Hlavní atrakce Florida Keys

Hlavní atrakce Florida Keys 1

Jižně od Miami se nachází Florida Keys, řetězec korálových ostrovů různé velikosti, který se táhne po délce více jak 177 km mezi Atlantikem a Mexickým zálivem. Až do ničivého hurikánu v roce 1935 byly ostrovy spojené železnicí sahající až ke Key West, odkud bylo možné pokračovat lodí do Havany na Kubě. Dnešní odvážně navržená dálnice Overseas Highway US 1 vede přes 42 mostů a řadu umělých vyvýšených cest. Ostrůvky Sands Key, Elliot Key, Cotton Key a Old Rhodes Key ležící u laguny Biscayne Bay jsou dnes součástí Národního podmořského parku Biscayne zřízeného v roce 1980. U ostrůvku Key Largo se nachází Státní park korálový útes Johna Pennekampa a Národní mořská rezervace Key Largo. Obec Islamorada se považuje za „světovou metropoli sportovního rybaření“, mnoho lidí však míří rybařit také do Marathonu. Na ostrůvku Grassy Key leží Centrum pro výzkum delfínů, kde se natáčel TV program Flipper. Marathon je druhé největší město na ostrovech Keys. Nový Sedmimílový most (Seven Miles Bridge) postavený v roce 1982 vede do Státního parku Bahia Honda s krásnou pláží na koupání. Na ostrůvku Big Pine Key se nachází rezervace jelenců mangrovových.

V dávných dobách používali piráti ostrovy Keys jako svoji dočasnou základnu při loupežných výpravách na pevninu. Většina jejich aktivit však ustala po roce 1822, kdy americké námořnictvo začalo střežit okolní vody a postavilo si základnu na Key West.

Korálové útesy v Keys jsou jediné v kontinentální části USA, přičemž hrály významnou roli v raném období hospodářského rozvoje. Když na mělké útesy narazily lodě, místní zachránili náklad a prodali ho; praxe známá jako wrecking byla jedním z prvních oborů, které do oblasti přinesly prosperitu. K dalším významným hospodářským aktivitám patřil lov mořských hub a výroba doutníků.

 

Státní park Korálový útes Johna Pennekampa

U ostrůvku Key Largo se nachází Státní park Korálový útes Johna Pennekampa (John Pennekamp Coral Reef State Park) a Národní mořská rezervace Florida Keys (Florida Keys National Marine Sanctuary), jediné živé korálové útesy v kontinentální části USA. Bohatý podmořský život a řada vraků sem přitahuje velký počet šnorchlařů a hloubkových potápěčů. Součástí parku je malá lokalita na plavání s pláží pokrytou lasturami, mnoho lidí však přichází šnorchlovat či se potápět. Nacházejí se zde místa pro pořádání pikniků a informační centrum s expozicemi o prostředí a mořském životě v parku. K dispozici je řada výletů včetně vyhlídkových plaveb na lodích s proskleným dnem, které umožní pohled z blízka na svět pod hladinou. Nejdelší ostrov z Florida Keys je Key Largo, který představuje dobrý úvod do života na Keys; má mnoho přístavišť, obchodů s rybářskými potřebami a příležitostí k potápění.

 

Státní park Bahia Honda 

Ve Státním parku Bahia Honda se nachází nepochybně nejkrásnější pláž nejen na Keys, ale na celé Floridě. Park má ve skutečnosti dvě od sebe oddělené pláže, kdy jedna velká je obrácena k otevřenému oceánu a druhá menší nabízí výhled na starý železniční most; působivé jsou však výhledy z obou. Také je zde tábořiště a místa pro pořádání pikniků.

 

Národní park Dry Tortugas

Národní park Dry Tortugas ležící v tyrkysových vodách Mexického zálivu 113 km od Key West je přístupný pouze na lodi nebo hydroplánu. Na souostroví tvořeném 7 ostrovy lemovanými plážemi se nachází Fort Jefferson, mohutné opevnění, který pokrývá celý jeden ostrov. Většina návštěvníků na ostrovy zavítá při výletech z Key West.

 

Hemingwayův dům 

Někdejší dům spisovatele Ernesta Hemingwaye nacházející se na Key West je významnou částí kulturní historie Floridy. Návštěvníci si jej mohou prohlédnout, přičemž zde spatří také volně žijící kočky, které jsou potomky Hemingwayových kočičích mazlíčků.

 

Marathon  

Městečko Marathon představuje centrum obchodu a sportovního rybaření ostrovní skupiny Middle Keys, z něhož si snadno můžete zařídit charterové plavby. Sídla na ostrově mají historii sahající až do 19. století. V roce 1908 dosáhla železniční trať Henryho Flaglera až do vesnice Marathon, který se stal ústředím tehdejšího prodloužení železnice až do Key West.

 

Národní rezervace jelenců mangrovových   

Ostrov Big Pine Key ležící mezi Marathonem a Key West je domovem jelenců mangrovových a nachází se zde jejich rezervace National Key Deer Refuge. Jedná se o miniaturní druh jelena, který dosahuje v dospělosti rozměrů velkého psa. Rezervace byla zřízena v roce 1957 na ochranu ohroženého druhu, který byl v 50. letech kvůli lovu už téměř vyhubeni. Rovněž na Big Pine Key se nachází Blue Water Hole, sladkovodní jezero v dřívějším lomu, které přitahuje aligátory a želvy.

 

Centrum pro výzkum delfínů 

Centrum pro výzkum delfínů (Dolphin Research Center) umožňuje návštěvníkům se dozvědět více o atlantických delfínech skákavých a lachtanech kalifornských. Seznámit se s různými druhy delfínů můžete při komentovaných prohlídkách, stejně tak jako sledovat trenéry při interakci s delfíny.

 

Nejjižnější bod kontinentálních USA   

Na Key West se nalézá nejjižnější bod USA. Na tomto místě na pobřeží stojí pestře pruhovaný sloup, který patří k nejfotografovanějším místům ve městě.