24 hodin v kambodžském Phnompenhu

24 hodin v kambodžském Phnompenhu 1

Na soutoku řek Mekong a Tonlésap leží kambodžská metropole Phnom Penh, drsná a zároveň příjemná směsice koloniální architektury a experimentálních nových podniků.

 

VSTAŇTE BRZY

Pokud jste zde poprvé: hned po východu slunce se projděte po nábřeží Sisowath Quay a pozorujte zrezivělé lodě, veslice a sem tam i nějaký kulatý splétaný člun plovoucí po proudu řeky Tonlésap. Rušná tepna dlouhá 3 km je obklopena terasami kaváren, nezávislými obchody a starými koloniálními budovami a představuje jedno z nejlepších míst ve městě, kde si můžete dát snídani. Zamiřte do Riverside Bistro (273A Sisowath Quay, na rohu ulice 148), objednejte si cafe au lait a čerstvé croissanty, a pak pozorujte místní, jak cvičí na nábřeží za zvuku řvoucí hudby. Podívejte se do pestrých obchodů s řemeslnými výrobky a uměním, jako je galerie Happy Painting (363 Sisowath Quay), pak se vydejte po Sisowath Quay na sever, až se dostanete k malému doku pro lodi u chrámu Wat Phnom. Odtud se můžete vydat na hodinovou plavbu po řece Tonlésap s malebnými výhledy na Královský palác a typické panorama Phnompenhu.

Pro zkušené: vyskočte z postele ještě před svítáním a připojte se k tisícům místních, kteří ráno cvičí na olympijském stadionu (Samdach Preah Sihanouk Blvd), což je sportovní komplex od architekta Vanna Molyvanna zbudovaný v 60. letech pro Asijskou olympiádu, která se ale nikdy neuskutečnila. Poté obsaďte místo v některé malé kavárničce, které lemují ulice venku, a objednejte si lahodný a výživný bai sach chrouk (rýže s grilovaným vepřovým masem a jarní cibulkou). Po typické kambodžské snídani zamiřte naproti do Psar Olympic (olympijské tržnice). Několikapatrová tržnice na Sihanouk Blvd je mnohem méně turisticky orientovaná než ostatní zdejší bazary a je plná oblečení, doplňků a další módy.

24 hodin v kambodžském Phnompenhu 2

DOPOLEDNE

Nováčci: zastavte si řidiče vozíku tuk-tuk a vydejte se ke Královskému paláci. Rozsáhlý komplex v okázalém zdobném khmérském stylu byl sídlem králů od roku 1866. Uvnitř můžete spatřit Stříbrnou pagodu, fantastický buddhistický chrám pokrytý tisíci stříbrných destiček, s mramorovými sloupy a uvnitř s pantheonem soch zdobených drahokamy, včetně Smaragdového Buddhy ze 17. století vytesaného z křišťálu Baccarat. Až si prohlédnete architekturu, nahlédněte do Národního muzea Kambodže, kde můžete vidět největší sbírku khmerského umění na světě. Po prohlídce honosných artefaktů budete asi potřebovat občerstvení, takže zavítejte do Daughters of Cambodia (65, ulice 178), příjemně klidné kavárny za rohem, jejíž majitelé přežili obchod s lidmi; zdejší služby jsou mimořádně přátelské a saláty a ovocné koktejly vynikající.

Zkušení: vydejte se na cyklistický výlet na ostrov na Mekongu, který nabízí CK Grasshopper Adventures. Výlet dlouhý 25 km začíná plavbou trajektem na ostrovy na Mekongu, místními nazývané Koh Dach. Naleznete tam tradiční komunity, ochutnáte místní speciality a objevíte velmi zelenou krajinu kolem největšího města Kambodži. Zpátky ve městě byste měli být kolem poledne. Po vynaložené námaze se vydejte změtí ulic s budovami z koloniálního období k restauraci Seven Bright (6, ulice 13). Proslavila se jako oblíbený podnik Gerarda Depardieu ve filmu Město duchů (2002) a cestovatelé ji znají především jako ekonomický podnik, kde se mohou do sytosti najíst. Takže naberte síly a dopřejte si místní pokrmy.

Nejkrásnější buddhistické chrámy Asie

ODPOLEDNE

Nováčci: režim Rudých Khmerů vrhl na metropoli Kambodži obrovský stín. V letech 1975-1979 asi 2 miliony lidí byly popraveny nebo zemřely hladem na příkaz diktátora Pol Pota. Abyste tohle tragické období lépe pochopili, vydejte se odpoledne vozíkem tuk-tuk do The Killing Fields, lokality vzdálené asi půl hodiny cesty z Phnompenhu. Určitě Vás nenechá v klidu rozsáhlý prostor s buddhistickou stúpou z 8985 lidských lebek, kde přišlo o život více jak 20 000 lidí. Pokud snesete další setkání s temnou historií, vraťte se do centra Phnompenhu a navštivte zdejší Muzeum genocidy Toul Sleng (ulice 113, Boeng Keng Kang). Někdejší střední škola s dvorem uprostřed byla proměněna v nejstrašnější Pol Potovo vězení S-21, které je plné tragických připomínek a fotografií dokládajících hrůzy, které se zde odehrávaly.

Zkušení: tříhodinový prohlídka khmerské architektury představuje skvělý způsob, jak si prohlédnout architektonické klenoty Phnompenhu (které je jinak často obtížné najít). Provozuje je nezisková organizace KA Tours a pojedete při nich ve vozíku s cyklopohonem a řidičem, abyste si mohli prohlédnout ikonické stavby tzv. nového khmerského stylu architektury, který se rozvinul po vyhlášení nezávislosti Kambodži v roce 1953. Ke klenotům patří projekt místního architekta Vanna Molyvanna 100 Houses. Po rušném dni si pak dopřejte vynikající masáž shiatsu v centru Seeing Hands (12 Eo ulice 13) nedaleko chrámu Wat Phnom, kde pracují profesionální slepí maséři a masérky.

24 hodin v kambodžském Phnompenhu 3

VEČER

Nováčci: po dni stráveném v horku a prachu se jistě budete chtít zchladit ve Foreign Correspondents Club („Klub zahraničních dopisovatelů“, 363 Sisowath Quay). Je sice dnes značně turisticky orientovaný, ale dát si  mojito a nějaké francouzsko-khmerské fusion jídlo k tomu v podniku ve stylu Grahama Greena (včetně kožených křesel, stropních ventilátorů a stěn pokrytých válečnými fotografiemi od Al Rockoffa) představuje ikonický zážitek z Phnompenhu. Pokud se Vám pak ještě bude chtít do nějaké aktivity, projděte se kolem nábřeží a vyberte si z mnoha barů a hudebních podniků, které najdete na této rušné ulici.

Zkušení: na večeři se vydejte do Phsar Reatrey (noční trh) na nábřeží řeky, kde prodejci nabízejí grilované kraby, krevety a další khmerské dobroty „za babku“. Až se najíte do sytosti, zastavte si tuk-tuk (i motorizovaný) a zamiřte do Sharky’s (130 ulice 126), jednoho z nejlepších podniků ve městě s živou hudbou a s kulečníkem. Až hudba skončí, podívejte se na Ulici 51 s nejrušnější klubovou scénou, vzdálenou jen pár minut cesty odtud.

Akční nabídka ubytování zde