Nejlepší budovy roku 2022

Nejlepší budovy roku 2022 1

Elektrárna Battersea – WilkinsonEyre 

Téměř 40 let poté, co byla vyřazena z provozu, byla elektrárna Battersea v Londýně pečlivě zrestaurována firmou WilkinsonEyre, která ikonickou budovu proměnila v komplex se smíšeným využitím uchovávající si svůj původní charakter. Pokud jde o vnitřek budovy, prostory Turbine Halls byly proměněny v prodejní část, zatímco ovládací místnosti dnes obsadily bary a prostor pro konání akcí. Gigantická hala Boiler Room (Kotelna) byla proměněna v kancelářský prostor. Komíny byly upraveny pomocí původních stavebních metod a v jednom z nich je dnes umístěn prosklený výtah.

Battersea v Londýně – okrsek, park a slavná elektrárna 

Nová knihovna Magdalene College v Cambridge – Níall McLaughlin Architects

Nedávný vítěz Stirlingovy ceny (přední britské ceny za architekturu), nová knihovna Magdalene College v Cambridge, Anglie, spojuje krásný dřevěný design s pozoruhodnou trvanlivostí – budova by měla vydržet nejméně 400 let. Navrhla ji firma Níall McLaughlin Architects a byla vybudována z cihel a trámů z křížově laminovaného dřeva (CLT), zatímco přirozené světlo uvnitř maximalizuje řada světlíků. Navíc pečlivě umístěné větrací komíny vytvářejí komínový efekt, který přispívá k přirozenému chlazení prostoru a zajišťuje pohodlné místo pro čtení.

 

CapitaSpring – BIG/CRA 

CapitaSpring, výsledek fascinující spolupráce mezi developerem horizontálních mrakodrapů CapitaLand s Bjarke Ingels Group (BIG) a Carlo Ratti Associati (CRA), je mrakodrap, který doslova praská ve švech zelení. Tyčí se do výšky 280 m nad Singapurem a má hliníková fasáda, z níž vyčnívá spousta bujné zeleně rostoucí uvnitř. Na jeho 51 patrech se nalézají kanceláře i obytné prostory, a také chodník „Zelená oáza“ pro veřejnost, který je plný rostlin, dále farma na střeše a nejvyšší veřejné vyhlídkové místo ve městě.

 

Museum of the Future – Killa Design 

Nejlepší budovy roku 2022 2

Museum of the Future („Muzeum budoucnosti“) v Dubaji, které vyniká především smělostí designu, vytvořila firma Killa Design ve spolupráci s techniky z Buro Happold. Budova má celkově tvar velkého stříbrného oka a její fasáda je pokryta arabským písmem. Stojí na podiu, které je navrženo jako zelený svah kopce s asi 100 místních druhů stromů a rostlin odolných vůči suchu. Budova muzea dosahuje maximální výšky 77 m a její exteriér z nerezové oceli a skla je zdoben motivačními citáty premiéra SAE a dubajského panovníka.

 

PAE Living Building – ZGF Architects 

PAE Living Building od ZGF Architects je dalším dobrým příkladem odolné dřevěné budovy. Kancelářská budova byla postavena převážně ze dřeva a měla by snést i silná zemětřesení a vydržet 500 let. Nachází se v Portlandu v Oregonu, USA, na dřívějším parkovišti a byla vytvořena z ekologicky získaného lepeného laminovaného dřeva a CLT, ale částečně také z betonu. Celkový design vzdává hold architektuře ve městě a minimalizuje použití energie ze sítě jak pasivně, tak pomocí zelené technologie, jako jsou solární panely.

 

SuperHub – De Zwarte Hond

Superhub v Nizozemsku je dřevěná tržnice s působivým stropem připomínajícím katedrálu a má flexibilní uspořádání interiéru, které by mělo zajišťovat možnost stálého používání několik dalších desetiletí. Podpůrná stavba je celá vytvořena ze sloupů a trámů z CLT, které vytvářejí působivou výšku stropu 9 m. Podle architektů z De Zwarte Hond je stavba dostatečně stabilní, aby snášela místní seismickou aktivitu, zatímco na střeše jsou umístěny solární panely, aby se snížila spotřeba elektřiny ze sítě.

 

Bee´ah Headquarters – Zaha Hadid Architects

Kancelářská budova Bee´ah Headquarters od studia Zaha Hadid, která se mimořádně dobře vyjímá v drsném terénu pouště, je navržena s efektivním využitím energie a nachází se ve městě Šardžá ve Spojených arabských emirátech. Budova je v klasickém stylu Zahy Hadid a má úžasný zakřivený exteriér ze sklolaminátového betonu, který je navržen tak, aby snižoval zahřívání sluncem a zároveň ladil se zdejší krajinou. Konstrukce v interiéru udržovat příjemnou teplotu, spolu s přirozenou ventilací a zastíněnými prostory. Částečně byla vybudována z recyklovaných materiálů. Systém úpravy vody na místě filtruje odpadní vodu a veškerá požadovaná energie pochází ze solární farmy připojené k akumulátoru.

 

Vancouver House – BIG

Další vynikající mrakodrap od BIG, Vancouver House, má celkovou formu, která je víc než jen zajímavá napohled. Vznikla jako řešení pro velmi náročné místo, které (podle slov firmy) byla mimořádně malé pro stavbu. Přísné předpisy pro místní plánování v kanadském Vancouveru vyžadují, aby byla věž minimálně 30 m od mostu, dokud nedosáhne výšky 30 m. V reakci na to BIG vytvořil formu věže tak, že se zvedá ze země na tenkém trojúhelníkovém podiu/základně a pak se kroutí a rozšiřuje, přičemž dosahuje maximální výšky 155 m.

 

The Ascent – Korb+Associates Architects 

The Ascent od Korb + Associates Architects nacházející se v Milwaukee ve Wisconsinu, USA, je nejvyšší dřevěný mrakodrap světa, který dosahuje výšky 86,6 m. Má 25 pater, kdy v nižších patrech jsou umístěny obchodní a občanské prostory a nad nimi 259 bytů. Strukturálně stojí nad nad 5 úrovněmi betonových parkovacích garáží na pilotách z ocelových trubek vyplněných betonem, a také má 2 betonová jádra ukrývající výtahovou šachtu a schodiště. Věžová část je vybudována především z trámů a sloupů z lepeného laminátového dřeva (glulam) nesoucích podlahy z CLT.

 

Grand World Phu Quoc Welcome Center – VTN Architects

VTN Architects předvádějí mistrovskou práci s bambusem v případě Grand World Phu Quoc Welcome Center ve Vietnamu. Úžasná budova návštěvníky nadchne složitou stavbou, která je vytvořena z více jak 42 000 kusů bambusu. Dosahuje celkové výšky 14,8 m a tvoří ji betonová základna a došková střecha, s nainstalovaným světlíkem pro maximalizaci množství přirozeného světla uvnitř. Hlavní stavba je vytvořena z mnoha vrstev modulárních kusů bambusu, které byly pečlivě spojeny pomocí lan a kolíků.

Nejlepší obytné domy roku 2022