Poznejte předměstí Johannesburgu, JAR

Poznejte předměstí Johannesburgu, JAR 1

Největší jihoafrické město má stovky různých čtvrtí a okrsků, takže je potřeba vědět předem, kam se vydat a kde se ubytovat. Zde uvádíme nejlepší okrsky v Johannesburgu, kam byste se měli vydat. Některé čtvrti, okrsky a předměstí jsou velké několik kilometrů čtverečních, zatímco jiné zahrnují jen pár bloků. V Johannesburgu bývají často nazývány „předměstí“ bez ohledu na svou polohu. Takže na rozdíl od jiných měst zde „předměstí“ mohou ležet i v samém centra města. 

 

Maboneng

Po roce 2000 začala místní developerská společnost Propertuity skupovat opuštěné budovy v průmyslové oblasti východně od Centrálního obchodního okrsku (CBD) a proměňovat je v galerie, prodejny a butikový hotel. Lokalita dostala název Maboneng („Místo světla“) a rostla s tím, jak Propertuity skupovala další budovy a rozšiřovala svou působnost do už existujících okrsků. Dnes Maboneng zasahuje hluboko do čtvrtí New Doornfontein a Jeppestown ve vnitřním městě. Zdejší nedělní trh Market on Main je jednou z nejoblíbenějších víkendových destinací v centru Jo’burgu a počet restaurací v Mabonengu se v posledním desetiletí rozrostl exponenciálně. V Mabonengu najdete nový luxusní hotel Hallmark House 3* a fantastické baťůžkářské ubytování Curiocity 4*. Lokalita bývá zahrnuta v mnoha pěších prohlídkách města.

Akční nabídka ubytování:

Braamfontein

Poznejte předměstí Johannesburgu, JAR 2

Na severním okraji CBD leží Braamfontein s Univerzitou Witwatersrand, takže zde potkáte především studenty a milovníky zábavy a párty. Braamfontein (pro místní Braam, Braamies) je známý především svým trhem Neighbourgoods Market konajícím se v sobotu, kam milovníci módy z Jo’burgu přicházejí popíjet odpolední drinky na střeše tržnice a kde milovníci dobrého jídla procházejí stánky s ochutnávkami. Braamfontein se rovněž může chlubit nejstarším barem Kitchener’s Carvery ve městě a skvělým muzeem umění Wits Art Museum. Jazzový klub Orbit patří k nejlepším podnikům s živou hudbou v Jo’burgu.

 

Melville

Melville se nachází blíže centra Joburgu, necelých 15 minut autem centra, a nabízí desítky malebných penzionů, z nichž si můžete vybírat. Zdejší hlavní tah 7th Street je lemován osobitými restauracemi, bary a second handy, a je oblíbeným cílem studentů v pátek a v sobotu večer, kdy mohou být ulice ucpané auty a bavícími se lidmi. Ve dne má však Melville úplně jinou atmosféru, když se umělci, akademici novináři scházejí ve slunných venkovních kavárnách nad cappuccinem nebo sklenkou vína. Restaurace Hell’s Kitchen nabízí řemeslné pivo a živou hudbu.  Přírodní rezervace Melville Koppies je oblíbeným cílem pískařů a nabízí krásný výhled na panorama města.

 

Linden

Tiché předměstí severozápadně od centra se poslední době proslavilo jako kulinářská a gurmánská lokalita. Najdete zde téměř každý kulinářský žánr včetně jihoafrické, asijské, mexické, indické, italská https://www.topmagazine.cz/deset-zajimavosti-o-italske-kuchyni/    či argentinské kuchyně, a také nejlepší obchod se sýry ve městě, Cheese Gourmet. Šálek kávy v klidu si můžete dopřát v Yield Coffee Baru na rohu 3rd Avenue a 6th Street.

 

Orlando (Soweto) 

Poznejte předměstí Johannesburgu, JAR 3

Většina lidí si představuje Soweto jako obrovské město, ale ve skutečnosti se jedná o soubor 30 menších obcí (township). Orlando, které se technicky dělí na Orlando East a Orlando West, je nejznámější obec (township) v Sowetu. Vilakazi Street je jediná ulice na světě, která byla domovem hned dvou držitelů Nobelovy ceny: prezidenta Nelsona Mandely a arcibiskupa Desmonda Tutu. Ulice Vilakazi je centrum turistiky v Sowetu, kam přicházejí cizinci, aby navštívili Mandelův dům, dali si tradiční jihoafrické jídlo v Sakhumzi Restaurant nebo si koupili suvenýry od některého z nespočtu pouličních prodejců. Nedaleké Hector Pieterson Museum představuje informativní a dojemný památník tzv. povstání v Sowetu v roce 1976. Budete-li chtít zde přenocovat, rezervujte si pokoj v Lebo’s Soweto Backpackers. První jihoafrický hostel pro mladé ve vlastnictví černých obyvatel nabízí živou zábavu, místní jídlo a cyklistické výlety v Orlandu a do okolí.

Akční nabídka ubytování:

Parkhurst

Do Parkhurstu, jednoho z nejluxusnějších předměstí v Jo’burgu, často chodí dámy na oběd. Zdejší 4th Avenue je znám svými dobrými restauracemi, kde k nejoblíbenějším patří kavárny Coobs a Bottega, ale cenově dostupné snídaně najdete v Nice on 4th. V Parkhurstu se také nachází pobočku zmrzlinárny Paul’s Homemade Ice Cream, která nabízí nejlepší gurmánskou zmrzlinu ve městě.

Poznejte předměstí Johannesburgu, JAR 4

Rosebank

Rosebank je jedno z několika předměstí v Jo’burgu s vlastním nádražím vlaků Gautrain. Předměstí je dobře přístupné z letiště a nabízí spoustu hotelů a možností nakupování, přičemž prochází prudkým městským rozvojem a působí dojmem velkého města. Rosebank Mall je jedna z příjemnějších nákupních destinací ve městě, která nabízí 2 venkovní prostory (plaza) a různé podniky s jídlem. Nedaleko odtud najdete také Keyes Art Mile, blok módních galerií a kaváren, k nimž patří avantgardní CIRCA Gallery a velmi oblíbená Marble Restaurant šéfkuchaře Davida Higgse.

Hlavní atrakce Kapského města

Norwood

Norwood, spolu s Melville a Parkhurstem, patří k nejlépe pěšky schůdným předměstím v Jo’burgu. Třída Grant Avenue nabízí řadu skvělých restaurací a stylový bar v Hotelu Ascot 4*, který podává vynikající míchané drinky. Satyagraha House 3*, lepší penzion na okraji předměstí Norwood, se nachází ve zrenovovaném bývalém domově Mahátmy Gándhího a zahrnuje muzeum věnované době, kterou Gándhí strávil v Jihoafrické republice.

Akční nabídka ubytování:

Fordsburg

Fordsburg je indický okrsek ve městě a kulturní centrum zdejších muslimských přistěhovalců z celého světa. Oriental Plaza, rozsáhlé centrum pro nákupy, kam byli indičtí majitelé obchodů nuceni se přestěhovat v dobách apartheidu, se stal kulturní institucí, s bludištěm obchodů s barevnými textiliemi a s prodejci taštiček samosa. Na trhu Fordsburg Market, který probíhá každý víkend na ul. Mint Road, můžete procházet levná DVD a najíst se jihoasijským pouličním jídlem. Nenechte si ujít návštěvu obchodu se šťávou z cukrové třtiny ukrytého v na trhu, kde je šťáva vymačkávána přímo z čerstvé cukrové třtiny.

 

Rivonia

Díky své poloze v severní části města nebývá Rivonia často považována za atrakci pro turisty. Ale stojí za návštěvu ze dvou důvodů: kvůli hojnosti korejských, čínských a vietnamských restaurací a kvůli Liliesleaf Farm, útočišti vůdců Afrického národního kongresu a komunistické strany v době apartheidu, které bylo proměněno v pozoruhodné muzeum. Na oběd se zastavte v Chinese Northern Foods, jedné z nejautentičtějších čínských restaurací v Joburgu, a poté věnujte odpoledne seznamování s událostmi v Liliesleaf v roce 1964 s následným soudním procesem (Rivonia Trial), kde byl Nelson Mandela odsouzen na doživotní. 

Akční nabídka ubytování: