního automobilu je doslova posetý 24 reproduktory, které lze nalézt i na stropě. K dispozici je výkonný zesilovač, který dokáže zpracovat jak analogové tak digitální signály. Samostatný 400 wattový zesilovač je určen pro subwoofer a je umístěn v zavazadlovém prostoru. Výsledný zvukový výstup je stejně rafinovaný jako jízda v tomto automobilu.

Maserati: Bowers & Wilkins

Britský Bowers & Wilkins a italské Maserati vytvořili špičkový audio systém, který je součástí výkonného, ​​čtyřdveřového sedanu Maserati. Pečlivě integrovaný systém o výkonu 1280 W integruje DSP zesilovač Harman QuantamLogic a ekvalizér Aurovox s 15 reproduktory. Bowers & Wilkins vyrábí své reproduktory z inovativních materiálů, mezi které se řadí například kevlar nebo tuhé a pružné materiály, bohatě vyžívané v kosmonautice.

Bentley: Naim

Když si koupíte Bentley, dostanete to nejlepší od společnosti Naim. Prémiový zvuk vycházející z ultra prémiového automobilového zvukového systému je jedním z nejlepších od roku 2008. Zásluhu na tom má zejména neúnavná práce inženýrů, kteří měří každý jeden aspekt kabiny vozidla. Hladina zvuku ve vozidlech Bentley je až bezprecedentní. Výsledkem je hi-fi zážitek, který může být dokonce lepší než ten ve vašem obývacím pokoji.

Land Rover: Meridian

Pokud bychom vyhlásili soutěž o nejlepší koupi s ohledem na cenu, tak by ji vyhrál Land Rover. Ten totiž nabízí standardní 425 wattový systém Meridian ve všech svých modelech. Pro ty, kteří chtějí více je k dispozici výkonější 825 W systém obsahující až 19 reproduktorů. Prodává se přibližně za cenu do 3000 EUR. Bez ohledu na to, který model si zvolíte, systém Meridian využívá patentované technologie, která naladí audio systém tak, aby byl zvuk co nejlepší, v každém modelu této značky. Exkluzivní technologie Trifield je nad rámec standardního prostorového zvuku a přidává standardním nahrávkám podobný nádech, jako byste je poslouchali v koncertním sále.

BMW 7 Series: Bang & Olufsen

Bang & Olufsen přizpůsobil svůj zvukový systém i v automobilech BMW řady 7. Systém o výkonu 1200 W sestává z 16-ti aktivních reproduktorů, včetně sedmi výškových a dvou subwooferů. Basové reproduktory jsou umístěny pod předními sedadly a připojené ke karoserii vozidla z důvodu snížení vibrací. Patentovaná funkce Acoustic Lens šíří zvuk o 180 stupňů horizontálně a rozšiřuje tak zvukový projev v celé kabině. Funkce Mode Studio přibližuje zvukový výstup ke kvalitě nahrávacího studia a poskytuje maximální zážitek z poslechu v automobilech.

Bugatti Veyron: Burmester

S autem Bugatti Veyron se standardně dodává vynikající audio systém Burmester. V případě automobilu v hodnotě více než jeden a půl milionu dolarů je super stereo systém k nezaplacení. Ikonický sporťák s výkonem vyšším než 1000 koní si zaslouží jedině super stereo systém od firmy Burmester. Naše rada: stereo zcela vypněte, spusťte okna, dupněte na pedál a užívejte si svištění větru na dlouhých úsecích otevřené cesty. Neexistuje lepší symfonie!