12 turistických atrakcí mexické Guadalajary

12 turistických atrakcí mexické Guadalajary 1

Guadalajara je druhé největší město Mexika a metropole státu Jalisco, ale také město, kterému se podařilo si uchovat nezávislý charakter místa vědomého si svých tradic. Vyzařuje evropskou atmosféru se širokými bulváry lemovanými stromy, zelenými náměstími, architekturou ve španělském stylu a chodníky hemžícími se aktivitou. Ale Guadalajara je rovněž známá jako centrum hudby mariachi a mexické verze rodea nazývané charreadas.

Obyvatelé města, kteří si říkají tapatios, oslavují oblíbené lidové tance nazývané Jarabe Tapatio. Vše uvedené dohromady pak bývá tím, co si cestovatelé představí, když je řeč o mexických lidových tradicích, kdy Guadalajara je jejich srdcem. Je to město, které snadno můžete prozkoumávat pěšky, díky mírnému subtropickému klimatu. Také se zde snadno zorientujete: čtyři krásná náměstí jsou uspořádána do tvaru kříže a většina hlavních turistických atrakcí se nachází kolem nich. Guadalajara je stejně tak kulturně rozmanitá jako Mexiko City, ale mnohem menší a méně hektická. 

 

Budova Instituto Cultural de Cabañas

V historickém jádře centra města se nachází Instituto Cultural Cabañas (dříve nazývaný Hospicio Cabañas), nádherná neoklasicistická budova bývalé nemocnice a sirotčince z počátku 19. století. Dnes zde sídlí Kulturní institut Cabañas a je na seznamu UNESCO. Kromě půvabné architektury založené na podobných stavbách v Paříži a Madridu patří k hlavním lákadlům série 57 nádherných fresek od Josého Clemente Orozca, které bývají často považovány za jedny z jeho nejlepších. Většina muralů zdobí strop a stěny kolem obrovské chrámové lodi a kopule, včetně slavného Muže v ohni (El Hombre del Fuego). K dispozici jsou komentované prohlídky v angličtině nebo španělštině, které můžeme jen doporučit. Poté navštivte obří tržnici Mercado Libertad opodál, kde můžete zakoupit mj. regionální kroje, hrnčířské výrobky, umělé květiny a hudební nástroje. Jedná se o největší krytý trh v Latinské Americe.

Adresa: Cabañas 8, Las Fresas, 44360 Guadalajara, Jalisco

 

Katedrála v Guadalajaře 

12 turistických atrakcí mexické Guadalajary 2

Na náměstí Plaza de Armas se tyčí krásná katedrála v Guadalajaře (Katedrála Nanebevzetí Panny Marie/ Catedral de Guadalajara) s fasádou obrácenou k přilehlému Plaza de los Laureles, menšímu náměstí s působivou fontánou. Vybudována byla v letech 1558-1616 a později výrazně změněna, i když barokní vzhled stále převažuje;  vykazuje pozoruhodné mísení různých stylů, především ve svém převážně gotickém interiéru. K nejzajímavějším prvkům patří řada kaplí s obrazy, které bývají přičítány Cristóbalovi de Villalpandovi, Miguelovi Cabrerovi a Murillovi, patřícím k nejlepším malířům Mexika. Obzvlášť krásný příklad od Murilla, Nanebevzetí Panny Marie, je zavěšen nade dveřmi sakristie.

Adresa: Av Alcalde 10, Zona Centro, 44100 Guadalajara, Jalisco

 

Expiatorní chrám Nejsvětější svátosti

I když patří k novějším kostelům v Guadalajaře, kdy stavba započala v roce 1897 a dokončena byla až roku 1972, Expiatorní chrám Nejsvětější svátosti (Templo Expiatorio del Santísimo Sacramento) je nepochybně jednou z nejkrásnějších náboženských staveb ve městě. Byl vybudován v neogotickém stylu a je proslulý svým bohatě zdobeným exteriérem a mnoha prvky vyrobenými v Evropě. K nejzajímavějším součástem patří krásně vyřezávané dveře vykládané bronzovými reliéfy, nádherné mozaiky z Itálie, unikátní německé hodiny a skvělá zvonkohra schopná zahrát 25 různých skladeb (lze ji slyšet i uvnitř kostela), zatímco se kolem pohybují postavy 12 apoštolů. Dále jsou zde k vidění pěkná vitrážová okna pocházející z Francie a bohatě zdobený pozlacený oltář s mnoha biblickými příběhy.

Adresa: Av López Cotilla 935, Centro, 44100 Guadalajara, Jalisco

 

Palác vlády

Jen pár kroků od katedrály na nejkrásnějším ze čtveřice náměstí v Guadalajaře, Plaza de Armas, se nalézá Palác vlády (Palacio de Gobierno). Stavba nádherné barokní budovy započala v roce 1643 a byla dokončena v roce 1774, přičemž určitě stojí za návštěvu; spatříte zde spoustu sloupů s vlnkovým zdobením, velké voluty a pilastry ve stylu churrigueresque. K nejvýznamnějším prvkům v interiéru patří krásné staré schodiště a (v jedné z komor rady) řada nástěnných maleb zobrazujících scény z mexické války za nezávislost (na počátku 19. století) spolu s hrdiny 3 mexických válek, které namaloval José Clemente Orozco (1883–1949), rodák ze státu Jalisco.

Adresa: Avenida Ramon Corona, Guadalajara, Jalisco

 

Divadlo Teatro Degollado

Naproti katedrále stojí neoklasicistické Teatro Degollado, nejvýznamnější a nejkrásnější kulturní stánek ve městě. Impozantní divadlo bylo dokončeno v roce 1866 a stojí za návštěvu kvůli pěkným architektonickým detailům a honosnému interiéru. Exteriér zdobí 16 korintských sloupů a mramorový reliéf Apollona obklopeného 9 múzami. Divadlo je známé svojí vynikající akustikou, sídlí zde Filharmonický orchestr Jalisco (OFJ) a městský balet (kromě dalších místních kulturních institucí), a také se zde konají soutěže kapel mariachi (Mezinárodní setkání Mariachi a Charreria).  I když zde nebudete moct zhlédnout představení, stojí za to alespoň nakouknout dovnitř a podívat se na na plyšový zlacený interiér. Jako velký dort s rudými a zlatými vrstvami se nad jevištěm zvedá 5 pater s balkony, zatímco strop zdobí dramatické fresky zobrazující scény z Danteho Božské komedie.  

Adresa: Calle Degollado s/n, Zona Centro, 44100 Guadalajara, Jal., Mexico

 

Guadalajara Zoo

Stačí pár minut severním směrem od města a dostanete se do Guadalajara Zoo (Zoológico Guadalajara). Kromě pěkného prostředí, kdy shlíží na rokli Santiago, je to jedna z největších a nejvýznamnějších zoo v Latinské Americe. K hlavným lákadlům patří mnoho vzácných druhů, jako jsou bílý lev, tygr bengálský a a puma americká („černý panter“), a také přehlídka primátů s gorilami a orangutany, spolu s řadou domorodých mexických druhů, jako je vlk mexický. Dále je zde k vidění velké akvárium a pavilon plazů s řadou ještěrů, hadů a pavouků. Zoo má také velké voliéry, především 2 se zpěvnými ptáky a s tropickými druhy. Děti ocení Safari Masai Mara, zábavnou jízdu africkou savanou s antilopami, nosorožci a dalšími druhy.

Adresa: Av Paseo del Zoologico 600, Huentitán El Alto, 44390 Guadalajara, Jalisco

 

Fresky od Josého Clemente Orozca

Na různých místech ve městě naleznete řadu prací od renomovaného mexického malíře Josého Clemente Orozca. K jeho nejlepším pracím patří fresky v bývalé kapli v Kulturním institutu Cabañas (výše). Namaloval je v letech 1938 a 1939 a obří muraly zobrazují alegorie Čtyř živlů, Umění a Vědu, ale také Konkvistu a Čtyři jezdce apokalypsy. Na nejvyšším místě v kopuli spatříte známou fresku Muž v ohni (El Hombre del Fuego). Za pozornost stojí také další místnosti v komplexu s řadou expozic věnovaných Orozcovu životu a dílu. Další budova, kde najdete Orozcovy fresky, je Palác vlády (výše).

 

Rotunda osobností Jalisca 

12 turistických atrakcí mexické Guadalajary 3

Hned u katedrály v Guadalajaře na Plaza de Armas naleznete Rotundu osobností Jalisca (Rotonda de Los Jaliscienses Ilustres), jednu z nejcharakterističtějších pamětihodností města umístěnou v krásném prostředí parku. Vybudována byla v roce 1952 na počest nejznámějších historických postav státu, včetně Josého Clemente Orozca, jehož dílo je možné vidět na mnoha zdech ve městě; velký kruhový kamenný památník má 17 sloupů a ukrývá ostatky 98 „zářných obyvatel Jalisca“.  Sochy některých z nich zdobí okolní trávníky.

Tip: Navštivte místo po setmění, když je pozoruhodným způsobem osvětleno, kdy efekt zvyšuje hořící kotel umístěný uprostřed rotundy.

Adresa: Av. Fray Antonio Alcalde 108, Zona Centro, 44100 Guadalajara, Jal., Mexico

 

Parque Agua Azul & Bosque Colomos – městské parky

Nejoblíbenějším veřejným parkem v Guadalajaře je krásný Parque Agua Azul („Park s modrou vodou“). Otevřen byl v roce 1952, zabírá asi 168 000 m² a představuje skvělé místo k procházkám mezi stromy v upravených zahradách. K hlavním lákadlům patří tropický Orchidejový dům, ale také Motýlí dům a voliéra, všechny s širokou škálou domácích druhů. Za pozornost stojí také přilehlý Dům řemesel (Casa de las Artesanías), kde místní řemeslníci vystavují a prodávají své výrobky, malé antropologické muzeum Muzeum paleontologie, venkovní divadlo a květinový trh. Dalším oblíbeným parkem v Guadalajaře je Bosque Colomos. Klidný zelený prostor, místy hustě zalesněný a s klikatícími se vodními toky, kde plují kachny, nabízí útočiště z ruchu města. K dalších lákadlům patří tichá japonská zahrada, běžecké dráhy a kulturní centrum s workshopy zaměřenými na umělecké obory, jako jsou lidové tance, malování, kreslení a sochařství.  K dalším oblíbeným aktivitám patří pozorování ptactva a pikniky.

Adresa: Calz Independencia Sur 973, Centro, 44100 Guadalajara, Jal., Mexico

 

Regionální muzeum Guadalajary

Regionální muzeum Guadalajary (Museo Regional de Guadalajara) je vzdáleno jen kousek pěšky od Plaza de Armas a stojí za rychlou návštěvu. Je umístěno v budově bývalého katolického semináře z 18. století, která během mexické války za nezávislost sloužila jako ústředí a věznice. Muzeum bylo otevřeno v roce 1918 a vystavuje řadu předkolumbovských nálezů a etnologických ukázek, ale popisy jsou většinou jen španělsky. K hlavním lákadlům patří 14 dioramat a expozice zabývající se místními fosiliemi a geografií, velká sbírka minerálů (včetně meteoritu o hmotnosti 800 kg) a sbírka umění z koloniálního období (ale také současného a moderního umění). Některé místnosti mohou být zavřené, což závisí na dni, kdy muzeum navštívíte.

Adresa: Calle Liceo 60, Zona Centro, 44100 Guadalajara, Jalisco

 

Kostely Santa Mónica a San Agustin

Guadalajara se může chlubit mnoha krásnými starými kostely a většina z nich je snadno přístupná z historického centra města. K nejhezčím patří kostel sv. Moniky (Templo de Santa Mónica) ze 17. století jen pár bloků severozápadě od katedrály; všimněte si jeho barokní fasády se zkroucenými sloupy a složitých vyřezávaných ozdob včetně hroznů, kukuřičných klasů, andělů, dvojitých orlů a symbolů náboženských řádů. Zajímavý je i kostel sv. Augustina (Templo de San Agustín), součást dřívějšího kláštera vybudovaného v 16. století, s pozdějšími barokními ozdobami a s nádherným interiérem, který zahrnuje oltář s obrazem patrona světce kostela. K dalším významným barokním kostelům patří kostel sv. Františka (San Francisco) ze 17. století, San Felipe Neri a Aranzazu.

Adresa: Esq Degollado, Calle de Morelos, Zona Centro, 44100 Guadalajara, Jalisco

 

Archeologická lokalita Guachimontones

Mexiko je prodchnuto tisíciletími domorodé historie s mnoha kulturami, z nichž nejznámější je mayská a aztécká. Ale v Mexiku žilo mnohem více domorodých kmenů, které zanechaly své stopy v historii země. Kultura Teuchitlan obývala oblast dnes známou jako Tequila Valley u Guadalajary zhruba v letech 300 př.n.l. až 900 n.l. a vybudovala monumentální stavby, které představují skvělý cíl pro jednodenní výlety z Guadalajary. Naleznete je v archeologické lokalitě Guachimontones a jsou to typické kulaté stupňovité budovy, které připomínají včelí úly, které jakoby vystupovaly přímo z travnatého dna údolí. Je to jeden z mála příkladů kulatých pyramid v Mexiku, i když vykopávky na jiných lokalitách obývaných kulturou Teuchitlan ukazují, že se zde mohou skrývat podobné stavby. Guachimontones patří k nejpozoruhodnějším lokalitám ve státě Jalisco, ale vydejte se sem vybaveni pohodlnými botami a spoustou vody: zdejší výstup patří k náročnějším.

***

12 turistických atrakcí mexické Guadalajary 4

KDE SE UBYTOVAT

Budete-li v Guadalajaře poprvé, měli byste se ubytovat v centru města. Najdete zde hlavní turistické atrakce, ke kterým se snadno dostanete pěšky, včetně katedrály v Guadalajaře, Vládního paláce a Rotundy osobností. Některé z luxusních hotelů se nacházejí jen kousek cesty od historického centra v dražší části města nedaleko centra Expo Guadalajara. Zde uvádíme některé hotely s dobrým hodnocením v této oblasti.

Luxusní hotely: vedle Expo Guadalajara naleznete The Westin Guadalajara 5* se spa produrami na pokoji a s fitcentrem. Zpátky v čase se ocitnete v Quinta Real Guadalajara 5*, hotelu v historické zahradě v samém srdci města. V exkluzivní části města asi 15 minut autem od nám. Plaza de Armas najdete Hotel Riu Plaza Guadalajara 5* se současnými pokoji s akcenty v jasných odvážných odstínech, lákavým spa a venkovním bazénem. Nedaleko Hotelu Riu Plaza Guadalajara je i Casa Habita 4*, designově avantgardní hotel se stylovou vintage atmosférou, od malého střešního bazénku na osvěžení se až po relaxační vany a minimalistické moderní akcenty.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Hotel Morales Historical & Colonial Downtown Core 4* s vyhřívaným střešním bazénem oplývá historií a nalézá se v docházkové vzdálenosti od hlavních historických atrakcí města. V krásném starém sídle asi 7 minut pěšky od katedrály je umístěn butikový rodinný Casa Pedro Loza 4* s individuálně navrženými pokoju s výraznými barevnými schématy a stylovými akcenty. V blízkosti katedrály a divadla Teatro Degollado se nachází One Guadalajara Centro Historico 3*, který se může chlubit elegantním moderním dekorem; snídaně je zahrnuta v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: na skvělém místě v blízkosti hlavních pamětihodností v historickém centru naleznete BEST WESTERN Gran Hotel Centro Historico 3* s pokoji se základním vybavením a s bazénem. Rovněž v blízkosti historického centra je Dali Plaza Hotel 3*  nabízející čisté prostorné pokoje za dobré ceny. Další možností je Hotel la Rotonda 4* v koloniálním stylu jen pár kroků od katedrály.

Akční nabídka ubytování:

12 turistických atrakcí mexické Guadalajary 5
kulatá pyramida v archeologické lokalitě Guachimontones

 

TIPY A VÝLETY

Prohlédnout si všechny hlavní atrakce Guadalajary a jejího okolí je jednodušší s pomocí informovaného místního. Organizované výlety pokrývají nejlepší pamětihodnosti ve městě a kolem něj a součástí je zkušený místní průvodce hovořící anglicky, tak jako vyzvednutí z hotelu a doprava zpátky.

Prohlídky města: Architektura, historie a nakupování jsou klíčovými atrakcemi při prohlídce měst Guadalajara a Tlaquepaque. Šestihodinový výlet zahrnuje prohlídku předních pamětihodností v centru Guadalajary včetně nám. Plaza De Armas a katedrály v Guadalajaře, tržnice Mercado Libertad s přetékajícími stánky a historických památek na nám. Plaza de la Liberación. Další zastávkou je malebné koloniální město Tlaquepaque, kde se můžete procházet kamennými ulicemi a nakupovat suvenýry na místním tržišti.

Jezero Chapala a Ajijic: prohlédněte si malebná městečka Ajijic a Chapala u jezera s průvodcem při půldenním výletu pro malé skupiny z Guadalajary k jezeru Chapala a do městečka Ajijic. Minibusem se dostanete k jezeru Chapala, pak můžete sedět a relaxovat při plavbě na Ostrov škorpionů a poté obdivovat koloniální architekturu v půvabném městečku Ajijic; zde také můžete nakupovat v buticích a ochutnat autentické mexické jídlo.

.