Jak vybrat sportovní sluchátka na běh? Nejlepší sluchátka na běhání

Jak vybrat sportovní sluchátka na běh? Nejlepší sluchátka na běhání 1

Nejlepší sluchátka na běhání: TOP 7 produktů podle recenzí a testů
nejlepší sluchátka pro běh a sport.

Pokud rádi běháte a neumíte si tuto aktivitu představit bez poslechu hudby, pak se dříve či později ocitnete před otázkou – jaká jsou ta nejlepší sluchátka na běh? Ty, které používáte nyní, mohou mít už pár nedostatků. S dobře padnoucími sluchátky, která jsou vytvořena pro potřeby sportujících lidí a podmínky venkovního prostředí, budete mít z běhu ještě lepší pocit a zážitek.
Ať už během běhu posloucháte svoji oblíbenou rytmickou hudbu, nebo jste propadli trendu podcastů a audioknih, běh se sluchátky v uších umí být perfektním odreagováním pro tělo i mysl. Kvalitní sluchátka na běhání, fitness či jiný sport by měla v první řadě perfektně sedět, hned za tím nabízet vyšší odolnost vůči vlhkosti a opotřebení a v neposlední řadě by jejich přední vlastností měla být i solidní kvalita reprodukce.

  • Jaké vlastnosti a výbavu by měla mít sportovní sluchátka pro běhání?
  • Jaký typ sluchátek bude pro vás nejlepší?
  • Jsou lepší drátová nebo bezdrátová sluchátka?

To nejdůležitější naleznete v následujícím průvodci výběrem.

Pokud vás dostupná nabídka s tímto zaměřením ohromí svojí rozmanitostí, neváhejte a vezměte si na pomoc testy a recenze sluchátek na běh a sport, kde naleznete informace z první ruky. Mezi favority nebudou chybět modely od známých značek, jakými jsou například Beats by Dr. Dre, Shokz, Jabra, APPLE či Sony, které se dostaly i do následujícího žebříčku.

V široké nabídce sluchátek různých typů a určení je stále obtížnější se zorientovat. Ať už dáte na zkušenosti svých známých, nebo se vypravíte cestou vlastního pátrání, i při úplně prvním laickém pátrání vám výběr usnadní samotní výrobci. Sluchátka určená pro sportovní aktivity totiž často doprovází ilustrační obrázky usměvavých běžců, kteří se těší z nové výbavy.

V popisu samotných produktů naleznete označení jako „sportovní“, „pro běhání“, „pro trénink“ či „vhodné i pro plavání“. Na první pohled se sice nemusí lišit od sluchátek, která používáte běžně, avšak pohled na bližší parametry ukazuje jistá vylepšení a změny.

Základní otázky před výběrem

Tak, jak nebudete běhat v nevhodných teniskách, ani u sluchátek byste neměli sahat po provedení, které by vás později omezovalo. Pojďte si zodpovědět několik jednoduchých otázek:

  • Jaká sluchátka vám při nošení nejméně překážejí?
  • Upřednostňujete stabilní kabelové připojení nebo jste zastánce bezdrátového přenosu?
  • Budete sportovat v náročnějších externích podmínkách nebo ve fitku
  • Potíte se více nebo méně?
  • Potřebujete sluchátka s funkcí potlačení okolního ruchu?

Typy sluchátek na sport dle konstrukce

Sluchátka do uší (špunty)
Aktuálně nejprodávanější sluchátka pro běh a sport si obecně získala velký zástup příznivců. Jsou lehké, nenáročné na uskladnění a pokud trefíte správný tvar, v uchu i perfektně sedí. Oblíbená jsou zcela bezdrátová sluchátka ale i sluchátka propojená navzájem kabelově, která se smartphonem komunikují bezdrátově. V případě tohoto řešení je totiž menší šance, že vám jedno sluchátko vypadne a ztratíte jej.

Sluchátka za uši

Tento typ sluchátek se sice vkládá do uší, ale ne tak hluboko jako špunty. Součástí konstrukce jsou pohodlné klipy z měkkého silikonu, které se nasouvají za ušní boltce. Uživatelé si pochvalují pohodlné nošení, nižší míru vypadávání a stále poměrně nízkou hmotnost. Vyrábějí se jako zcela bezdrátové nebo mezi sebou propojené, přičemž spojovací kabel (silikonový pás) vede za zátylek.

Náhlavní sluchátka

Snad nejtradičnější představu o sluchátkách není třeba zvláště představovat. Dva kulaté ušní boltce, které se přikládají na uši spojuje přizpůsobitelný hlavový mostu. Třeba počítat s větší hmotností, posouváním při otřesech a také faktem, že uši se při sportování mohou pod ušními polštářky potit. Uplatnění najdou při méně dynamickém cvičení – například při posilování.

Způsob napájení – drátové vs. bezdrátová sportovní sluchátka

Drátová sluchátka na sport

Lákají nižší cenou a stabilním přenosem zvuku. Se smartphonem jsou propojeny kabelem a není třeba dohlížet na to, zda se náhodou nevybíjejí. Nicméně, právě kabel při většině sportovních aktivit překáží. Pokud byste chtěli nechat telefon doma, musíte se obejít i bez oblíbené hudby.

Bezdrátová sluchátka

Mají vlastní zdroj energie – vestavěné akumulátory. Výdrž na jedno nabití je proto jedním z hlavních parametrů, kterému je třeba přikládat důraz. Při výběru pečlivě sledujte, jak je výdrž sluchátek uváděna. Vysoké hodnoty (například 36 hodin) mohou zahrnovat i postupné dobíjení v nabíjecím pouzdře. Prémiové modely mají navíc velmi dobrou odolnost vůči vodě – a to až na úrovni IPX8. Neleknou se náhlých přeháněk, ani plavání. Bezdrátová sluchátka s telefonem nebo smart hodinkami komunikují nejčastěji prostřednictvím Bluetooth technologie. Samotná sportovní sluchátka mohou být navzájem propojena nebo jde o tzv. True Wireless sluchátka – tedy zcela bez kabelu.

Frekvenční rozsah – Mluví o tom, jaké frekvence zvuku dokáží sluchátka reprodukovat. Standardem se stal rozsah od 20 -20000 Hz.
Citlivost – Bývá vyjádřena v decibelech (dB) a vyjadřuje akustický tlak. Čím je citlivost vyšší, tím jsou sluchátka schopnější dosáhnout vyšší hlasitosti při nižší spotřebě energie.
ANC / Active Noise Cancelling – Jedná se o technologii, která se stará o aktivní potlačení okolního hluku. V tomto režimu uslyšíte pouze zvuk ze sluchátek, vnější ruchy sluchátka utlumí. Při sportování venku je dobře zachovat jistou obezřetnost a slyšet přijíždějící auta či kola. Ve fitku však můžete okolní ruch strojů a urečně „kolegy“ chytře utlumit.
Mikrofon – Oblíbený prvek výbavy umožňuje realizovat hovory kdykoli potřebujete.
Hlasový asistent – Výbava pokročilých, dražších modelů umožňuje hlasovými povely ovládat playlist s hudbou, nastavovat hlasitost či přijímat hovory.

Odolnost sluchátek na sport a běh

Odolnost je v případě sluchátek na běh, fitness či sport parametrem, který jde výrazně do popředí. Nejde přitom jen o konstrukční odolnost, důležitá je přidělená hodnota mezinárodní normy IP, za kterou následují obvykle 2 hodnoty – první číslo vyjadřuje stupeň ochrany před pevnými částicemi, druhé zase stupeň ochrany před vodou.

Čím vyšší čísla, tím komplexnější a účinnější ochrana. V případě sportovních sluchátek je vhodné sáhnout po modelech s IPX5, IPX6, IPX7 a IPX8. Sluchátkům s IPX5 by neměl překážet pot ani lehký déšť. Se sluchátky s IPX8 si už můžete zaplavat.

Velký výběr sluchátek

 

Ovládání sluchátek

Ovládací prvky na sluchátkách slouží k jejich zapnutí/vypnutí, nastavení hlasitosti či přijímání hovorů.

Kabelová sportovní sluchátka mívají ovládání na kabelu nebo samotné konstrukci sluchátek. Bezdrátová sluchátka můžete ovládat malými tlačítky přímo na sluchátkách nebo mají oblíbené dotykové ovládání. Premianti v této kategorii se pyšní hlasovým asistentem.

Design sportovních sluchátek

Už dávno pryč jsou časy, kdy jsme si za dům vyběhli ve starých teplácích a několikaletých teniskách. Důraz na kvalitu, funkce a design sportovní výbavy roste se zájmem o samotný sport. Je proto zcela přirozené, že budete přihlížet také k designu sportovních sluchátek. Ten je ve většině případů dynamický, sportovní, podporující funkčnost. Můžete si na běh vybrat zcela nenápadná sluchátka, ale potěšit se i krásně fialovými nebo zlatými špunty. Nabídka je bohatá a má co nabídnout každému zájemci.

Nejlepší značky sportovních sluchátek

Něco jsme již naznačili v předchozím dělení, ještě si však na závěr v krátkosti představme výrobce, kteří mají s výrobou sportovních sluchátek bohaté zkušenosti.

Beats by Dr. Dre – sluchátka, která provedením okouzlí i náročné. Precizní provedení a top parametry v mnoha směrech.
Shokz – Bezdrátová sportovní sluchátka s futuristickým designem využívají pokrokové technologie. Inspirováno potřebami profesionálních sportovců.
Jabra – Oblíbená, zcela bezdrátová sluchátka do uší. Dobrý poměr cena/výkon.
Apple – Bezdrátové špunty Apple AirPods Pro přinášejí kvalitní zvuk a vysokou úroveň pohodlí. Výborné recenze.
Sony – Široká nabídka sportovních sluchátek a sluchátek pro běh. Různé konstrukce i ceny.
JBL – Sportovní sluchátka JBL si svými kvalitami dokázala získat spoustu příznivců. Lákadlem je příznivá cena.
Bose – Pokud hledáte nadprůměrnou kvalitu, pohodlí a špičkový zvuk, sluchátka Bose mohou být dobrou volbou.