25 aktivit v Laosu

25 aktivit v Laosu 1

Od setkání se zachráněným medvědem himálajským až po ubytování na stromě, kam je možné se dostat pouze po zipline, zde uvádíme hlavní zážitky, které byste měli zvážit při své návštěvě Laosu.

Laos má pověst jedné z nejpohodovějších asijských zemí, kde se můžete vydat na pomalou plavbu po Mekongu, jedné z nejmohutnějších řek v Asii, nebo strávit týden poznáváním tichých městeček. Laos je země obklopená pevninou ležící mezi Kambodžou, Čínou, Myanmarem, Thajskem a Vietnamem,  která opravdu pomalu přijímá vše moderní. Nějak se jí podařilo vyhnout se stálému přílivu autobusů plných turistů, které míří do sousedního Thajska, zatímco si uchovává staleté tradice a venkovský způsob života. Buddhismus prostupuje vším a zasahuje do každého aspektu zdejšího života, kdy ho reprezentují krásné chrámy a pagody na každém kopci a kopečku. Tak jako jeho pozlacené ozdoby a věžičky Laos vyzařuje tajemnou krásu. Zde uvádíme 25 hlavních aktivit a zážitků, abyste mohli poznat to nejlepší z úžasné destinace.

 

Staré město Savannakhet

Nízké budovy a prázdné rozpadající se koloniální obchody lemují uličky v centru města Savannakhet, jen kousek pěšky od půvabného břehu Mekongu. Nabílený kostel sv. Terezy z roku 1920 dominuje hornímu konci náměstí Talat Yen Plaza v centru starého města, lemovanému stylovými starosvětskými kavárnami. Zastavte se v Lin´s Cafe a prohlédněte si stálou expozici fotografií v patře, kde uvidíte, jak málo se zde v průběhu času změnilo. Náměstí skutečně ožívá večer, kdy ho zaplní trh s potravinami a suvenýry, který přiláká místní i návštěvníky.

 

Rituál darování almužny při svítání v Luang Prabang

Když vstanete při východu slunce, budete svědkem typické laoské scény, kdy řady tichých mnichů v jasně oranžovém oděvu vycházejí z chrámů a scházejí se na hlavní silnici, kde obyvatelé města (a stále více turistů) uctivě pokládají do jejich misek dary v podobě doma připraveného jídla coby požehnání pro začínající den. Předávání almužen a modlitby takto probíhají po celá staletí, i když dnes někdy bývají přítomny davy turistů a fotografů. S menšími davy se setkáte, když na mnichy počkáte na okraji města na Photisalath Road, na rohu ulic před vietnamským konzulátem (odkud je Wat Manorom, chrám s největším počtem mnichů, jen kousek pěšky kolem vynikajícího butikového hotelu Satri House 5*).

Tip: Jedná se tradiční, vážený a vznešený rituál, nikoli představení pro fotografování, proto byste měli čekat tiše a ohleduplně.

 

Vyjděte na kopec Phou Si v Luang Prabang

Jako zelený velbloudí hrb se mezi řekami Mekong a Nam Khan zvedá kopec Phou Si, který dominuje   tichému městu, které je na seznamu UNESCO. Na vrcholu kopce leží areál buddhistického svatostánku s pagodou Wat Chomsi skýtající skvělé místo, odkud můžete vidět, jak hranice města Luang Prabang splývají se zvlněnými kopci severního Laosu.

 

Plavby po Mekongu

25 aktivit v Laosu 2

Řeka Mekong, která vede po celé délce země, od džungle na severu až po vulkanické pláně (kde se pěstuje káva) kolem města Pakse, je po celá staletí hlavní tepnou Laosu. I když některé části už nejsou splavné kvůli nedávno vybudovaným vodním elektrárnám, usek od thajské hranice u Huay Xai dolů k Luang Prabang je stále nejoblíbenějším místem, kde můžete poznávat pomalý životní styl místních říčních komunit. Cesta trvá 2 hodiny se zastávkou na noc ve vesnici Pak Beng, než loď zakotví u mola v Luang Prabang. Pokud přijdete ze severního Thajska, můžete si zakoupit lístky a nasednout do lodi v pohraničním městě Houay Xai. V Laosu si rezervujte lístky v Luang Prabang: Shompoo Cruise nabízí luxusní plavby po řece půvabnými dřevěnými plavidly, která obsluhují trasu mezi Luang Prabang, Pakbeng a thajskou hranicí, se zastávkou v oblíbených lokalitách, jako jsou jeskyně Pak Ou Caves .

Tip: Motorové čluny se mohou zdát jako lepší volba ve srovnání s pomalými nepohodlnými dřevěnými loděmi, ale buďte opatrní: často jezdí příliš rychle a už došlo k několika smrtelným nehodám. Pro autentický – a pomalý – zážitek raději zvolte pomalou loď.

 

Pěší túry s návštěvou horských kmenů v rezervaci Nam Ha

Severolaoské město Luang Namtha leží blíže čínských hranic a je to vstupní brána k pěším túrám v původním deštném pralese a setkání s kmeny žijícími v kopcích v chráněné rezervaci Nam Ha. Několik místních operátorů, jako je Green Discovery Laos, organizuje ekologické a kulturně citlivé pěší túry v rezervaci. Pěší výlet s přenocováním však nestačí na to, abyste pronikli bluboko do džungle a skutečně poznali místní způsob života. Počítejte proto s delší návštěvou, pokud budete chtít bydlet u místních vesničanů, kteří často také slouží jako průvodci pro pěší túry v rezervaci a nabízejí turistiku založenou na komunitách s ubytováním v rodinách.

 

Vang Vieng: průzkum jeskyní ve dne a párty večer

Městečko Vang Vieng na břehu řeky bylo kdysi nechvalně proslulým cílem baťůžkářů, kde probíhaly párty plné drog a alkoholu, které stály život mnoha mladých turistů. Věci se však změnily k lepšímu a dnes je Vang Vieng plnohodnotné turistické letovisko ležící nedaleko od série pozoruhodných vápencových skal, kde naleznete jeskyně a jezírka na plavání. Okolí si nejlépe prohlédnete tak, že si vypůjčite jízdní kolo nebo (pokud ho umíte řídit) vozík do dun a vyrazíte za řeku Nam Song směrem ke slavným jeskyním ve Vang Vieng. Do každé s nich se platí vstupné asi 10 000 laoských kipů a některé mají zipline a další atrakce. Jeskyně Tham Chang nabízí chladnou komoru plnou stalaktitů a stalagmitů, zatímco Tham Nam o délce 500 m si v době dešťů nejlépe prohlédnete na nafukovacím kole (které si za poplatek vypůjčíte u vchodu). Jeskyně Tham Phu Kham nabízí na konci túry modrou lagunu, což je oblíbené místo pro osvěžení se. A Tham Sam („Sloní jeskyně“) ukrývá velký stalaktit, který se podobá tvarem stojícímu slonovi. Po dni stráveném průzkumem jeskyní pak relaxujte a poznávejte noční život ve Vang Vieng na zdejším hlavním tahu; je lemován řadou hotelů a penzionů (zvažte Riverside Boutique Resort 4* nebo Inthira Vang Vieng 3*) a vždy se zaplní turisty, ale stále je to místo, kde se můžete bavit na párty – jen bez dřívějších nebezpečných excesů.

 

Relaxujte u řeky ve vesnici Muang Khua

Laos je pověstně ospalá země a proto, abyste ho plně poznali, musíte se na chvíli zastavit, zbavit moderních vymožeností a na chvíli zapomenout na svůj cestovní program. Vyberte si tiché místo, jako je The Boat Landing Guest House and Restaurant ležící na břehu řeky Nam Tha hned u města Luang Namtha. Ekologicky orientovaný penzion nabízí skutečně poklidné útočiště s dřevěnými bungalovy v zelené tropické zahradě a s autentickou místní kuchyní. Měli byste zde strávit pár dní, jen tak pobývat na verandě a pozorovat řeku nebo poznávat nedaleké laoské vesnice a NP Nam Ha.

 

Vyplujte na místní „dlouhé lodi“ majestátní jeskyní Tham Kong Lo

Tham Kong Lo v provincii Khammouane je zázrak pro všechny milovníky jeskyní: jeskyně dlouhá 7 km, kterou protéká řeka Nam Hin Bun. Místní „dlouhé lodě“ dopravují návštěvníky z jednoho konce jeskyně na druhý, přičemž se setkáte se stalaktity a stalagmity, budete čelit sprškám studené vody a v období dešťů zvedající se hladině. Přeprava lodí je zahrnuta v ceně vstupenky do Kong Lo (100 000 kipů za osobu) s maximálně 3 osobami na „dlouhou loď“. Kromě plavby se návštěvníci také dostanou na dno pěší stezky, kde mohou obdivovat neuvěřitelné skalní formace. Venku si můžete za poplatek vypůjčit nafukovací kruh a vyplout na něm po řece kolem vchodu do jeskyně.

 

Vyrazte na motorce po okruhu Thakhek Loop

Okruh Thakek loop o délce 450 km začíná na jižním konci jiholaoského města Thakhek a vede na sever, podél laosko-vietnamské hranice, kolem ospalých vesniček, vodopádů a série jeskyní včetně skvělé jeskyně Tham Kong Lo. Kdysi to byla velmi dobrodružná cesta po stěží průjezdných blátivých cestách, dnes je však celý Thakek Loop zpevněný a dobře značený. Vylepšení sice možná vzala něco z jeho kouzla, ale zato přinesla větší bezpečnost a možnost cestovat tudy ve všech ročních obdobích. Můžete si vypůjčit motocykl v mnoha půjčovnách na hlavním náměstí v Thakeku. Na zapůjčení všudypřítomné motorky Yamaha 90cc nepotřebujete ŘP, ale musíte na místě nechat svůj cestovní pas jako záruku.

 

Pochutnejte si na khao piak sen, laoské nudlové polévce

Každý cestovatel by měl ochutnat jedno z nejjednodušších, a přitom nejchutnějších laoských jídel, khao piak sen. Pikantní polévka s tapiokovými nudlemi v kuřecím vývaru se podává v každé restauraci, na každém stánku i autobusovém nádraží a připravuje se v každé domácnosti v zemi. Nezapomeňte na čerstvé bylinky, sójovou omáčku a fazolové klíčky, které prodejce položí na stůl vedle misky. Buďte však opatrní s chili, protože je velmi pálivé. Když budete ve Vientiane, doporučujeme dát si khao piak sen v Phim Phone Noodle na Dongpalane Road hned vedle tržiště Morning Market.

 

Obdivujte tajemnou Planinu džbánů 

25 aktivit v Laosu 3

Jedinečný div, Planina džbánů v Phonsavanu, je tajemná stejně tak jako lákavá. Nikde jinde na světě nenajdete kamenné nádoby o velikosti člověka rozeseté na náhorní plošině. Kdo je přinesl na kopce, tak daleko od jakéhokoli zdroje vody, a proč? Obrovské staré nádoby jsou prodchnuty tajemstvím a obklopuje je krajina zjizvená „tajnou válkou“. Určitě odtud budete odcházet s hlavou plnou otázek… (Nápověda: podle archeologů se jednalo o pohřební nádoby.)

 

Pijte laoské pivo

Laoské pivo Lao je oblíbené a v zemi rozšířené jako voda. Ve skutečnosti ho někde seženete snáz než balenou vodu a najdete ho skutečně všude, i uprostřed pustiny. Dívejte se na vzdálenějších pouličních stáncích určených pro místní a v přelidněných turistických barech ve městech Vang Vieng a Luang Prabang. Beer Lao je svěží, lehké pivo, které se hodí ke každému jídlu. Představuje něco jako národní vášeň, takže neváhejte a dopřejte si ho, když budete mít příležitost.

 

Khmérské ruiny ve Wat Phu

Wat Phu (Vat Phou) ležící na krásném svahu ve zvlněné krajině jižně od městečka Champasak je přední archeologický objev v zemi. Jedna ze dvou dávných hlavních svatyní Khmerská říše při cestě do Angkor Wat (v Kambodži) je tvořen 2 pavilony vybudovanými na úpatí hory. Za nimi vede strmé schodiště k chrámu, což je malá svatyně na vrcholu kopce.

Tip: Nevynechejte návštěvu zajímavého muzea, které je zahrnuto v ceně vstupenky. Expozice jasně vysvětlují význam Wat Phu v kontextu Khmerské říše, která kdysi zahrnovala celý Laos a sahala až do současné Kambodže.

 

Majestátní vodopády

Laos se může chlubit závratným počtem působivých vodopádů, ale pár z nich byste si neměli nechat ujít. Vodopády Kuang Si nedaleko Luang Prabang jsou místem vyhledávaným turisty, a to oprávněně: mělká jezírka s tyrkysově modrou vodou zavedou návštěvníky na strmý kopec, po němž následuje hlavní vodopád s impozantní výškou 60 m. Na jihu země nedaleko města Pakse na planině Bolaven naleznete některé z nejpůsobivějších vodopádů v zemi. Nejznámější z nich je dvojitý vodopád Tad Fane, který tryská ze skalní stěny porostlé lesem a řítí se majestátně dolů zeleni džungle. Dále na sever v provincii Salavan leží vesnice Tad Lo se 3 vodopády: Tad Suong, Tad Lo a Tad Hang, kam se dostanete po krátké pěší túře.

Tip: Nejlepší doba k návštěvě vodopádů je v období dešťů, kdy jsou silnější. I tak si možná nebude moct zaplavat ve všech jezírkách, protože mnohá mají na dně ostré kamení. Dávejte také pozor, než se potopíte pod hladinu.

 

Vyzkoušejte si orání políčka

Pokud se budete chtít místním komunitám nějak odvděčit a zároveň kompenzovat uhlíkovou stopu Vaší dovolené, uvítáte snahy místních v Luang Prabang, kteří našli způsob, jak podpořit svoje zemědělství a pěstování rýže prostřednictvím turistiky. Bio farma Living Land Lao organizuje zajímavé půldenní zážitkové programy, kde hosté poznají všechna stádia produkce rýže, od orání políčka se zapřaženým buvolem po kolena v bahně až po čištění surových zrn od slupek za použití místních nástrojů. Nedaleko odtud se nachází farma Laos Buffalo Dairy produkující vynikající mléčné výrobky (jako je měkká mozzarella a zmrzlina v italském stylu) z čerstvého buvolího mléka.

 

Užívejte si klidné atmosféry ve Vientiane 

25 aktivit v Laosu 4

Ve srovnání s jinými jihoasijskými metropolemi Vientiane popírá všechny stereotypy: je tiché a ne chaotické, má méně aut než Bangkok, méně lidí než Phnompenh a panorama, které se nedá srovnat ani s Kuala Lumpur. Vientiane je plné mírného půvabu: nábřeží Mekongu lemují zelené parky a řada mezinárodních restaurací a kaváren. L´Opera nabízí italskou kuchyni, Kualao tradiční chutě laoské kuchyně a La Signature trochu francouzské kuchyně. Ulice, kde najdete většinu zdejších hotelů (Settha Palace 5* nabízí luxusní prostředí, zatímco Ansara Hotel 4* je tiché butikové zařízení nedaleko Mekongu) vede paralelně s řekou a snadno se odtud pěšky dostanete k většině skvělých chrámů a pamětihodností ve městě, jako je Patuxay a Pha That Luang. Život ve Vientiane možná probíhá pomalejším tempem, ale „pomalý“ neznamená nudný.

 

Pokloňte se obrovskému zlatému Buddhovi v chrámu Wat Phou Salao

Víte o někom, kdo byl v Pakse a nevystoupal po schodišti na vrchol chrámu Wat Phou Salao? Těžko. Po půlhodinovém výstupu se dostanete k obří zlaté soše Buddhy, která sedí na vyvýšeném místě. Odtud se Vám naskytne výhled na město a soutok Mekongu a Sedone.

Tip: Načasujte svůj výstup půl hodiny před západem slunce, abyste se mohli těšit z nejlepších výhledů na Pakse, když slunce vrhá rudé stíny na Mekong a okolní kopce.

 

Vydejte se za kávou na plošinu Bolaven

Východně od Pakse leží plošina Bolaven, vulkanická oblast, kde se pěstuje a vyrábí většina laoské kávy. Ať už se sem vydáte na jeden den nebo si uděláte okruh tímto pozoruhodným regionem, zastavte se na kávové plantáži, jako je Mr. Vieng Coffee Homestay, kterou si můžete prohlédnout a ochutnat vzorky zdejší kávy – a pak ulehnout obklopeni přírodou, pokud se Vám nebude chtít hned odejít. Během cesty narazíte na některé z nejpůsobivějších vodopádů v zemi.

Tip: Většina lidí navštíví plošinu Bolaven z města Pakse v rámci zdolávání 2-3denního motocyklového okruhu. Miss Noy je spolehlivá půjčovna nabízející různé typy motocyklů, a také užitečná setkání denně v 18 hod., kde cestovatelé získají aktuální informace týkající se bezpečnosti na trase.

 

Pádlujte na kajaku kolem tropického ostrova 

25 aktivit v Laosu 5
vodopád Khone Phapheng

U jižní hranice Laosu se Mekong drolí na stovky ostrůvků nazývaných Si Phan Don („4000 ostrovů“). Je to krásné území, kde žije delfín orcela tuponosá a turisté sem přicházejí za levnými baťůžkářskými požitky na ostrůvku Don Det, jednom z 2 hlavních, nebo si užívat luxusního ubytování na ostrově Don Khong. Doporučujeme Pon Arena Hotel 3* s velkými pokoji a balkony ležící přímo u řeky, zatímco Senesothxeune Hotel 3* se může chlubit půvabnými apartmány obloženými dřevem v budově ve francouzském koloniálním stylu, a také zahradou a otevřenou verandou. Obecně zde mimo pozorování občasného delfína a relaxace není moc co dělat… ale to je právě cílem.

Tip: Jízdní kolo představuje dobrý způsob dopravy na kompaktních hlavních ostrovech, které jsou spojeny mostem. Navštivte také zbytky železnice, kterou vybudovali Francouzi, a objednejte si výlet lodí k vodopádu Khone Phapheng na ostrově Don Khong.

 

Svezte se na zipline nad největším vodopádem v zemi

Dvojitý vodopád Tad Fane na plošině Bolaven je dechberoucí, když se k němu přiblížíte pěšky, ale ještě více, když ho spatříte ze zipline z výšky asi 100 m spolu s okolními údolími. Jízda na zipline nad Tad Fane vyjde na 50 USD na osobu a vstupenky je možné koupit na místě nebo předem u operátorů, jako je Miss Noy v Pakse, kde rovněž nabízejí zapůjčení spolehlivého automatického skútru od 5 USD na den.

 

Pozorujte zachráněné medvědy ušaté v parku Tad Kuang Si

Návštěva Tad Kuang Si, nejslavnějších vodopádů v Luang Prabang, nabízí také příležitost spatřit nejroztomilejšího zdejšího tvora, plachého medvěda himalájského/ušatého, což je ohrožený místní druh. Malá rezervace ležící v Kuang Si Parku je domovem několika zvířat, která jsou nejaktivnější časně ráno a pozdě odpoledne, což je navíc nejlepší doba, kdy se vyhnete davům. Vaše dary podpoří stavbu školky pro mláďata, karanténního domu a dalšího výběhu pro medvědy, která už probíhá a přináší zaučovací a pracovní příležitosti pro místní vesničany.

 

Obdivujte osobitý Buddha Park

25 aktivit v Laosu 6

Na okraji metropole Vientiane nedaleko thajsko-laoského Mostu přátelství naleznete jedinečný park plný osobitých skulptur a známý jako Buddha Park (Xieng Khuan). Založil ho v roce 1958 kněz-šaman Luang Pu Bunleua Sulilat a můžete zde spatřit sochy Buddhy všech velikostí, tvarů a stylů včetně pár skutečně psychedelických kusů, to vše v tiché zahradě vedle Mekongu.

Tip: Do parku se dostanete autobusem č. 14 od tržnice Talat Sao Morning Market v centru města.

 

Ochutnejte tradiční laoské pouliční jídlo

Laoská města nabízejí spoustu mezinárodních restaurací a podniků s jídlem včetně kvalitních restaurací, ale abyste skutečně poznali pikantní chutě laoských pokrmů, měli byste se vydat do ulic a jíst tam, co místní. Od polévky s tapiokovými nudlemi přes grilované maso až po lepivou rýži zabalenou do banánových listů, Laosané jsou mistry v pouličním jídle. Můžete se těšit na skutečné kulinářské lahůdky.

Tip: Laosané vstávají velmi brzy a nejlepší pouliční jídlo je obvykle k dostání v době snídaně před 8 hod.. Běžte tam, co místní, a dobrou chuť!

 

Dobrodružství na kole či pěšky v odlehlých severních provinciích

Na severovýchodně Laosu u hranic s Čínou leží provincie Phongsaly, odlehlý méně navštěvovaný kout už tak tiché země. Čekají zde původní hory a dobrodružné stezky patřící k nejlepším v Laosu na ty, kdo se odváží vydat mimo obvyklé trasy. V kopcích žije 15 oficiálních menšin včetně kmenů Akha, Yao, Khmou a Hmong. Výlety do okolních kopců organizuje Amazing Lao Travel, jediný poskytovatel trekingového vybavení ve městě; jeho kancelář naleznete západně od hlavní křižovatky v Phongsaly .

 

Ubytujte se ve stromovém domě v lese gibonů

Gibbon Experience je ekologicky projekt založený na turistice, který nabízí hostům příležitost přenocovat v domě na stromě ve výšce 40 m, kam se dostanete jedině po zipline korunami stromů. Při troše štěstí můžete zahlédnout některého z asi 1300 zbývajících gibonů, kteří v lese žijí. Lokalita se nachází u thajské hranice u města Huai Xai a nabízí skvělý způsob, jak začít nebo ukončit svoji návštěvu Laosu.

Tip: Pamatujte na to, že k začátku tratí zipline vede velmi namáhavý a parný výstup, takže je potřeba alespoň střední úroveň fyzické kondice.

Akční nabídka ubytování: