Asus Zenbook UX330UA: exelentní ultrabook, který musíte mít

Asus Zenbook UX330UA: exelentní ultrabook, který musíte mít 1

Asus ZENBOOK UX330UA sice není MacBookem Air od společnosti Apple, ale vzájemnému porovnávání se nevyhneme. Ve skutečnosti jde o dva moderní stroje s tím rozdílem, že v případě ZENBOOK UX330UA vaše peníze investujete mnohem lépe. Kromě toho získáte funkce a výkon nad rámec konkurence, využívající starší platformu MacOS.

Zenbook UX330UA a MacBook Air jsou v podstatě stejně velké ultrabooky s 13,3-palcovými obrazovkami. Novince od Asusu jsme na nejsilnějším místě podél zadní hrany naměřili pouze 17 mm. Zenbook také sdílí s MacBookem Air několik specifických konstrukčních detailů, včetně robustního ohraničení kolem celé obrazovky. Asus je působivě lehký, přičemž jeho hmotnost je pouze 1,2 kg. Zenbook se může pochlubit vynikajícím provedením v podobě masivního kovového šasi, které je základem pro dobrou oporu displeje i pohodlnou a dobře reagující klávesnici s trackpad.

Dostali jsme se tam, kde veškerá podobnost s MacBookem Air končí. Kovový rám okolo displeje sice může vypadat starší než, ale Zenbook UX330UA je mnohem modernějším strojem, co se funkcí a výkonu týká. Displej s rozlišením až 3.200 x 1.800 obrazových bodů (276 ppi) překonává MacBook Air s předpotopní 1440 x 900 rozlišením (128ppi) na plné čáře. Displej poskytuje jasný obraz s dobrými barvami a vynikajícími pozorovacími úhly. Prohlížení webových stránek je na tomto stroji radostí, stejně jako streaming videa či předvádění prezentací a podobně.

Obrazovka sice není dotyková, ale to vůbec nevadí. Jediným slabším místem tohoto jinak velmi stylového ultrabooku jsou jeho stereo reproduktory. Ty nejsou dostatečně hlasité, takže bude pravděpodobně potřebovat nějaké externí řešení. Možnosti konektivity jsou velmi dobré. „Starší“ 3,5 mm audio port je stále k dispozici, jakož i dva USB 3.0, jeden USB-C a mikro-HDMI port. Potěšil nás dokonce i slot pro SD kartu. Ethernetový RJ-45 konektor byste zde hledali marně, k dispozici je však praktický USB adaptér.

Zenbook UX330UA je na tom ve srovnání s MacBookem Air mnohem lépe iz hlediska ceny a výkonu. K dispozici jsme měli nejvýkonnější stroj za 999,99 EUR, jehož součástí byla šestá generace dvoujádrového procesoru Intel Core i7-6500U na frekvenci 2,5 GHz (3.1GHz s Turbo Boost). K dispozici bylo 8 GB paměti RAM a SSD disk o kapacitě 512 GB. Za tuto cenu je MacBook Air dostupný pouze v konfiguraci s Core i5 procesorem páté generace při skromné ​​frekvenci pouze 1,6 GHz a 256 GB SSD. V případě, že byste chtěli ušetřit, můžete sáhnout po procesoru Core i5, který je se 2,3 GHz stále rychlejší než MacBook Air.

Byli jsme doslova ohromeni výkonem, který poskytuje Intel Core i7 procesor. Zapnutí, vypnutí a probuzení ultrabooku bylo bleskurychlé, Microsoft Office a jiné tradiční aplikace fungovaly hladce. Neexistuje mnoho notebooků, kterým se podařilo vtěsnat výkon Core i7 procesoru do tak tenkého a lehkého těla. Microsoft Surface Pro 4 sice obsahuje Core i7 procesor, ale jeho cenovka je zhruba 1 300 EUR, nemluvě o tom, že se dodává bez klávesnice a obsahuje pouze 256 GB úložného prostoru.

Životnost baterie je mnohem skromnější než 12 hodin, které proklamuje výrobce. Ve skutečnosti můžeme mluvit o sedmi hodinách plnohodnotné práce. Tato hodnota vůbec není špatná, protože jde o notebook, který v sobě kombinuje výkonný Core i7 procesor a displej s vysokým rozlišením. Asus také chystá jeden model s konvenčním HD (1920 × 1080) displejem, který bude méně energeticky náročnější.

Na první pohled vypadá Asus Zenbook UX330UA jako klon MacBooku Air. Jeho výkonný Core i7 procesor a displej s vysokým rozlišením však z něj dělají mnohem hodnotnější zařízení. Svěží a lehký design s výkonem na rozdávání osloví nejen obchodní cestující, ale i něžné polovičky, které si ho rádi přibalí do svých kabelek.