Architekti jejichž vize se stává skutečností

Architekti jejichž vize se stává skutečností 1

Komfort, soukromí, útočiště, svoboda a mnoho dalších funkcí přináší moderní a ekologická Obytná buňka o které jsem mluvila s jejím tvůrci – Nice Architects …

Začneme od toho kdo jste, co jste?

Jsme architektonické studio, tři zakladatelé: Soňa Pohlová a bratři Tomáš a Igor Žáček. Začínali jsme jako studenti architektury, zkušenosti jsme nabrali v zahraničí, později jsme se vrátili na Slovensko.

Nice Architects jsme založili v roce 2008. architektuře se oficiálně živíme od roku 2010, kdy jsme si otevřeli naše studio v Cvernovka.

foto-atelier

Co děláte? Co je jádrem vaší práce?

Pod naší platformou máme větší portfolio služeb – od interiérů, rodinných domů, veřejných a obytných budov, přes vizualizace, urbanistické studie. Naší specialitou je bytová architektura. Také se účastníme architektonických soutěží. Tak se začal i náš projekt Eco Capsule.

Jak vznikl váš startup?

Eco Capsule vznikla v roce 2009 jako naše reakce na jednu architektonickou soutěž v Americe. Úkolem bylo udělat obytnou mobilní buňku na farmě. Naším návrhem bylo toto „futuristické vejce“. Soutěž jsme sice nevyhráli, ale našeho návrhu se chytili média.

Začaly se nám ozývat lidé, že by si tobolku rádi koupili. V té době jsme bohužel neměli čas se našemu projektu věnovat do hloubky. Odkládali jsme ho a odkládali. Projekt jsme opět nastartovali naší přihláškou na letošní Web Summit v Dublinu, kde budeme v listopadu Eco Capsule prezentovat.

Jak Eco Capsula funguje?


3d44feb3329425c71fbad478d2a33e5a

Je to obytná buňka, která bez napojení na sítě vyrábí energii ze slunce, zachycuje dešťovou vodu a větrnou energii. Člověk, který je odstřižen od civilizace v ní dokáže dlouhodobě přežít. I když je malých rozměrů, dokáže pohodlně ubytovat dva dospělé lidi.

Součástí je vestavěný kuchyňský kout, splachovací WC a sprcha s teplou vodou. Poskytuje dostatek úložného prostoru a prostoru na spaní či jiné aktivity. Naší filozofií při tvorbě konceptu bylo přežití v přírodě, v souladu s ní, ale s komfortem který poskytují moderní technologie dnešní doby.

Vytvořili jsme obytnou buňku, ve které prožijete i v extrémních podmínkách a také vám poskytne únik před realitou. Jednou z jejích funkcí je tedy bydlení ale dokáže fungovat i napojena na další obytné buňky.

Její výhodou je větší efektivita a regulace energie.

Důležitou otázkou byla pro nás doprava. Proto je Eco Capsule takových rozměrů, že se celá vejde do lodního kontejneru a tím pádem stačí, když ji dopravíte na dané místo a nejsou pro ni zapotřebí žádné další konstrukce ani montáž.

ecocapsula-02_0

V jaké fázi se váš projekt nachází?

Jsme ve fázi, kdy máme navržený projekt, chceme se propagovat a najít další finance na rozvoj. Prototyp ještě nemáme hotový, proto momentálně hledáme sponzora. Zároveň na ní chceme vychytat chyby pomocí prototypu.

Jaké jsou vaše další plány?

Postupně chceme rozšiřovat naše portfolio a měnit interiér, aby byla Eco Capsule dostupná různým cílovým skupinám a také aby mohla být umísťována do různých prostředí pro různé účely.

Sonický a Tomáši děkujeme za rozhovor a držíme palce na Web Summitu.