Utrecht, jedno z nejstarších nizozemských měst, bývá často přehlížen turisty, kteří míří přímo do Amsterdamu nebo Delftu. Na titulky se však před časem dostal kvůli zahájení (Grand Départ) Tour de France, kdy světoznámý cyklistický závod přilákal diváky do tohoto klidného středověkého města plného studentů. Zde nabízíme pár tipů, kam se vydat a na co se podívat v malebném Utrechtu.
Ráno a dopoledne
The Village Coffee & Music: svůj „velký start“ dne zahajte v kavárně, kde si můžete dát kávu dle svého výběru za zvuků skvělé hudby.
Domtoren: až se posilníte, zamiřte k Domtoren, nejvyšší kostelní věži Nizozemska, která Vás odmění úžasnými pohledy na město, až dokončíte vyčerpávající výstup 465 schodů po točitém schodišti. Katedrála ze 14. století má výšku 112 m, ale trvalo téměř 300 let, než byla dokončena. Můžete se také vydat na komentovanou prohlídku, abyste získali hlubší seznámení s historií stavby.
DOMunder: po výškách je potřeba se vydat i do hlubin; sestupte do centra DOMunder na náměstí Domplein (kde bylo město založeno), které bylo otevřeno v roce 2014 a jedná se o podzemní atrakci, která přibližuje 2000 let holandské historie.
Odpoledne
Sector 3: dobrou volbou, kde si můžete dát lehký oběd, je pekařství umístěné v bývalé továrně na zpracování kovu na nejstarší nákupní ulici v Utrechtu, na spodní úrovni u kanálu. Jako dezert si dejte zdejší proslulé jablečné knedlíky spolu s horkou čokoládou v krásné kavárně Graaf Floris.
Centraal Museum: muzeum s velkou sbírkou umění od 17. století, včetně pár obrazů od umělecké skupiny De Stijl a nejrozsáhlejší sbírky prací architekta Gerrita Rietvelda; vstupné zahrnuje návštěvu Dick Bruna House (Nijntje Museum), ateliéru tvůrce postavičky Miffy, a také vstup do domu Rietveld-Schröderhuis (památka UNESCO) utrechtského architekta Gerrita Rietvelda.
Museum Speelklok: i když nepatříte k příliš hudebně založeným lidem, tohle muzeum je příjemným místem, kde můžete strávit odpoledne. Nachází se zde zajímavá sbírka hracích strojů a strojků z 18. století. Podívat se můžete na „piana duchů“ i obrovské varhany při prohlídce s průvodcem, která začíná každou hodinu a je i v angličtině.
Večer
Karaf: restaurace dostává nejlepší hodnocení za svá krásně prezentovaná jídla podávaná v prostředí současné holandské jídelny.
Svoji návštěvu Utrechtu zakončete skleničkou či dvěma v některém z řady místních barů a kaváren kolem nábřežní ulice Oudegracht, což je „promenáda“ podél hlavního vodního toku ve městě. ’t Oude Pothuys je oblíbená útulná hospoda umístěná v klenutém středověkém sklepě.
Kde se ubytovat
Mary K Hotel: butikový hotel umístěný v domě z 18. století stojícím u kanálu, který nabízí útulné středně veliké a veliké pokoje vyzdobené ve spolupráci různých umělců z Utrechtu.
Jak se tam dostat
Letecky: hlavní mezinárodní letiště v Nizozemsku je Schiphol nedaleko Amsterdamu. Do Utrechtu se snadno dostanete přímým vlakem z letiště Schiphol asi za 30 minut.
Vlakem: hlavním nádraží je Utrecht Centraal; mezinárodní vlaky spojují Utrecht s Evropou, a to včetně rychlovlaků Thalys do Paříže a vlaků ICE International do Kolína nad Rýnem a Frankfurtu v Německu. Vlaky Eurostar spolují Londýn s Bruselem, kde můžete přestoupit na rychlovlak Thalys do Amsterdamu, a odtud pak budete pokračovat místním vlakem do Utrechtu.
Trajektem: mezi Velkou Británií a Nizozemskem plují trajektové spoje pro osoby i pro auta včetně trajektů společností P&O a Stena Line. Stena Line pluje z Harwiche v Anglii do města Hoek van Holland v Nizozemsku (odtud se dostanete do Utrechtu přes Rotterdam za 1 hodinu a 30 minut) s možností cestovat ve dne nebo přes noc. Ceny kombinovaných jízdenek „Rail and Sail“ začínají od 45 GBP/os. za jednosměrnou jízdenku nebo 59 GBP/os. při cestování i s autem. Ceny kajut (při plavbách přes noc) začínají od 20,50 GBP/os. za jednu cestu, pokud cestují spolu dvě osoby.
Zážitky na kanálech v Amsterdamu