7 babských rad a receptů co na mravence v domácnosti

7 babských rad a receptů co na mravence v domácnosti 1

Co proti mravencům v bytě? Přinášíme vám seznam tipů a rad, které mají různou povahu – některé jsou ekologické, další zase ekonomické či chemické. Věříme, že si zde svůj nevyzkoušený tip najde každý, komu mravenci znepříjemňují život.

Aromatické rostliny a koření

Mravenci přímo nesnášejí voňavé a výrazně koření. Kazí totiž jejich pachové stopy a bez nich jsou ztraceni. Nasypte na frekventované trasy a místa odkud vycházejí pepř, skořici, majoránku, bazalku, šalvěj nebo hřebíček (vše v mletém stavu). Mravenci zůstanou dezorientovaní. Silné vůně je odpuzují a na původní místo se tak lehce nevrátí.

Kypřicí prášek nebo droždí

Co takhle připravit mravencům pochoutku, která pro ně bude příučkou? Je známo, že pokud mravenec zkonzumuje prášek do pečiva, po návratu k ostatním se nafoukne a praskne. Signál pro další, že venku je nebezpečí. Podobně funguje i kašička z medu a kostičky čerstvého droždí. Med je velké lákadlo a droždí zase kypřidlo, které má v útrobách mravence stejný efekt jako prášek do pečiva. A bum!

Kávová usazenina + chilli pepř

Pokud jste kávičkář, kávovou usazeninu nevyhazujte. Nechte ji uschnout a smíchejte ji s chilli pepřem. Nasypte na frekventovaná místa mravenců (nejlépe kolem spár). Mravenci se přes tuto bariéru nedostanou. Postup je účinný, ale méně vhodný do domácností s dětmi.

Ocet, citron nebo pomeranče

Jak již bylo zmíněno výše, mravenci potřebují své pachové stopy, aby se po bytě dokázali procházet. Pravidelné mytí podlahy octovým roztokem je podle zkušeností mnoha lidí opravdu účinné. Pokud vám vůně octa přijde výrazná a překáží, vymačkejte do teplé vody šťávu z citronu nebo pomeranče. Efekt je podobný. Pokud máte doma koberce, přelijte aromatický roztok do rozprašovače a koberec nastříkejte.

Křída

Uhličitan vápenatý obsažený v křídě odpuzuje mravence. Stačí křídou nakreslit čáry (například kolem kuchyňské linky) – mravenci za ni neprojdou. Otázkou však je, jestli si nenajdou jinou kořist. Tento postup je dobré zkombinovat s dalšími.

Sůl

Velmi jednoduchým a také levným tipem je vytváření překážek ze soli. Jedná se o bezpečné řešení pro domácnosti, kde jsou malé děti a zvířata. Na místa, kudy mravenci vycházejí, nasypte sůl. Stejně tak ji můžete nasypat i po délce prahu, parapety či dokonce v zahradě kolem stromů a záhonů. Odpudíte tak i slizňáky.

Pepermintové aroma

Vůně máty určitě není nic poutavého pro mravence. Vyhýbají se jí obloukem, nebo se na místo nevrátí vůbec. Jak ji využít? Vysaďte mátu do květináčů a umístěte ji do okna nebo před dveře (na místo kudy se mravenci dostávají dovnitř). Pokud vylézají ze spáry ve zdi, využijte sílu esenciálního mátového oleje – 10 kapek rozmíchejte v troše vody a štětcem aplikujte. Výborně funguje i peprmintová zubní pasta, kterou je třeba pomazat kolem místa, ze kterých mravenci vycházejí.

Jak fungují chemické přípravky proti mravencům?

Pokud jste už vyzkoušeli všechno a prozatím je to pro mravence 1:0, je čas přistoupit k radikálnímu chemickému řešení. Otrava a jed na mravence jsou v současnosti natolik účinné, že od aplikace poskytují ochranu na několik týdnů po sobě. Kromě návnad ukrytých v plastových domků, jsou často vyhledávány také sypké nebo práškové přípravky proti mravencům.

Otravu (v podobě jemného prášku nebo tenkého filmu) si mravenci zanesou do skrýše, kde se přenese i na ostatní mravence – nejlépe, pokud se na tělech dalších mravenců přenese přímo ke královně. Třeba se však řídit bezpečnostními pokyny při aplikaci, především, jsou-li u vás doma malé děti nebo zvířata. Insekticidní přípravky na mravence obvykle nepředstavují vysoké riziko člověka, pro vodní organismy jsou však jedovaté.

Rozmnožili se mravenci v zahradě?

Musíte porazit královnu
Lze vůbec mravence v přirozeném prostředí eliminovat? Při přemnožení dokáží napáchat nemalé škody. Nejenže spolupracují se škůdci (mšice, puklice), bohatá síť chodbiček a jejich žravost ničí kořeny okrasných rostlin a květin. Pokud se usídlí pod dlažbou, dříve či později dojde k jejímu uvolnění od podkladu.

Můžete přistoupit k jednoduchým, ale občas pomalejším postupům (sůl, horká voda, prášek do pečiva, křída kolem fólie/skleníku, lepové pásky na kmeny stromů) nebo zkuste pasti, jejichž principem je mravence nalákat na „pochoutku“ (otravu), kterou zanesou hluboko do hnízda (ke královně) a tam dojde k postupnému úhynu.

Náš tip: nejlepší přípravky na mravence