10 nejhezčích vesnic v anglické oblasti Cotswolds

10 nejhezčích vesnic v anglické oblasti Cotswolds 1

Pokud byste si měli představit typický anglický venkov, možná si vybavíte právě krajinu Cotswolds. Oblast zabírá část jihocentrální a jihozápadní Anglie a hrabství West Midlands, je poseta půvabnými vesničkami v údolích řek a elegantními městečky s bohatou historií, které všechny vyzařující kouzlo anglického venkova.

 

Slaughters – pastorální dokonalost

Pokud bychom museli uvést nejhezčí vesnici v oblasti Cotswolds, byl by to Lower Slaughter a Upper Slaughter. Vesničky spojené potokem Eye, přítokem řeky Windrush, se mohou chlubit tradičními chalupami z vápencového kamene, kde Eye plyne a šplouchá pod sérií kamenných mostů. Zajímavé je, že zatímco jméno může vyvolávat představu krvavé historické bitvy (slaughter=jatka), ve skutečnost je odvozeno od starého anglického slova pro blátivé místo, které popisuje zemi, na níž byla vesnice postavena. Starý mlýn v Lower Slaughter (úvodní foto) je nezbytnou, a přitom půvabnou zastávkou s dlouhou historií: mlýn na tomto místě je zaznamenán už v knize Doomsday Book z roku 1086. Dnes je v něm umístěno muzeum, obchod s řemeslnými výrobky a čajovny, a také salonek proslulý svou domácí zmrzlinou. Do Upper Slaughter se dostanete po cestě vedoucí proti proudu Eye, když budete vyhlížet alžbětinské sídlo na pravé straně. Někdejší fara ze 17. století v 8akrovém parku s meandrující říčkou dnes ukrývá Lords of the Manor Hotel 4*, kde se můžete ubytovat, pokud si přejete bydlet ve velkém aristokratickém stylu.

Akční nabídka ubytování Lords of the Manor Hotel

.

Blockley – nádherné zahrady

Krásné Blockley vybudované na sérii teras nad údolím potoka Knee Brook nabízí okno do středověké anglické krajiny. Otevřené pastviny na kopci naproti vesnice s pasoucími se ovcemi vypadají stejně jako tenkrát, když byly ovce přiváděny do Blockley na ostříhání a jejich vlna se pak spřádala v zařízeních dole v údolí. Později byla zařízení na zpracování vlny změněna na zpracování hedvábí; toto dědictvím dnes můžete spatřit při procházce labyrintem stezek ve vesnici, když budete hledat budovy Old Silk Mill a Ribbon Mill. O idylickém půvabu svědčí také to, že vikariát a kostel sv. Petra a Pavla v Blockley posloužily při natáčení TV seriálu Otec Brown. Pokud jde o další atrakce, v Blockley se nacházejí elegantní anglické venkovské zahrady, kde si romantici a zahradníci nesmí nechat ujít Mill Dene Garden. Terasovitá zahrada ve starém údolí s pěkným potokem nabízí fantastické panoramatické výhledy na zvlněnou krajinu Cotswold. Dále je zde ovocná zahrada a bylinková zahrádka, a k tomu umělá jeskyně určená k relaxaci.

Akční nabídka ubytování Primrose Cottage Blockley

.

Burford – vstupní brána do Cotswolds

Burford, často nazývaný „vstupní brána do Cotswolds“ (spadá do regionu Oxfordshire Cotswolds), se může chlubit mimořádně krásnou hlavní ulicí s atraktivními domy ze 17. a 18. století svažujícími se až k mostu pro koně přes řeku Windrush. V polovině kopce se nachází budova Tolsey (16. století) a v ní Tolsey Museum. Při sestupu se podívejte po nejstarší lékárně v Anglii, Reavley Chemist, která slouží svému účelu od roku 1734 a prodává osvědčené tradiční léčivé prostředky. Výhledu na řeku dominuje obrovský kostel podobný katedrále, jehož nepříliš zdařilá renovace v 19. století podnítila Williama Morrise k založení Společnosti pro ochranu starých budov. Budete-li si chtít udělat základnu v Burfordu, velmi doporučovaný je Burford House 5*, kamenný hostinec ze 17. století s odhalenými trámy, tradičními okny, útulnými krby na dřevo a postelemi s nebesy. Vyhlášené jsou také zdejší čajové párty (cream tea). V jiném případě, pokud budete chtít ochutnat místní dobroty k čaji při jednodenním výletě, se můžete přihlásit na komentovaný celodenní výlet s prohlídkou oblasti, který končí právě čajovým pohoštěním v půvabném Burfordu.

Akční nabídka ubytování Burford House

.

Castle Combe – nejhezčí vesnice v Anglii

Castle Combe ležící v Oblasti výjimečné přírodní krásy Cotswolds na severozápadě Wiltshire bývá označován za „nejhezčí vesnici Anglie“, a určitě patří k nejpůvabnějším, které můžete navštívit v Cotswolds. Nebyly zde postaveny žádné nové domy od počátku 17. století, takže Castle Combe jednoznačně působí pohádkovým dojmem: domy v medovém odstínu, hodiny bez ciferníku z 13. století a malebný most nad bublající řekou. Není proto divu, že už mnohokrát posloužil při natáčení nejrůznějších filmů a TV programů, např. Bridgertonovi a Vlkodlak, Hvězdný prach a Válečný kůň. Také se objevil v původním filmu Dr Doolittle. Pokud jde o možnosti aktivit, po nezbytném snímku mostu se vydejte z Market Place po The Street a pak po pěší stezce a lesní stezce. Je to pěkný okruh dlouhý téměř 9 km, kde můžete zahlédnout datla, sovu nebo káně. Poté zamiřte zpátky na Market Place a dopřejte si zaslouženou pintu piva v idylickém malebném prostředí. Vybrat si můžete z hostinců The White Hart či The Castle Inn 4*, které oba nabízejí také výborné jídlo a stylové pokoje k přenocování.

Akční nabídka ubytování:

Bourton-on-the-Water – Benátky oblasti Cotswolds 

10 nejhezčích vesnic v anglické oblasti Cotswolds 2

Díky elegantním mostům z 18. století, které vedou přes řeku Windrush procházející jeho centrem, je Bourton-on-the-Water znám také jako „Benátky Cotswolds“. Je to rozhodně jedna z nejhezčích vesnic v Cotswolds (a v Anglii vůbec) a zároveň nabízí atrakce, které zabaví celou rodinu. Patří k nim Modelová vesnice u Old New Inn zobrazující Bourton v roce 1937. V Old New Inn si také můžete rezervovat ubytování: zdejší pokoje překypují teplem a vstřícným venkovským kouzlem. Birdland na 9akrovém lesnatém pozemku je další atrakce Bourtonu vhodná pro děti. Žije v něm více jak 500 ptáků, od sov a pelikánů po plameňáky a ibisy, a také se může chlubit jednou chovnou skupinou tučňáků patagonských v Anglii. Park zahrnuje část věnovanou papouškům (Pandemonium of Parrots), Jurassic Journey s modely dinosaurů v životní velikosti a krytou Discovery Zone (ideální pro deštivé odpoledne), takže zde snadno můžete strávit celý den a neuslyšet přitom jedinou stížnost na nudu.

Akční nabídka ubytování Old New Inn

.

Chipping Campden – srdce Cotswolds

Chipping Campden, ležící na začátku národní stezky Cotswold Way Trail, je nejtypičtější městečko v Cotswold, s budovami a starosvětským prostředím, které se uchovalo díky ochraně organizace Campden Trust (od roku 1929). Atraktivitu zdejší hlavní ulice nekazí žádné kabely – všechny byly umístěny pod zem nebo do zadní části domů. Také rušivá průčelí obchodů jsou zakázaná. Další ze zvláštností (a atrakcí) Chipping Campdenu  je obrovská pestrost architektonických stylů, které přečkaly staletí, od tržnice Market Hall (z roku 1627), která vypadá jako italská renesanční loggia, ale s typicky místními střešními štíty, až po dramatickou jakobínskou vrátnici u brány do sídla Campden Manor, známého také jako Old Campden House. Město je rovněž poseté butiky věnovanými luxusním řemeslným výrobkům, což je částečně odkaz Cechu a Školy řemesel (Guild and School of Handicrafts), který byl založen ve východním Londýně v roce 1888 a sem se přesunul v roce 1902. Zamiřte do prodejny domácích potřeb Robert Welch na ul. Lower High Street, kde můžete vidět současnou inkarnaci étosu dokonalosti designu. V jiném případě můžete navštívit muzeum řemesel a designu Court Barn Museum of Craft and Design, kde se dozvíte více o Cechu a můžete si koupit krásnou keramiku, textil  nebo šperky. A jak se dá v Chipping Campden očekávat, znamená to nakupování v mimořádném působivém prostředí.

Akční nabídka ubytování Hadcroft Cottage 

.

Cirencester – metropole Cotswolds

V době po svém založení v 1. stol.n.l. byl Cirencester druhé největší město v římské Británii, které velikostí předčil jedině Londýn. Dnes je to vzkvétající tržní město, kde jsou místní zvyklí na svých zahrádkách nacházet zbytky římské keramiky. Když je o ní řeč, navštivte Corinium Museum, kde můžete obdivovat neuvěřitelné archeologické nálezy dokládající život v Cotswold v průběhu 12 000 let – je to fantastický zážitek pro všechny věkové kategorie včetně dětí. K dalším pamětihodnostem v Cirencesteru patří Cirencester Park. Místní ho nazývají The Mansion („Sídlo“) a leží na 3000 akrech lesa pastvin, přičemž od města jej odděluje nejvyšší živý plot z tisu na světě. Cirencester je také výborné místo k nakupování, a to nejen řemeslných výrobků. New Brewery Arts patří k nejlepším centrům současného řemesla v jižní Anglii, s galeriemi a prodejními dílnami, které můžete procházet, a s kavárnou, kde si můžete odpočinout.  

Akční nabídka ubytování The Fleece at Cirencester

.

Stanton – došková pohádka

Stanton je určitě jedna z nejhezčích vesnic v Cotswolds, kam se můžete vydat – a to říct už něco znamená. Tato farnost v Tewkesbury Borough v Gloucestershire leží na svahu kopce Shenbarrow Hill, úzké ulice orámované mimořádně pěknými kamennými chalupami s doškovými střechami. Zamiřte do Mount Inn ze 17. století kvůli procházce, místnímu pivu a pozoruhodným výhledům směrem k vrchovině Malvern Hills a horám ve Walesu. Umělecky založené typy se mohou podívat na letní kurzy, které pořádá Stanton Guildhouse, vedou je odborníci a týkají se všeho od výroby vitráží a keramiky až po soustružení dřeva a malbu akvarelů. Po prohlídce Stantonu zamiřte do Snowshill Manor and Garden Stanton a Snowshill jsou spojeny skvělou pěší trasou, na níž se budete cítit, jakobyste vstoupili do obrazu. Půvabnou nemovitost chráněnou památkovou organizací National Trust navrhl výstřední umělec Charles Wade, který byl silně ovlivněn uměleckým hnutím Arts and Crafts. Jeho vášeň pro ručně vyráběné věci je zřejmá z vystavených kuriozit, kde je vše od neobvyklých hudebních nástrojů až po okázalé masky.

Hlavní turistické atrakce Anglie

Stow-on-the-Wold – malebné nakupování

Stow-on-the-Wold, nejvýše položené městečko v Cotswolds, představuje zlatý hřeb pro návštěvníky hledající nakupování. Takový byl přitom vždycky – město bylo významným centrem obchodu už od římských dob. Jeho obrovské tržní náměstí dokládá rozsah obchodu s obcemi, který zde probíhal od roku 1107 až do 80. let 20. století (všimněte si dřevěných klád, které kdysi sloužily pro hříšníky).  Stow je bohatý na stylové obchody se starožitnostmi, galerie, lahůdkářství a nezávislé butiky prodávající výrobky ve venkovském stylu. Na náměstí se každý druhý čtvrtek v měsíci koná Farmářský trh. Ze Stow se navíc dobře dostanete do Batsford Arboretum a Cotswold Falconry Centre, které nadchnou děti i dospělé, se stezkami vedoucími lesem a skvělým sovím programem Owl Experience.

Akční nabídka ubytování Benfield

.

Stratford-Upon-Avon – domov slavného dramatika

10 nejhezčích vesnic v anglické oblasti Cotswolds 3

Když navštívíte město Stratford-upon-Avon (více zde) , nejspíš budete chtít vidět všechny (nebo alespoň většinu) zdejších shakespearovských památek. Začnete návštěvou Bardova rodiště na Henley Street. Dále si dejte Shakespearův život do souvislostí v uznávaném muzeu Tudor World a pak zamiřte na místo jeho dalšího domova známé jako New Place. Budova byla zbourána v roce 1759 a později znovu postavena pro návštěvníky, takže ti se dnes mohou procházet po stopách dramatika, zatímco artefakty související s jeho životem jsou vystaveny v sousedním Nashově domě. Můžete se také podívat na místo, kde se Shakespeare učil číst a psát, při informativní interaktivní prohlídce jeho školní třídy. V jiném případě, pokud budete omezeni časem, pohodlí a zábavu skýtá prohlídka Stratfordu otevřeným autobusem. Další shakespearovské atrakce najdete v blízkosti města a patří k nim Anne Hathaway’s Cottage (romantický rodinný dům dramatikovy budoucí manželky) a Mary Arden’s Farm, kde bydleli Shakespearovy prarodiče a v dětství jeho matka Mary Arden. Farma nabízí spoustu zajímavého pro celou rodinu: od ukázek sokolnictví a přírodních stezek až po zážitky „setkání se zvířaty“ a baviči ve stylu 16. století.

Stratford – akční nabídka ubytování: