Covid-19 a varianta mý

Covid-19 a varianta mý 1

WHO podle svých slov pozorně sleduje novou variantu covid-19 označenou jako „mý“, ohlášenou na začátku tohoto roku v Jižní Americe a nyní také přítomnou v Evropě.

Organizace WHO ve své nedávné epidemiologické aktualizaci poprvé nazvala tuto mutaci „variantou zájmu“. byla poprvé identifikována v Kolumbii v lednu 2021 a případy a ohniska byly od té doby sporadicky hlášeny v Jižní Americe a Evropě. I když je celosvětová prevalence varianty mezi sekvenovanými případy covid-19 menší než 0,1 %, její prevalence se neustále zvyšuje v Kolumbii (39 % infekcí) a Ekvádoru (13 % infekcí). Zprávy o prevalenci variant by měly být interpretovány s náležitým ohledem vzhledem k nízké kapacitě sekvenování většiny zemí, uvedla globální zdravotní agentura.

 

Probíhá výzkum snížené účinnosti očkování

je pátou „variantou zájmu“, kterou WHO sleduje od března 2020. Má konstelaci mutací, které naznačují, že může být odolnější vůči očkovacím látkám, varovala agentura OSN a zdůraznila, že k potvrzení toho bude zapotřebí dalšího výzkumu. Předběžné údaje ukazují sníženou účinnost vakcíny podobnou té, která byla pozorována u varianty beta, identifikovanou v Jihoafrické republice. Vakcíny mRNA jsou proti variantě beta účinné 77%. WHO uvedla, že bude „kvůli změnám sledovat epidemiologii varianty v Jižní Americe, zejména při společném oběhu s variantou delta“.

 

Sporadická přítomnost v Evropě

Nejnovější varianta byla klasifikována jako „varianta zájmu“ v seznamu, který 26. srpna zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). K 1. září byla dle ECDC „varianta sporadicky detekována v několika evropských zemích, včetně Rakouska, Belgie, Dánska, Finska, Francie, Německa, Irska, Itálie, Lucemburska, Portugalska, Španělska, Nizozemska a Velké Británie. Podle Sibylle Bernard-Stoecklin z oddělení infekčních chorob francouzské zdravotnické organizace Santé Publique France na týdenním tiskovém briefingu „přítomnost varianty v poslední době v Evropě nevzrostla“.

WHO v současné době považuje za varianty zájmu následující:

  • alfa (britská), přítomná ve 193 zemích
  • beta (jihoafrická) byla hlášena ve 141 zemích
  • gama (brazilská) hlásila v 91 zemích
  • delta (indická), přítomná ve 170 zemích.

Varianty covid-19: alfa, beta, gama, delta

Delta zůstává „nejvíce znepokojující“ variantou covid-19 

Rychle se šířící delta varianta zůstává nejvíce znepokojujícím kmenem koronaviru navzdory vzniku varianty mý, uvedla WHO. Každý nový virus, který se objeví, musí být schopen soupeřit s „nejlepšími ze své třídy“, což je právě teď delta.

Rychle se šířící varianta delta zůstává nejvíce znepokojujícím kmenem koronaviru navzdory vzniku varianty , uvedli úředníci z WHO. Varianta , která byla minulý týden přidána na seznam „variant zájmu“ organizace WHO, má mutace, které naznačují, že by se mohla vyhnout imunitní ochraně poskytované přirozenou infekcí nebo očkováním, uvedla Maria Van Kerkhove, technická vedoucí pro covid-19 během virtuálního tiskové akce. Přesto se nová varianta – poprvé objevená v Kolumbii, ale nyní potvrzená v nejméně 39 zemích – neujala tak, jako delta.

„Varianta delta je pro mě ta, která se nás nejvíce týká kvůli zvýšené přenosnosti,“ řekla Kerkhove a dodala, že delta má přinejmenším dvojnásobnou přenosnost původního viru, který se objevil na konci roku 2019. Delta se rychle rozšířila do nejméně 170 zemí včetně USA poté, co byla poprvé zjištěna v říjnu v Indii, takže se rychle stala dominantní variantou v mnoha z těchto regionů. Varianta , kterou vědci označují také jako B.1.621, zvyšuje svoji prevalenci v některých jihoamerických zemích, ale klesá v jiných regionech světa, zejména tam, kde již koluje varianta delta.

„Každý nový virus, který se objeví, musí být schopen soupeřit s ´nejlepšími ze své třídy´, což je právě teď delta,“ řekl dr. Mike Ryan, vedoucí programu WHO pro mimořádné situace v oblasti zdraví. Varianta delta má tendenci překonávat jiné varianty, například . Nezáleží na tom, zda má nová varianta genetické změny, které jí umožňují vyhnout se ochraně očkovacích látek, pokud může účinně přenášet.

„Očekáváme, že uvidíme více variant, jako je delta. Ne každá varianta znamená, že se zhroutí svět. U každé varianty ale je třeba se podívat na její vlastnosti z hlediska jejího potenciálu způsobit závažnější onemocnění, z hlediska potenciálu přenosu a potenciálu uniknout očkovacím látkám.“

Agentura monitoruje čtyři varianty zájmu: alfa, beta, gama a delta. Varianta zájmu je obecně definována jako zmutovaný kmen, který je buď nakažlivější, smrtelnější nebo odolnější vůči současným vakcínám a léčbě. WHO také bedlivě sleduje další čtyři varianty zájmu – včetně lambdy, poprvé identifikované v Peru – které způsobily ohniska nákazy ve více zemích a mají genetické změny, které by je mohly učinit nebezpečnějšími než jiné kmeny.

Hlavní lékařský poradce Bílého domu dr. Anthony Fauci minulý týden řešil obavy ohledně varianty s tím, že není bezprostřední hrozbou pro USA: „Věnujeme jí pozornost, vše takové bereme vážně, ale v tuto chvíli variantu mý nepovažujeme za bezprostřední hrozbu,“ řekl dr. Fauci na tiskovém briefingu.

WHO uvedla, že k pochopení klinických charakteristik nové varianty budou zapotřebí další studie: „Pokud skutečně vyžaduje naši pozornost, pak se musíme dobře podívat na diagnostiku a na to, jak vyvíjet vakcíny.“