AJANTA – NEUVĚŘITELNÉ JESKYNĚ BUDHISTICKÝCH MNICHŮ

AJANTA – NEUVĚŘITELNÉ JESKYNĚ BUDHISTICKÝCH MNICHŮ 1

.Starobylý Jeskynní komplex postavený před naším letopočtem v okrese Aurangabad ve státu Maháráštra v Indii. Ajanta bylo útočištěm buddhistických mnichů, které bylo dlouho zapomenuté.

32 jeskynních chrámů je příkladem buddhistického sakrálního umění. Slouží jako inspirace pro všech budoucích umělců.

Přestože jeskyně byly dobře známé místního obyvatelstvu, svět se o nich dozvěděl jen v 19. století, kdy jejich objevil britský důstojník. Ten byl lovit tygry v džungli a narazil na vchod do jeskyně. Vchod byl těžce přístupný a zarostlých rostlinami, proto požadujeme obyvatel z nedaleké vesnice, aby mu pomohli vyčistit cestu. Uvnitř jeskyní nebyly jen podzemní dutinové prostory, ale objekty jeskyní Ajanta jsou starobylé kláštery a uctívané haly postavené ve stylu dvou různých buddhistických tradic.

Jeskynní skalní chrámy Ajanta byly postaveny mezi lety 100 před naším letopočtem a 100 našeho letopočtu. Druhá etapa stavby začala v 5. století našeho letopočtu. V současnosti jsou jeskyně Ajanta jedním z nejpopulárnějších turistických atrakcí ve státu Maháráštra s obrovskými davy návštěvníků. Starobylý Jeskynní komplex byl v roce 1983 zapsání na seznam světového dědictví UNESCO