Nové pohádkové muzeum H. Ch. Andersena bylo otevřeno v Dánsku

Nové pohádkové muzeum H. Ch. Andersena bylo otevřeno v Dánsku 1

Nové muzeum v Dánsku Vás zve do světa snového designu, kde v různých fantastických formách ožívají pohádky světoznámého dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Po sedm let trvající renovaci a zahájení bylo v dubnu plně otevřeno upravené muzeum H.C. Andersen Hus v autorově rodném městě Odense. S plochou 1672 m² je to jedno z největších muzeí v Dánsku; zahrnuje podzemní muzeum, dětské kulturní centrum a zahradní labyrint.  Japonští architekti z Kengo Kuma (stejní lidé, kteří stáli za novým Olympijským stadionem v Tokiu) si vzali inspiraci z pohádky Křesadlo pro design muzea, které nejprve působí malé a skromné a pak se před Vámi otevře jako rozsáhlý komplex. Návštěvníci vstupují dovnitř přes malý žlutý domek, kde se Andersen v roce 1805 narodil, a procházejí ulicemi starého města Odense až k podzemnímu muzeu s expozičními prostory, animacemi a hudbou.

 „Myšlenka spočívající za architektonickým designem se podobá Andersenově metodě, kde malý svět náhle expanduje do celého univerza,“ explains Kengo Kuma.

Andersen zemřel v roce 1875 a je znám svými nadčasovými příběhy, jako je Ošklivé káčátko, Císařův slavík, Princezna na hrášku, Palečka a Děvčátko se sirkami. Mladší generace se s jeho dílem seznamují prostřednictvím Disneyho filmů, které se jím inspirovaly, např. Ledové království, Malá mořská víla nebo Není král jako král. Nové muzeum si klade za cíl přehodnotit, jak se vypráví příběh pohádkářova života a díla, a zabývá se jeho tématy prostřednictvím expozic, které nejsou zaměřeny jen na děti, ale na návštěvníky všeho věku.

 

Co je v muzeu k vidění

Muzeum je plné umění ověnčeného cenami a objekty od místních i zahraničních umělců, včetně amerického spisovatele Daniela Handlera (známého spíše jako autora Lemony Snicket), španělské ilustrátorky Sandry Rilovy, výtvarnice Veroniky Hodges a loutkáře Andy Genta (který předtím pracoval na projektech pro filmaře Tima Burtona a Wese Andersona), kteří se zabývali tématy z Andersenova díla prostřednictvím interaktivních expozic, architektury, světla, hudby a obrázků.

„Umělecký vesmír Hanse Christiana Andersena je fantastický, protože převrací, jak si představujete tento svět, o kterém jste si mysleli, že ho znáte, aniž by na jeho místo vkládal něco jiného,“ říká kreativní ředitel muzea Henrik Lübker. „Jeho pohádky nesměřují k univerzální pravdě, ale spíše do otevřeného prostoru – ke zvláštnosti a mnohotvárnosti světa. V novém muzeu tuto dvojznačnost udržujeme tím, že využíváme Andersenovy vlastní umělecké strategie jako výchozí bod pro to, jak je zahrada, dům a výstava formována, stejně jako za mnoho uměleckých příspěvků, které také budou součástí muzea.“

V hlavní budově je umístěna kavárna a zařízení pro návštěvníky, zatímco výstavní prostory se nacházejí pod zemí. Dále je zde dětské kulturní centrum a zahradní labyrint.

 

Na co vše se vstupenka do muzea vztahuje

Vstupenka stojí 165 dánských korun (19 GBP/24 USD) pro dospělé, zatímco děti mají vstup zdarma. Vstupenka Vám umožňuje tentýž den vstup do H.Ch. Andersens Hus, do dětského domu H.Ch. Andersena a do Møntergården, městského historického muzea. V pondělí je muzeum H.Ch. Andersens Hus je zavřeno.

 

Kam se podívat, když budete v Odense

Ulice dlážděné kameny vedou mezi domy v pastelových barvách ve třetím největším městě Dánska, které působí jako pohádková lokalita samo o sobě. V Odense najdete spoustu atrakcí spojených s Andersenem (i na semaforech uvidíte zelené a červené obrázky spisovatele), tak jako několik velkých galerií a muzeí, jako je muzeum umění BRANDTS a restaurace s největším počtem michelinských hvězdiček v zemi mimo metropoli. Odense leží na ostrově Fyn a dostanete se tam z Kodaně asi za 2 hodiny, když přejedete přes visutý most Storebæltsbroerne.

Akční nabídka ubytování Cabinn Odense