12 budov roku 2020

12 budov roku 2020 1

Národní stadion od Kengo Kuma, Tokio, Japonsko

V letošním roce má být otevřen nový stadion od architekta Kengo Kumy plánovaný původně pro Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. Bude se skládat z oválné stavby s dřevěným mřížovím pokrytým rostlinami, které souzní se svým zeleným krajinou. Třípatrový Národní stadion s 80 000 místy na sezení byl předmětem kontroverzí, kdy nahradil původní plány na stadion od Zahy Hadid (ty byly zavrženy kvůli stále se zvyšujícím nákladům).  

 

Muzeum umění Datong od Foster + Partners, Čína

Dlouho očekávané Datong Art Museum od Foster + Partners má být dokončeno v roce 2020, o 7 let později, než se původně plánovalo. Typické pro něj budou čtyři sklápějící se vrcholky pokryté odolnou ocelí Corten a bude stát vedle tří dalších významných nových budov v kulturním okrsku v Datong New City, province Datong (Ta-tchung).

 

Poem Pavilion od Es Devlin, SAE

Pro další významnou událost roku, Dubai Expo 2020 (přesunuto na 2021), byly navrženy pavilony od autorů, jako je Santiago Calatrava, Foster + Partners, BIG a Grimshaw. K nejočekávanějším patří Poem Pavilion od Es Devlin určený pro vystoupení, jehož fasáda bude oživena pomocí umělé inteligence. Je to první britská stavba pro World Expo navržená ženou-architektkou.

12 budov roku 2020 2
Poem Pavilion

Ustředí Bee’ah od Zaha Hadid Architects , SAE

Na jiném místě v SAE je na tento rok plánováno dokončení Bee’ah Headquarters od Zahy Hadid. Futuristický budova je navržena tak, aby odrážela tvar písečných dun, což má stavbě pomoct odolávat extrémním povětrnostním podmínkám a splývat s prostředím pouště.

 

Musée Atelier Audemars Piguet od BIG, Švýcarsko

Společnost BIG Bjarke Ingela má v plánu v roce 2020 dokončení řady projektů, kdy k nejpozoruhodnějším patří muzeum pro švýcarského výrobce hodinek Audemars Pigueta v jeho ústředí ve Švýcarsku. Budova je částečně zapuštěná do země a spirálovitě se vine nahoru, což umožňuje zahlédnout uvnitř sérii prosklených galerií a prostoru pro pořádání akcí.

 

425 Park Avenue od Foster + Partners, New York, USA

V USA společnost Foster + Partners rovněž plánuje dokončení první kancelářské věže za 50 let, která bude zabírat celý blok na třídě Park Avenue. S nadějí, že „stanoví nové standardy pro design pracoviště“ bude mít tato stupňovitá 41 patrová budova externí konstrukci, která umožní interiér bez sloupů, a bude zahrnovat osázené terasy o dvojnásobné výšce.

10 budov roku 2020

11 budov roku 2020

 

Maggie‘s Southampton od AL_A, Southampton, Anglie

Nejmenší budova na tomto seznamu je Maggie’s Southampton od studia AL_A Amandy Levete. Centrum pro pacienty s rakovinou a jejich příbuzné bude stát vedle onkologického oddělení nemocnice v Southamptonu. Dokončení bylo oznámeno o 3 roky později, než se původně očekávalo, budova bude umístěna v klidné zahradě s květinami a bude mít prostory zaplněné denním světlem, které jí dodají „éterickou čistotu“.

 

Nanjing Zendai Himalayas Center od MAD Architects, Čína

Komplex Nanjing Zendai Himalayas Centre o rozloze 560 000 m2 od MAD Architects  bude po svém dokončení v letošním roce zahrnovat kanceláře, hotely, obchody a byty. Pro komplex jsou typické ohraničující bílé věže připomínající hory, které obklopují „komunitu připomínající vesnici“ s menšími budovami, zelenými prostory a vyvýšenými chodníky.

 

Axel Springer od OMA, Berlín, Německo

OMA se letos chystá dokončit své rozšíření berlínského ústředí multimediální společnosti Axel Springer . Atrium vysoké 30 m uprostřed budovy bude tvořeno sérií odstupňovaných pater. Ty budou vidět zvenku díky fazetové skleněné stěně, která prostupuje jinak lineární a geometrickou fasádou.

 

Tainan Axis od MVARDV, Tchaj-pej, Čína

Další budovou s dokončením naplánovaným na rok 2020 je snížený park s vodní plochou na Taiwanu od MVRDV. Obrovský projekt zahrnuje proměnu bývalého nákupního centra v park s lagunou, promenádou lemovanou stromy a pláží, se zbytky staré betonové stavby ponechané na místě jako stopy historie místa.

 

Ústředí Le Monde Group od, Paříž, Francie

Táhnoucí se budova pokrytá „pixelovou maticí ze skla“ bude otevřena coby nové ústředí francouzského večerníku Le Monde Group  v Paříži. Navrhla ji společnost Snøhetta spolu s místním studiem SRA a bude ležet v centru kolem veřejného náměstíčka, což má za cíl dát veřejnosti pocit, že je spoluvlastníkem budovy.

 

EDEN od Heatherwick, Singapur

První obytný projekt v Asii od Heatherwick Studio je EDEN, který má být dokončen v okrsku Orchard Road v Singapuru. Betonová věž s 20 patry bude nabízet 20 luxusních apartmánů se zaoblenými balkony, v nichž bude umístěna zeleň.